RosarioSIS - en to gl translation catalogue (499 entries)

en: Student List
gl: Lista de Alumnos

en: Print
gl: Imprimir

en: Help
gl: Axuda

en: Administrator
gl: Administrador

en: Teacher
gl: Profesor

en: Parent
gl: Principal

en: Student
gl: Estudante

en: Your new passwords did not match.
gl: O seu novas contrasinais non coinciden.

en: Email
gl: Correo-e

en: New Password
gl: Nova Contrasinal

en: Verify New Password
gl: Comprobe Nova Contrasinal

en: Submit
gl: Enviar

en: Delete
gl: Borrar

en: Save
gl: Gardar

en: Field Name
gl: Nome do Campo

en: Pull-Down
gl: Pull-down

en: Auto Pull-Down
gl: Auto Pull-down

en: Edit Pull-Down
gl: Editar Pull-down

en: Coded Pull-Down
gl: Codificado Pull-down

en: Select Multiple from Options
gl: Seleccione Opcións de Múltiples

en: Text
gl: Texto

en: Long Text
gl: Texto longo

en: Checkbox
gl: Caixa de verificación

en: Number
gl: Número

en: Date
gl: Data

en: Data Type
gl: Tipo de datos

en: Default
gl: Defecto

en: Required
gl: Esixido

en: Sort Order
gl: Orde

en: Title
gl: Título

en: Category
gl: Categoría

en: Administrator w/Custom
gl: Administrador w / Custom

en: Teacher w/Custom
gl: Profesor w / Custom

en: Parent w/Custom
gl: Pai w / Custom

en: Immunization
gl: Inmunización

en: Retain
gl: Reter

en: Do not enroll after this school year
gl: Non matricularse tras este curso

en: School
gl: Escola

en: School Year
gl: Ano lectivo

en: Marking Period
gl: Período marcado

en: Error
gl: Erro

en: Sunday
gl: Domingo

en: Monday
gl: Luns

en: Tuesday
gl: Martes

en: Wednesday
gl: Mércores

en: Thursday
gl: Xoves

en: Friday
gl: Venres

en: Saturday
gl: Sábado

en: Day
gl: Día

en: Days
gl: Días

en: Student Info
gl: Información estudante

en: User Info
gl: Información de usuario

en: Email Address
gl: Enderezo de correo-e

en: Phone Number
gl: Número de teléfono

en: Username
gl: Nome de usuario

en: N/A
gl: N / A

en: January
gl: Xaneiro

en: February
gl: Febreiro

en: March
gl: Marzo

en: April
gl: Abril

en: May
gl: Maio

en: June
gl: Xuño

en: July
gl: Xullo

en: August
gl: Agosto

en: September
gl: Setembro

en: October
gl: Outubro

en: November
gl: Novembro

en: December
gl: Decembro

en: Warning
gl: Aviso

en: Note
gl: Nota

en: Last Login
gl: Última conexión

en: Last Name
gl: Apelidos

en: First Name
gl: Nome

en: No Access
gl: Sen acceso

en: Profile
gl: Perfil

en: Mailing Address
gl: Enderezo para a correspondencia

en: City
gl: Cidade

en: State
gl: Estado

en: Zipcode
gl: CEP.

en: Address
gl: Enderezo

en: Home Phone
gl: Teléfono Residencial

en: Contacts
gl: Contactos

en: Guardians
gl: Gardiáns

en: Status
gl: Estado

en: School Status
gl: Estado da escola

en: Course Status
gl: Estado do curso

en: Contact Information
gl: Información de contacto

en: Grade Level
gl: Nivel de grao

en: Address contains
gl: Enderezo contén

en: Relevance
gl: Relevancia

en: Result
gl: Resultado

en: Search
gl: Busca

en: Go
gl: Ir

en: Confirm
gl: Confirmar

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Grade Levels
gl: Niveis de Grao

en: Not Specified
gl: Non especificado

en: No Value
gl: Sen Valor

en: All
gl: Todos

en: Users
gl: Usuarios

en: Permissions
gl: Permisos

en: Between
gl: Entre

en: Enrollment
gl: Inscrición

en: Scheduling
gl: Axenda

en: Attendance
gl: Comparecencia

en: Grades
gl: Graos

en: Eligibility
gl: Elixibilidade

en: Course
gl: Curso

en: Course Period
gl: Período curso

en: Choose
gl: Escoller

en: Request
gl: Solicitude

en: Missing Request
gl: Falta Request

en: Days Absent
gl: Días de ausencia

en: YTD
gl: Acumulado no ano

en: Weighted GPA
gl: GPa ponderada

en: Unweighted GPA
gl: Non ponderada GPa

en: GPA
gl: GPa

en: Weighted
gl: Ponderada

en: Class Rank
gl: Posición de clase

en: Without
gl: Sen

en: With
gl: Con

en: Report Card Grade
gl: Informe Reixa tarxeta

en: Did not receive
gl: Non recibiu

en: Ineligible
gl: inelegível

en: Activity
gl: Actividade

en: Mailing Labels
gl: Etiquetas de enderezo

en: Next grade at current school
gl: Grao seguinte na escola actual

en: Calendar
gl: Calendario

en: Enrolled
gl: Subscritores

en: Password
gl: Contrasinal

en: Totals
gl: Totais

en: Staff
gl: Persoal

en: Comment
gl: Como

en: Assigned
gl: Asignado

en: Reports
gl: Informes

en: Due
gl: Dous

en: You must choose at least one period and one student.
gl: Ten que escoller polo menos un período e un estudante.

en: Add Absences
gl: Engadir Ausencia

en: Period
gl: Período

en: Office Comment
gl: Comentario da oficina

en: Teacher Comment
gl: Comentario do profesor

en: Update
gl: Actualizar

en: Present
gl: Presente

en: Not Present
gl: Non Presente

en: None
gl: Ningún

en: Half Day
gl: Medio Día

en: Comments
gl: Comentarios

en: Courses
gl: Cursos

en: Short Name
gl: Nome curto

en: Type
gl: Tipo

en: Default for Teacher
gl: Defecto para Profesores

en: State Code
gl: Código do Estado

en: Teacher & Office
gl: Profesor e Oficina

en: Office Only
gl: Só oficina

en: Absent
gl: Ausente

en: You must choose at least one student.
gl: Ten que escoller polo menos un estudante.

en: Course Start Date
gl: Data de inicio do curso

en: Course End Date
gl: Data Final curso

en: Attendance Date
gl: Data de atención

en: No Duplicates Found
gl: Duplicación Non Autorizada atopado

en: No Students were found.
gl: Os estudantes non se atoparon.

en: From
gl: A partir de

en: When do you want to recalculate the daily attendance?
gl: Cando quere recalcular a frecuencia diaria?

en: Recalculate Daily Attendance
gl: Atención diario recalcular

en: The Daily Attendance for that timeframe has been recalculated.
gl: A frecuencia diaria para ese período foi recalculado.

en: Administration
gl: Administración

en: Teacher Completion
gl: Conclusión profesor

en: Average Daily Attendance
gl: Frecuencia diaria media

en: Average Attendance by Day
gl: Participación media por día

en: Attendance Chart
gl: Gráfico atención

en: Absence Summary
gl: Resumo ausencia

en: Utilities
gl: Utilidades

en: Delete Duplicate Attendance
gl: Delete Duplicate Atención

en: Setup
gl: Instalación

en: Attendance Codes
gl: Códigos de atención

en: Teacher Programs
gl: Programas profesor

en: Take Attendance
gl: Tomé Presenzas

en: Absences
gl: Ausencias

en: Daily Summary
gl: Resumo Diario

en: Advanced
gl: Avanzado

en: Students
gl: Estudantes

en: Days Possible
gl: Posibles días

en: Average Attendance
gl: Participación media

en: Average Absent
gl: Ausente media

en: The selected date is not today
gl: A data seleccionada non é hoxe

en: Course Title
gl: Título Curso

en: Student Name
gl: Nome do alumno

en: Year
gl: Ano

en: Month
gl: Mes

en: Student Fields
gl: Campos de estudante

en: Address Fields
gl: Campos de enderezo

en: Group by Family
gl: Grupo de Familia

en: Phone
gl: Teléfono

en: Mailing City
gl: Cidade de discusión

en: Mailing State
gl: Estado de discusión

en: Mailing Zipcode
gl: CEP discusión

en: Middle Name
gl: Nome do medio

en: Cell Phone
gl: Teléfono móbil

en: Workplace
gl: Centro de traballo

en: Other Contacts
gl: Outros Contactos

en: Relation to Student
gl: Relación ao Estudante

en: List
gl: Lista

en: Teachers
gl: Profesores

en: Begins
gl: Comeza

en: Ends
gl: Termina

en: You must choose an activity.
gl: Ten que escoller unha actividade.

en: Add Activity to Selected Students
gl: Engadir Actividade para Alumnos seleccionados

en: Passing
gl: Pasaxe

en: Failing
gl: Falta

en: Incomplete
gl: Incompleto

en: Use Gradebook Grades
gl: Use Reixas Gradebook

en: Allow Eligibility Posting
gl: Permitir Elegibilidade Posting

en: To
gl: Para

en: Student Screen
gl: Captura de pantalla do Alumno

en: Add Activity
gl: Engadir Actividade

en: Activities
gl: Actividades

en: Entry Times
gl: Número de entrada

en: Enter Eligibility
gl: Introduza Elegibilidade

en: Add
gl: Engadir

en: Starts
gl: Iníciase

en: Course Periods
gl: Períodos de curso

en: User
gl: Usuario

en: Description
gl: Descrición

en: Original View
gl: Ver Orixinal

en: Include Inactive Students
gl: Inclúense estudantes inactivo

en: Problem
gl: Problema

en: Name
gl: Nome

en: Missing
gl: Desaparecido

en: Excused
gl: Dispensado

en: Extra Credit
gl: Crédito Extra

en: Points
gl: Puntos

en: Assigned Date
gl: Data asignado

en: Due Date
gl: Data de caducidade

en: Percent
gl: Por cento

en: Apply to all Periods for this Course
gl: Se aplican a todos os períodos para este curso

en: Percent of Final Grade
gl: Por cento da cualificación final

en: Percent Total
gl: Total de cento

en: Order
gl: Orde

en: Calculate GPA for
gl: GPa para calcular

en: GPA calculation modifies existing records.
gl: Cálculo GPa modifica os rexistros existentes.

en: Weighted and unweighted GPA is calculated by dividing the weighted and unweighted grade points configured for each letter grade (assigned in the Report Card Codes setup program) by the base grading scale specified in the school setup.
gl: Ponderadas e non ponderadas GPa calcúlase dividindo-se os puntos ponderados e non ponderados grao configurado para cada letra (atribuído no Informe de programa de configuración da tarxeta de código) da escala de clasificación de base especificado na configuración da escola.

en: GPA Calculation
gl: Cálculo GPa

en: Calculate GPA and Class Rank
gl: Calcule GPa e Clase Posición

en: Configuration
gl: Configuración

en: Assignments
gl: Asignacións

en: Assignment Sorting
gl: Clasificando asignación

en: Newest First
gl: Máis recente primeiro

en: Weight Grades
gl: Reixas de peso

en: Assigned Date defaults to today
gl: Asignados patróns de data para hoxe

en: Due Date defaults to today
gl: Debido patróns de data para hoxe

en: Allowed maximum percent in Anomalous grades
gl: Permitido por cento máxima en graos anómala

en: Final Grades
gl: Notas finais

en: Score Breakoff Points
gl: Breakoff puntos

en: Final Grading Percentages
gl: As porcentaxes finais de clasificación

en: Grade Post Date
gl: Data de Posgrao

en: Semester
gl: Vacacións

en: Quarter
gl: Trimestre

en: Student Grade
gl: Grao de estudante

en: Add another marking period
gl: Engadir outro período de reserva

en: New Marking Period
gl: Período Replanteo nova

en: Percentage
gl: Porcentaxe

en: Grade Scale
gl: Escala de grao

en: Credit Attempted
gl: Intento de crédito

en: Credit Earned
gl: Beneficios de crédito

en: Credit Category
gl: Categoría de crédito

en: Affects Class Rank
gl: Afecta Class Rank

en: Remove Marking Period
gl: Eliminar Período Replanteo

en: Create Grade Lists for Selected Students
gl: Crear listas para os alumnos seleccionados

en: Grade Breakdown
gl: Breakdown grao

en: This course is not graded.
gl: Este curso non está clasificado.

en: Letter
gl: Carta

en: Honor Roll
gl: Honor roll

en: Create Honor Roll for Selected Students
gl: Crear Honor roll para Alumnos seleccionados

en: Certificates
gl: Certificados

en: Subject
gl: Asunto

en: All Courses
gl: Todos os cursos

en: General
gl: Xeral

en: Report Card Comments
gl: Tarxeta Comments informe

en: Clear All
gl: Borrar Todos

en: Report Cards
gl: Tarxetas de informe

en: Calculate GPA
gl: Calcule GPa

en: Transcripts
gl: Transcricións

en: Student Grades
gl: Notas de alumnos

en: GPA / Class Rank List
gl: GPa / Clase Lista de Clasificación

en: History Marking Periods
gl: Períodos historia Replanteo

en: Input Final Grades
gl: Reixas de entrada finais

en: Gradebook Grades
gl: Reixas gradebook

en: Anomalous Grades
gl: Reixas anómala

en: Progress Reports
gl: Informes de Progreso

en: GPA / Class Rank
gl: GPa / Clase Posición

en: Create Progress Reports for Selected Students
gl: Crear informes de progreso para os alumnos seleccionados

en: Exclude Ungraded E/C Assignments
gl: Eliminar sen clasificación E / C Asignacións

en: Exclude Ungraded Assignments Not Due
gl: Asignacións eliminar sen clasificación non debido

en: Report Card Grading Scale
gl: Informe Escala de clasificación tarxeta

en: Unweighted GP Value
gl: Non ponderada Valor GP

en: Scale Value
gl: Valor escala

en: Create Report Cards for Selected Students
gl: Crear tarxetas de informe para Alumnos seleccionados

en: Expand All
gl: Expandir todo

en: Ungraded
gl: Non clasificados

en: Grade Range
gl: Faixa de grao

en: Website
gl: Sitio web

en: Create Transcripts for Selected Students
gl: Transcricións para crear Alumnos seleccionados

en: Marking Periods
gl: Períodos de reserva

en: Credits
gl: Créditos

en: Next Grade
gl: Reixa seguinte

en: Include on Report Card
gl: Incluír en Report Card

en: Percents
gl: Porcentuais

en: Year-to-date Daily Absences
gl: Ano ata a data-Ausencia diarias

en: Daily Absences this quarter
gl: Ausencias diaria neste trimestre

en: Other Attendance Year-to-date
gl: Atención outras Ano-to-date

en: Other Attendance this quarter
gl: Atención outros neste trimestre

en: Period-by-period absences
gl: Período a período, ausencias

en: Message
gl: Mensaxe

en: Dropped
gl: Caeu

en: Available Seats
gl: Asentos dispoñibles

en: Room
gl: Sala

en: Seats
gl: Asentos

en: Takes Attendance
gl: Leva Atención

en: Affects Honor Roll
gl: Afecta Honor roll

en: Gender Restriction
gl: Restrición de xénero

en: Male
gl: Mal

en: Female
gl: Feminino

en: Grading Scale
gl: Escala de clasificación

en: Not Graded
gl: Sen Clasificación

en: Parent Course Period
gl: Período do Curso pai

en: New Course
gl: Novo Curso

en: New Subject
gl: Asunto novo

en: Drop Course for Selected Students
gl: Curso de pinga para Alumnos seleccionados

en: Course to Drop
gl: Curso para Gota

en: Choose a Course
gl: Escolla un curso

en: Drop Date
gl: Data caída

en: Request to Add
gl: Solicitude para Engadir

en: Start Date
gl: Data de inicio

en: Student Schedule
gl: Axenda do estudante

en: Student Requests
gl: As solicitudes de estudante

en: Group Schedule
gl: Grupo Schedule

en: Group Requests
gl: Solicita ao Grupo

en: Group Drops
gl: Grupo Drops

en: Print Schedules
gl: Horarios imprimir

en: Print Class Lists
gl: Imprimir Listas de Clase

en: Print Class Pictures
gl: Imprimir Fotos Clase

en: Print Requests
gl: As solicitudes de impresión

en: Schedule Report
gl: Axenda de informe

en: Requests Report
gl: Solicitudes de informes

en: Unfilled Requests
gl: Peticións por cubrir

en: Incomplete Schedules
gl: Horarios incompleta

en: Add / Drop Report
gl: Add / drop Informes

en: Run Scheduler
gl: Executar schedule

en: Schedule
gl: Horario

en: Class Pictures
gl: Clase Pictures

en: Create Class Lists for Selected Course Periods
gl: Crear listas de clase para Períodos curso seleccionado

en: Reset
gl: Restablecer

en: Create Class Pictures for Selected Course Periods
gl: Fotos de clase para crear Períodos curso seleccionado

en: Include Teacher
gl: Inclúense Teacher

en: On
gl: En

en: Not on
gl: Non en

en: Term
gl: Prazo

en: Periods
gl: Períodos

en: Add a Request
gl: Engadir un pedido

en: Number of Requests
gl: Número de solicitudes

en: Include Inactive Courses
gl: Cursos inclúen inactivo

en: Print Schedule
gl: Horario de impresión

en: Add a Course
gl: Engadir un Curso

en: There is already a course scheduled in that period.
gl: Xa hai un curso prevista para ese período.

en: Full Year
gl: Ano cheo

en: List Students
gl: Listado de Estudantes

en: List Unscheduled Students
gl: Lista Unscheduled Estudantes

en: Requests
gl: Pedidos

en: Open
gl: Aberto

en: Delete Current Schedules
gl: Eliminar Horarios actual

en: Confirm Scheduler Run
gl: Confirmar schedule Run

en: Are you sure you want to run the scheduler?
gl: ¿Está seguro de que quere executar o programa?

en: Scheduler Progress
gl: Schedule Progreso

en: Location
gl: Localización

en: Access Log
gl: Rexistro de acceso

en: User Profile
gl: Perfil de usuario

en: IP Address
gl: Enderezo IP

en: Default Calendar for this School
gl: Calendario estándar para esa escola

en: New Event
gl: Novo Evento

en: Notes
gl: Notas

en: Back to Calendar
gl: Volver Calendario

en: Delete this calendar
gl: Eliminar este calendario

en: List Events
gl: Eventos lista

en: School Periods
gl: Períodos escola

en: Report Card Grade Codes
gl: Reixa informe Códigos tarxeta

en: Report Card Comment Codes
gl: Informe Códigos Comentario tarxeta

en: Confirm Copy School
gl: Copiar confirmar Escola

en: New Year
gl: Ano

en: New Semester
gl: Semestre novo

en: New Progress Period
gl: Período Novo Progreso

en: Grade Posting Begins
gl: Reixa Posting Begins

en: Grade Posting Ends
gl: Reixa Termina Posting

en: School Setup
gl: Setup escola

en: Portal Notes
gl: Notes Portal

en: Calendars
gl: Calendarios

en: School Information
gl: Información da escola

en: Add a School
gl: Engadir unha Escola

en: Copy School
gl: Copia Escola

en: Publishing Options
gl: Opcións de publicación

en: * one per line
gl: * Un por liña

en: Schools
gl: Escolas

en: Student Enrollment Codes
gl: Inscrición Códigos estudante

en: School Name
gl: Nome da escola

en: Base Grading Scale
gl: Escala de clasificación de base

en: The selected user's profile now includes access to the selected students.
gl: O perfil do usuario seleccionado agora inclúe o acceso aos alumnos seleccionados.

en: student from that user
gl: alumno de que o usuario

en: remove access to
gl: eliminar o acceso a

en: Add Selected Parents
gl: Engadir Pais Seleccionado

en: Parents
gl: Pais

en: Address Field
gl: Campo de enderezo

en: Address Field Category
gl: Categoría campo de enderezo

en: New Address Field
gl: Campo Novo enderezo

en: New Address Field Category
gl: Categoría Campo Novo Enderezo

en: Residence
gl: Residencia

en: Mailing
gl: Correspondencia

en: Note: All unchecked means applies to all addresses
gl: Nota: Todos os medios sen marcar se aplica a todos os enderezos

en: You must choose at least one field and one student
gl: Ten que escoller polo menos un campo e un estudante

en: Rolling / Retention Options
gl: Rolando Opcións / Mantemento

en: Attendance Start Date this School Year
gl: Inicio atención Date este curso

en: Letter Text
gl: Texto letra

en: Attendance Teacher
gl: Profesor atención

en: Attendance Room
gl: Sala de atención

en: Create Labels for Selected Students
gl: Crear etiquetas para os alumnos seleccionados

en: To Student
gl: Para Estudantes

en: Starting row
gl: Liña de partida

en: Starting column
gl: Columna de inicio

en: Add a Student
gl: Engadir un alumno

en: Group Assign Student Info
gl: Información grupo Student Asignar

en: Associate Parents with Students
gl: Os pais asociar con estudantes

en: Advanced Report
gl: Informes avanzados

en: Print Letters
gl: Cartas de impresión

en: Print Mailing Labels
gl: Imprimir etiquetas de enderezo

en: Print Student Labels
gl: Imprimir etiquetas de Student

en: Print Student Info
gl: Información Student imprimir

en: Contact Fields
gl: Os campos de contacto

en: Enrollment Codes
gl: Códigos de acceso

en: Associated Parents
gl: Os pais asociados

en: Contact Field
gl: Contacte Campo

en: Contact Field Category
gl: Contacte Categoría Campo

en: New Contact Field
gl: Campo novo contacto

en: New Contact Field Category
gl: New Category campo de contacto

en: Custody
gl: Custodia

en: Print Info for Selected Students
gl: Información de impresión para Alumnos seleccionados

en: Find a Student
gl: Buscar un estudante

en: Search All Schools
gl: Procurar Todos Escolas

en: Advanced Search
gl: Búsqueda avanzada

en: Expanded View
gl: Ver ampliado

en: Student Field
gl: Campo estudante

en: Student Field Category
gl: Categoría Campo estudante

en: New Student Field
gl: Campo novo Estudante

en: New Student Field Category
gl: Categoría Estudante de Campo Novo

en: Include (should be left blank for most categories)
gl: Include (debería deixarse ​​en branco para a maioría das categorías)

en: Bus Pickup
gl: Captura de autobuses

en: Relation
gl: Relación

en: Suffix
gl: Sufixo

en: V
gl: En

en: Time In
gl: En tempo

en: Reason
gl: Razón

en: Add Selected Students
gl: Engadir Alumnos seleccionados

en: Can Use
gl: Pode usar

en: Can Edit
gl: Pode Editar

en: Profiles
gl: Perfís

en: General Info
gl: Información xeral

en: Add a User
gl: Engadir un usuario

en: Associate Students with Parents
gl: Os estudantes asocian con Pais

en: User Profiles
gl: Perfís de usuario

en: User Permissions
gl: Permisos de Usuario

en: User Fields
gl: Campos usuario

en: Your current password was incorrect.
gl: O seu contrasinal actual é incorrecto.

en: Your new password was saved.
gl: O teu novo contrasinal foi salvada.

en: Display Options
gl: Opcións de visualización

en: Student Listing
gl: Listado estudante

en: Student Sorting
gl: Clasificando estudante

en: File Export Type
gl: Tipo de Exportación de arquivo

en: Tab-Delimited (Excel)
gl: Delimitado por tabulacións (Excel)

en: Display student search screen
gl: Pantalla de investigación de estudantes

en: Group by family by default
gl: Grupo pola familia por defecto

en: Search all schools by default
gl: Busca por defecto todas as escolas

en: Highlight Color
gl: Cor do Destaque

en: Date Format
gl: Formato de data

en: Disable login alerts
gl: Desactivar as alertas de inicio de sesión

en: Current Password
gl: Contrasinal actual

en: Home Phone Number
gl: Número de teléfono residencial

en: All Contacts
gl: Todos os contactos

en: Addresses
gl: Enderezos

en: Confirm Delete
gl: Confirmar Eliminar

en: Select the programs that users of this profile can use and which programs those users can use to save information.
gl: Seleccionar os programas que os usuarios deste perfil pode usar e cales son os programas que os usuarios poden usar para gardar información.

en: Add a User Profile
gl: Engadir un perfil de usuario

en: Find a User
gl: Buscar un usuario

en: Miss
gl: Perder

en: User Field
gl: Campo de Usuario

en: User Field Category
gl: Categoría Campo de Usuario

en: New User Field
gl: Campo de Usuario novo

en: Not Requested
gl: Non solicitado

en: Zip Code
gl: CEP

en: Date Posted
gl: Data de publicación

en: Teachers have missing attendance data
gl: Os profesores teñen falta de datos atención

en: This person has no information in the system.
gl: Esta persoa non ten ningunha información no sistema.

en: Currency
gl: Moeda
