RosarioSIS - en to ru_RU translation catalogue (495 entries)

en: Student List
ru_RU: Студенческая Список

en: Print
ru_RU: Печать

en: Help
ru_RU: Помощь

en: Administrator
ru_RU: Администратор

en: Teacher
ru_RU: Учитель

en: Parent
ru_RU: Родитель

en: Student
ru_RU: Студент

en: Your new passwords did not match.
ru_RU: Ваш новый пароль не совпадают.

en: New Password
ru_RU: Новый пароль

en: Verify New Password
ru_RU: Проверьте новый пароль

en: Submit
ru_RU: Представлять

en: Delete
ru_RU: Удалять

en: Save
ru_RU: Экономить

en: Field Name
ru_RU: Имя поля

en: Edit Pull-Down
ru_RU: Изменить Pull-Down

en: Coded Pull-Down
ru_RU: Кодированные Pull-Down

en: Select Multiple from Options
ru_RU: Выберите из нескольких параметров

en: Text
ru_RU: Текст

en: Long Text
ru_RU: Длинный текст

en: Checkbox
ru_RU: Флажок

en: Number
ru_RU: Номер

en: Date
ru_RU: Дата

en: Data Type
ru_RU: Тип данных

en: Default
ru_RU: Умолчание

en: Required
ru_RU: Требуется

en: Sort Order
ru_RU: Сортировку

en: Title
ru_RU: Название

en: Category
ru_RU: Категория

en: Administrator w/Custom
ru_RU: Администратор ж / Custom

en: Teacher w/Custom
ru_RU: Учитель ж / Custom

en: Parent w/Custom
ru_RU: Родитель ж / Custom

en: Immunization
ru_RU: Иммунизация

en: Retain
ru_RU: Сохранять

en: Do not enroll after this school year
ru_RU: Не заявки после этого учебного года

en: School
ru_RU: Школа

en: School Year
ru_RU: Учебный год

en: Marking Period
ru_RU: Маркировка Период

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Day
ru_RU: День

en: Days
ru_RU: Дни

en: Student Info
ru_RU: Студенческая информация

en: User Info
ru_RU: Информация о пользователе

en: Email Address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: Phone Number
ru_RU: Номер телефона

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: N/A
ru_RU: N / A

en: January
ru_RU: Январь

en: February
ru_RU: Февраль

en: March
ru_RU: Март

en: April
ru_RU: Апрель

en: May
ru_RU: Может

en: June
ru_RU: Июнь

en: July
ru_RU: Июль

en: August
ru_RU: Август

en: September
ru_RU: Сентябрь

en: October
ru_RU: Октябрь

en: November
ru_RU: Ноябрь

en: December
ru_RU: Декабрь

en: Warning
ru_RU: Предупреждение

en: Note
ru_RU: Примечание

en: Last Login
ru_RU: Последнее Войти

en: Last Name
ru_RU: Фамилия

en: First Name
ru_RU: Имя

en: No Access
ru_RU: Нет доступа

en: Profile
ru_RU: Профиль

en: Mailing Address
ru_RU: Почтовый адрес

en: City
ru_RU: Город

en: State
ru_RU: Состояние

en: Zipcode
ru_RU: Почтовый индекс.

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Home Phone
ru_RU: Домашний телефон

en: Contacts
ru_RU: Связи

en: Guardians
ru_RU: Стражи

en: Status
ru_RU: Статус

en: School Status
ru_RU: Школа статус

en: Course Status
ru_RU: Курс статус

en: Contact Information
ru_RU: Контактная информация

en: No
ru_RU: На

en: Grade Level
ru_RU: Класс Уровень

en: Address contains
ru_RU: Адрес содержит

en: Relevance
ru_RU: Релевантность

en: Result
ru_RU: Результат

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Go
ru_RU: Идти

en: Confirm
ru_RU: Подтверждать

en: OK
ru_RU: ОК

en: Cancel
ru_RU: Отменить

en: Grade Levels
ru_RU: Классах

en: Not Specified
ru_RU: Не определено

en: No Value
ru_RU: Нет значения

en: All
ru_RU: Все

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Permissions
ru_RU: Разрешения

en: Between
ru_RU: Между

en: Enrollment
ru_RU: Зачисление

en: Scheduling
ru_RU: Планирование

en: Attendance
ru_RU: Посещаемость

en: Grades
ru_RU: Оценки

en: Eligibility
ru_RU: Приемлемость

en: Course
ru_RU: Курс

en: Course Period
ru_RU: Курс Период

en: Choose
ru_RU: Выбирать

en: Request
ru_RU: Запрос

en: Missing Request
ru_RU: Отсутствие запроса

en: Days Absent
ru_RU: Дни Отсутствует

en: YTD
ru_RU: С начала года

en: Weighted GPA
ru_RU: Взвешенный ГПД

en: Unweighted GPA
ru_RU: Невзвешенное ГПД

en: GPA
ru_RU: ГПД

en: Weighted
ru_RU: Взвешенный

en: Class Rank
ru_RU: Классного чина

en: Without
ru_RU: Без

en: With
ru_RU: С

en: Report Card Grade
ru_RU: Табель класса

en: Did not receive
ru_RU: Не получили

en: Ineligible
ru_RU: Неприемлемые

en: Activity
ru_RU: Деятельность

en: Mailing Labels
ru_RU: Почтовые наклейки

en: Next grade at current school
ru_RU: Следующий класс в нынешней школе

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: Enrolled
ru_RU: Поступив

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Totals
ru_RU: Итоги

en: Total
ru_RU: Общий

en: Staff
ru_RU: Персонал

en: Comment
ru_RU: Как

en: Assigned
ru_RU: Назначенный

en: Reports
ru_RU: Отчеты

en: Due
ru_RU: Два

en: You must choose at least one period and one student.
ru_RU: Вы должны выбрать хотя бы один период, и один студент.

en: Add Absences
ru_RU: Добавить Отсутствия

en: Period
ru_RU: Период

en: Office Comment
ru_RU: Управление Комментарий

en: Teacher Comment
ru_RU: Учитель Комментарий

en: Update
ru_RU: Обновление

en: Present
ru_RU: Настоящее время

en: None
ru_RU: Ни один

en: Half Day
ru_RU: Полдня

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: Courses
ru_RU: Курсы

en: Short Name
ru_RU: Краткое название

en: Type
ru_RU: Тип

en: Default for Teacher
ru_RU: По умолчанию для учителя

en: State Code
ru_RU: Государственный свод

en: Teacher & Office
ru_RU: Учителя и Управления

en: Office Only
ru_RU: Должности только

en: Absent
ru_RU: Отсутствующий

en: You must choose at least one student.
ru_RU: Вы должны выбрать хотя бы один студент.

en: Course Start Date
ru_RU: Дата начала курса

en: Course End Date
ru_RU: Дата окончания курса

en: Attendance Date
ru_RU: Дата Посещаемость

en: No Duplicates Found
ru_RU: Совпадения не допускаются Найдено

en: No Students were found.
ru_RU: Нет Студенты были найдены.

en: From
ru_RU: От

en: When do you want to recalculate the daily attendance?
ru_RU: Когда вы хотите, чтобы пересчитать ежедневной посещаемости?

en: Recalculate Daily Attendance
ru_RU: Пересчитать Ежедневная посещаемость

en: The Daily Attendance for that timeframe has been recalculated.
ru_RU: Ежедневное посещение в течение сроков, которые были пересчитаны.

en: Administration
ru_RU: Администрация

en: Teacher Completion
ru_RU: Учитель Завершение

en: Average Daily Attendance
ru_RU: Средняя дневная посещаемость

en: Average Attendance by Day
ru_RU: Средняя посещаемость за днем

en: Attendance Chart
ru_RU: Диаграмма посещаемости

en: Absence Summary
ru_RU: Отсутствие Основная информация

en: Utilities
ru_RU: Коммунальные услуги

en: Delete Duplicate Attendance
ru_RU: Delete Duplicate посещаемости

en: Setup
ru_RU: Установка

en: Attendance Codes
ru_RU: Посещаемость коды

en: Teacher Programs
ru_RU: Учитель Программы

en: Take Attendance
ru_RU: Возьмите посещаемости

en: Absences
ru_RU: Отсутствия

en: Daily Summary
ru_RU: Ежедневно Основная информация

en: Advanced
ru_RU: Передовой

en: Students
ru_RU: Студенты

en: Days Possible
ru_RU: Возможные дней

en: ADA
ru_RU: АДА

en: Average Attendance
ru_RU: Средняя посещаемость

en: Average Absent
ru_RU: Средний Отсутствует

en: The selected date is not today
ru_RU: Выбранная дата не сегодня

en: Course Title
ru_RU: Название курса

en: Student Name
ru_RU: Имя студента

en: Year
ru_RU: Год

en: Month
ru_RU: Месяц

en: Student Fields
ru_RU: Студенческая Поля

en: Address Fields
ru_RU: Поля адреса

en: Group by Family
ru_RU: Группировка семьи

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Mailing City
ru_RU: Почтовый Сити

en: Mailing State
ru_RU: Почтовый государства

en: Mailing Zipcode
ru_RU: Почтовый Почтовый индекс

en: Middle Name
ru_RU: Отчество

en: Cell Phone
ru_RU: Сотовый телефон

en: Workplace
ru_RU: Рабочее место

en: Other Contacts
ru_RU: Другие контакты

en: Relation to Student
ru_RU: Отношение к студенческой

en: List
ru_RU: Список

en: Begins
ru_RU: Начинается

en: Ends
ru_RU: Заканчивается

en: You must choose an activity.
ru_RU: Вы должны выбрать деятельность.

en: Add Activity to Selected Students
ru_RU: Добавить в избранное активность студентов

en: Passing
ru_RU: Прохождение

en: Borderline
ru_RU: Пограничный

en: Failing
ru_RU: В противном случае

en: Incomplete
ru_RU: Неполный

en: Use Gradebook Grades
ru_RU: Используйте Зачетная книжка Оценки

en: Allow Eligibility Posting
ru_RU: Разрешить Право Проводка

en: To
ru_RU: К

en: Student Screen
ru_RU: Студенческая экрана

en: Add Activity
ru_RU: Добавить активность

en: Activities
ru_RU: Деятельность

en: Entry Times
ru_RU: Вступление Таймс

en: Enter Eligibility
ru_RU: Введите Право

en: Add
ru_RU: Добавлять

en: Starts
ru_RU: Запускает

en: Course Periods
ru_RU: Курс Периоды

en: User
ru_RU: Пользователь

en: Description
ru_RU: Описание

en: Original View
ru_RU: Оригинальные Посмотреть

en: Gradebook
ru_RU: Зачетная книжка

en: Include Inactive Students
ru_RU: Включите неактивных студентов

en: Problem
ru_RU: Проблема

en: Name
ru_RU: Имя

en: Missing
ru_RU: Отсутствующий

en: Excused
ru_RU: Уважительной

en: Extra Credit
ru_RU: Дополнительный кредит

en: Points
ru_RU: Очки

en: Assigned Date
ru_RU: Назначенный Дата

en: Percent
ru_RU: Процент

en: Apply to all Periods for this Course
ru_RU: Применить ко всем периодам для этого курса

en: Percent of Final Grade
ru_RU: Процент от итоговой оценки

en: Percent Total
ru_RU: Процент Всего

en: Order
ru_RU: Порядок

en: Calculate GPA for
ru_RU: Вычислить средний балл по

en: GPA calculation modifies existing records.
ru_RU: ГПД расчета изменяет существующие записи.

en: Weighted and unweighted GPA is calculated by dividing the weighted and unweighted grade points configured for each letter grade (assigned in the Report Card Codes setup program) by the base grading scale specified in the school setup.
ru_RU: Взвешенные и невзвешенные ГПД рассчитывается путем деления взвешенной и невзвешенной класса точки настроен на каждую букву класса (присвоен в Табель программе настройки коды) по базовой шкалы классификации, указанной в школе установки.

en: GPA Calculation
ru_RU: Расчет GPA

en: Calculate GPA and Class Rank
ru_RU: Вычислить средний балл и классный чин

en: Configuration
ru_RU: Конфигурация

en: Assignments
ru_RU: Задания

en: Assignment Sorting
ru_RU: Назначение Сортировка

en: Newest First
ru_RU: Более новые первыми

en: Weight Grades
ru_RU: Вес Оценки

en: Assigned Date defaults to today
ru_RU: Назначенный Дата по умолчанию сегодня

en: Due Date defaults to today
ru_RU: Благодаря умолчанию дате по сегодняшний день

en: Allowed maximum percent in Anomalous grades
ru_RU: Допускается максимальный процент в Аномальные классах

en: Final Grades
ru_RU: Итоговые оценки

en: Score Breakoff Points
ru_RU: Очки Оценка отрыв

en: Final Grading Percentages
ru_RU: Заключительные Проценты классификации

en: Grade Post Date
ru_RU: Класс Дата сообщения

en: Semester
ru_RU: Каникулы

en: Quarter
ru_RU: Четверть

en: Student Grade
ru_RU: Студенческая класса

en: Add another marking period
ru_RU: Добавить еще один оценочный период

en: New Marking Period
ru_RU: Новый оценочный период

en: Percentage
ru_RU: Процент

en: Grade Scale
ru_RU: Балльной шкале

en: Credit Attempted
ru_RU: Кредитные попытка

en: Credit Earned
ru_RU: Кредитные Заработано

en: Credit Category
ru_RU: Кредитные категории

en: Affects Class Rank
ru_RU: Влияет на классный чин

en: Remove Marking Period
ru_RU: Удалить оценочный период

en: Create Grade Lists for Selected Students
ru_RU: Создание класса Списки для отдельных студентов

en: Grade Breakdown
ru_RU: Класс Распределение

en: This course is not graded.
ru_RU: Это, конечно, не оцениваются.

en: Letter
ru_RU: Письмо

en: Principal
ru_RU: Основной

en: Create Honor Roll for Selected Students
ru_RU: Создать Honor Roll для отдельных студентов

en: Certificates
ru_RU: Сертификаты

en: Subject
ru_RU: Тема

en: All Courses
ru_RU: Все курсы

en: General
ru_RU: Общий

en: Report Card Comments
ru_RU: Комментарии Табель

en: Clear All
ru_RU: Очистить все

en: Report Cards
ru_RU: Табели

en: Calculate GPA
ru_RU: Вычислить средний балл

en: Transcripts
ru_RU: Стенограммы

en: Student Grades
ru_RU: Студенческая Оценки

en: GPA / Class Rank List
ru_RU: GPA / Класс ранг Список

en: History Marking Periods
ru_RU: История Маркировка Периоды

en: Input Final Grades
ru_RU: Входной итоговых оценок

en: Gradebook Grades
ru_RU: Зачетная книжка Оценки

en: Anomalous Grades
ru_RU: Аномальные Оценки

en: Progress Reports
ru_RU: Отчеты о ходе работ

en: GPA / Class Rank
ru_RU: GPA / классного чина

en: Create Progress Reports for Selected Students
ru_RU: Создать Отчеты о ходе работ по отдельным студентам

en: Exclude Ungraded E/C Assignments
ru_RU: Исключить неклассифицированные E / C Задания

en: Exclude Ungraded Assignments Not Due
ru_RU: Исключить неклассифицированные Задания не из-за

en: Report Card Grading Scale
ru_RU: Табель бальной шкале

en: Breakoff
ru_RU: Отрыв

en: Unweighted GP Value
ru_RU: Невзвешенное П. Значение

en: Scale Value
ru_RU: Scale Значение

en: Create Report Cards for Selected Students
ru_RU: Создать отчет карты для отдельных студентов

en: Expand All
ru_RU: Развернуть все

en: Ungraded
ru_RU: Несортированный

en: Grade Range
ru_RU: Класс Диапазон

en: Website
ru_RU: Веб-сайт

en: Create Transcripts for Selected Students
ru_RU: Создать стенограммы для отдельных студентов

en: Marking Periods
ru_RU: Маркировка Периоды

en: Credits
ru_RU: Кредиты

en: Next Grade
ru_RU: Следующий класс

en: Include on Report Card
ru_RU: Включить в табеле

en: Percents
ru_RU: Проценты

en: Year-to-date Daily Absences
ru_RU: Год до даты Ежедневно Отсутствия

en: Daily Absences this quarter
ru_RU: Ежедневно Отсутствия в этом квартале

en: Other Attendance Year-to-date
ru_RU: Другие посещаемость за год до даты

en: Other Attendance this quarter
ru_RU: Другие посещаемости в этом квартале

en: Period-by-period absences
ru_RU: Период, по-период отсутствия

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Dropped
ru_RU: Выпало

en: Available Seats
ru_RU: Наличие мест

en: Room
ru_RU: Комната

en: Seats
ru_RU: Места

en: Takes Attendance
ru_RU: Принимает посещаемости

en: Affects Honor Roll
ru_RU: Влияет на Honor Roll

en: Gender Restriction
ru_RU: Гендерные ограничения

en: Male
ru_RU: Злой

en: Female
ru_RU: Женский

en: Grading Scale
ru_RU: Бальной шкале

en: Not Graded
ru_RU: Не Градуированные

en: Parent Course Period
ru_RU: Период Родитель курса

en: New Course
ru_RU: Новый курс

en: New Subject
ru_RU: Новая тема

en: Drop Course for Selected Students
ru_RU: Оставьте курс для отдельных студентов

en: Course to Drop
ru_RU: Курс падать

en: Choose a Course
ru_RU: Выбрать курс

en: Drop Date
ru_RU: Оставьте дате

en: Request to Add
ru_RU: Просьба добавить

en: Start Date
ru_RU: Дата начала

en: Student Schedule
ru_RU: Студенческая Расписание

en: Student Requests
ru_RU: Студенческая просит

en: Group Schedule
ru_RU: Группа Расписание

en: Group Requests
ru_RU: Группа просит

en: Group Drops
ru_RU: Группа Капли

en: Print Schedules
ru_RU: Печать расписания

en: Print Class Lists
ru_RU: Печать Списки классов

en: Print Class Pictures
ru_RU: Печать класса Картинки

en: Print Requests
ru_RU: Печать просит

en: Schedule Report
ru_RU: Расписание докладе

en: Requests Report
ru_RU: Просит докладе

en: Unfilled Requests
ru_RU: Незаполненные просит

en: Incomplete Schedules
ru_RU: Неполное расписания

en: Add / Drop Report
ru_RU: Ввода / вывода доклада

en: Run Scheduler
ru_RU: Выполнить Scheduler

en: Schedule
ru_RU: График

en: Class Pictures
ru_RU: Класс Картинки

en: Create Class Lists for Selected Course Periods
ru_RU: Создать класс списки по отдельным периодам курса

en: Reset
ru_RU: Сброс

en: Create Class Pictures for Selected Course Periods
ru_RU: Создать класс Картинки для отдельных периодов курса

en: Include Teacher
ru_RU: Включите Учитель

en: On
ru_RU: На

en: Not on
ru_RU: Не на

en: Term
ru_RU: Срок

en: Periods
ru_RU: Периоды

en: Add a Request
ru_RU: Добавить запрос

en: Number of Requests
ru_RU: Количество запросов

en: Include Inactive Courses
ru_RU: Включите Неактивные курсы

en: Print Schedule
ru_RU: Печать расписания

en: Add a Course
ru_RU: Добавить курса

en: There is already a course scheduled in that period.
ru_RU: Существует уже конечно запланировано в этот период.

en: Full Year
ru_RU: Полный год

en: List Students
ru_RU: Список студентов

en: List Unscheduled Students
ru_RU: Список Внеплановые студентов

en: Requests
ru_RU: Запросы

en: Open
ru_RU: Открыть

en: Delete Current Schedules
ru_RU: Удаление текущего расписания

en: Confirm Scheduler Run
ru_RU: Подтвердите Планировщик Выполнить

en: Are you sure you want to run the scheduler?
ru_RU: Вы действительно хотите запустить планировщик?

en: Scheduler Progress
ru_RU: Планировщик Прогресс

en: Location
ru_RU: Местоположение

en: Access Log
ru_RU: Доступ Вход

en: User Profile
ru_RU: Профиль пользователя

en: IP Address
ru_RU: IP-адрес

en: Default Calendar for this School
ru_RU: Календарь для этой школы

en: New Event
ru_RU: Новые события

en: Notes
ru_RU: Примечания

en: Back to Calendar
ru_RU: Вернуться в календарь

en: Delete this calendar
ru_RU: Удалить этот календарь

en: List Events
ru_RU: Список событий

en: School Periods
ru_RU: Школа Периоды

en: Report Card Grade Codes
ru_RU: Отчетные коды карт класса

en: Report Card Comment Codes
ru_RU: Отчетные коды карт Комментарий

en: Confirm Copy School
ru_RU: Подтверждение копирования школы

en: New Year
ru_RU: Новый год

en: New Semester
ru_RU: Новый семестр

en: New Progress Period
ru_RU: Новый период Прогресс

en: Grade Posting Begins
ru_RU: Класс Проводка начинается

en: Grade Posting Ends
ru_RU: Класс Проводка Концы

en: School Setup
ru_RU: Школа установки

en: Portal Notes
ru_RU: Портал Notes

en: Calendars
ru_RU: Календари

en: School Information
ru_RU: Информация о школе

en: Add a School
ru_RU: Добавить школы

en: Copy School
ru_RU: Копирование школы

en: Publishing Options
ru_RU: Параметров публикации

en: * one per line
ru_RU: * По одному в строке

en: Schools
ru_RU: Школы

en: Student Enrollment Codes
ru_RU: Коды по набору учащихся

en: School Name
ru_RU: Название школы

en: Base Grading Scale
ru_RU: Шкала базы классификации

en: The selected user's profile now includes access to the selected students.
ru_RU: Профиля выбранного пользователя теперь включает в себя доступ к выбранным студентам.

en: student from that user
ru_RU: Студент от этого пользователя

en: remove access to
ru_RU: удалить доступ к

en: Add Selected Parents
ru_RU: Добавить выбранные родителями

en: Parents
ru_RU: родители

en: New Address Field
ru_RU: Новое поле Адрес

en: New Address Field Category
ru_RU: Новая категория поле Адрес

en: Residence
ru_RU: Проживание

en: Mailing
ru_RU: Почтовый

en: Note: All unchecked means applies to all addresses
ru_RU: Примечание: Все средства бесконтрольно распространяется по всем адресам

en: You must choose at least one field and one student
ru_RU: Вы должны выбрать хотя бы одно поле и один студент

en: Rolling / Retention Options
ru_RU: Роллинг / Сохранение параметров

en: Attendance Start Date this School Year
ru_RU: Посещаемость Дата начала этого учебного года

en: Letter Text
ru_RU: Текст письма

en: Attendance Teacher
ru_RU: Участие учителей

en: Attendance Room
ru_RU: Посещаемость номеров

en: Create Labels for Selected Students
ru_RU: Создайте этикетки для отдельных студентов

en: To Student
ru_RU: Для студенческого

en: Starting row
ru_RU: Начиная строкой

en: Starting column
ru_RU: Начиная колонка

en: Add a Student
ru_RU: Добавить Студенческая

en: Group Assign Student Info
ru_RU: Группа Назначение Информация Студенческие

en: Associate Parents with Students
ru_RU: Ассоциированный Родители со студентами

en: Advanced Report
ru_RU: Расширенный докладе

en: Print Letters
ru_RU: Печать Письма

en: Print Mailing Labels
ru_RU: Печать почтовых наклеек

en: Print Student Labels
ru_RU: Печать Студенческая этикетки

en: Print Student Info
ru_RU: Информация печати Студенческая

en: Contact Fields
ru_RU: Поля контактов

en: Enrollment Codes
ru_RU: Коды регистрации

en: Associated Parents
ru_RU: Связанные Родителям

en: New Contact Field
ru_RU: Новое поле Контакт

en: New Contact Field Category
ru_RU: Новый контакт Поле категории

en: Custody
ru_RU: Содержание под стражей

en: Print Info for Selected Students
ru_RU: Печать Информация для отдельных студентов

en: Find a Student
ru_RU: Найти Студенческая

en: Search All Schools
ru_RU: Поиск Все школы

en: Advanced Search
ru_RU: Расширенный поиск

en: Expanded View
ru_RU: Расширенный просмотр

en: Student Field
ru_RU: Студенческая поле

en: Student Field Category
ru_RU: Категория Студенческая поле

en: New Student Field
ru_RU: Новое поле Студенческая

en: New Student Field Category
ru_RU: Новая категория поле Студенческая

en: Include (should be left blank for most categories)
ru_RU: Включите (должно быть пустым для большинства категорий)

en: Bus Pickup
ru_RU: Автобус Пикап

en: Bus Dropoff
ru_RU: Автобус прерывания

en: Relation
ru_RU: Связь

en: Suffix
ru_RU: Суффикс

en: V
ru_RU: В

en: Time In
ru_RU: Время В

en: Reason
ru_RU: Причина

en: Add Selected Students
ru_RU: Добавить выбранные студенты

en: Can Use
ru_RU: Можете Использовать

en: Can Edit
ru_RU: Может Изменить

en: Profiles
ru_RU: Профили

en: General Info
ru_RU: Общая информация

en: Add a User
ru_RU: Добавить пользователя

en: Associate Students with Parents
ru_RU: Ассоциированный Студенты с родителями

en: User Profiles
ru_RU: Профили пользователей

en: User Permissions
ru_RU: Разрешения пользователя

en: User Fields
ru_RU: Пользователь Поля

en: Your current password was incorrect.
ru_RU: Ваш текущий пароль был неверным.

en: Your new password was saved.
ru_RU: Ваш новый пароль был сохранен.

en: Display Options
ru_RU: Опции просмотра

en: Student Listing
ru_RU: Студенческая листинга

en: Student Sorting
ru_RU: Студенческая Сортировка

en: File Export Type
ru_RU: Тип файла экспорта

en: Tab-Delimited (Excel)
ru_RU: Tab-запятыми (Excel)

en: Display student search screen
ru_RU: Показать студент экран поиска

en: Group by family by default
ru_RU: Группа семьей по умолчанию

en: Search all schools by default
ru_RU: Искать все школы по умолчанию

en: Highlight Color
ru_RU: Цвет выделения

en: Date Format
ru_RU: Формат даты

en: Disable login alerts
ru_RU: Отключить Войти оповещения

en: Current Password
ru_RU: Текущий пароль

en: Home Phone Number
ru_RU: Домашний телефон

en: All Contacts
ru_RU: Все контакты

en: Addresses
ru_RU: Адреса

en: Confirm Delete
ru_RU: Подтвердить удаление

en: Select the programs that users of this profile can use and which programs those users can use to save information.
ru_RU: Выберите программы, которые пользователи этого профиля можно использовать и какие программы тех пользователей, которые можно использовать для сохранения информации.

en: Add a User Profile
ru_RU: Добавить профиля пользователя

en: Find a User
ru_RU: Найти пользователя

en: Miss
ru_RU: Скучать

en: Dr
ru_RU: Доктор

en: New User Field
ru_RU: Новое поле Пользователь

en: Not Requested
ru_RU: Не требуется

en: Zip Code
ru_RU: Почтовый индекс

en: Date Posted
ru_RU: Дата

en: Teachers have missing attendance data
ru_RU: Учителя могут отсутствовать данные посещаемости

en: This person has no information in the system.
ru_RU: Этот человек не имеет никакой информации в системе.
