RosarioSIS - en to fr translation catalogue (1360 entries)

en: Skip to main content
fr: Passer au contenu principal

en: Student List
fr: Liste des élèves

en: User List
fr: Liste des utilisateurs

en: Course List
fr: Liste des cours

en: %s List
fr: Liste de %s

en: Print
fr: Imprimer

en: Help
fr: Aide

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Teacher | Teachers
fr[0]: Enseignant
fr[1]: Enseignants

en: Student | Students
fr[0]: Élève
fr[1]: Élèves

en: %s Handbook
fr: Manuel %s

en: Please enter your email again.
fr: Saisissez votre email de nouveau s'il vous plaît.

en: Password reset is not activated for students.
fr: La réinitialisation du mot de passe n'est pas disponible pour les élèves.

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié?

en: Send password reset instructions
fr: Envoyer les instructions de réinitialisation du mot de passe

en: Please visit the following link to reset your password
fr: Visitez le lien suivant afin de réinitialiser votre mot de passe

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Please permanently delete this email once you are done.
fr: Merci de supprimer cet email de façon définitive une fois que vous avez fini.

en: Password Reset
fr: Réinitialisation du mot de passe

en: Reset your password
fr: Réinitialiser votre mot de passe

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Submit
fr: Valider

en: Password help
fr: Aide mot de passe

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Delete
fr: Supprimer

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Pull-Down
fr: Menu déroulant

en: Auto Pull-Down
fr: Menu déroulant automatique

en: Export Pull-Down
fr: Menu déroulant exportable

en: Select Multiple from Options
fr: Option à choix multiples

en: Text
fr: Texte

en: Long Text
fr: Texte long

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Number
fr: Nombre

en: Files
fr: Fichiers

en: Data Type
fr: Type du champ

en: Field Category | Field Categories
fr[0]: Catégorie de champ
fr[1]: Catégories de champ

en: One per line
fr: Une par ligne

en: Default
fr: Par défaut

en: For dates: YYYY-MM-DD
fr: Pour les dates : AAAA-MM-JJ

en: for checkboxes: Y
fr: pour les cases à cocher : Y

en: Required
fr: Obligatoire

en: Sort Order
fr: Ordre de tri

en: Title
fr: Titre

en: Field | Fields
fr[0]: Champ
fr[1]: Champs

en: Category | Categories
fr[0]: Catégorie
fr[1]: Catégories

en: File not uploaded
fr: Fichier non uploadé

en: Wrong file type: %s (%s required)
fr: Mauvais type de fichier : %s (%s requis)

en: File size > %01.2fMb: %01.2fMb
fr: Taille du fichier > %01.2fMo : %01.2fMo

en: Folder not created
fr: Dossier non créé

en: Folder not writable
fr: Impossible d'écrire dans le dossier

en: File invalid or not moveable
fr: Fichier invalide ou non déplaçable

en: Your new password was saved.
fr: Votre nouveau mot de passe est enregistré.

en: Confirm Successful Installation
fr: Installation réussie

en: You have successfully installed %s.
fr: Vous avez installé %s avec succès.

en: Password Change
fr: Changement du mot de passe

en: Check the %s page to spot remaining configuration problems.
fr: Consultez la page %s pour identifier les problèmes de configuration restants.

en: Testing
fr: Test

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Superior
fr: Supérieur

en: Other
fr: Autre

en: School
fr: École

en: Private
fr: Privée

en: Public
fr: Publique

en: Non-profit
fr: À but non lucratif

en: Organization
fr: Organisation

en: Students
fr: Élèves

en: Cancel
fr: Annuler

en: Poll answers are anonymous. Consult installation statistics <a href="%s" target="_blank">online</a>.
fr: Les réponses du sondage sont anonymes. Consultez les statistiques <a href="%s" target="_blank">en ligne</a>.

en: Installation Poll
fr: Sondage d'installation

en: You're not allowed to use this program!
fr: Vous n'êtes pas autorisé à utiliser ce programme !

en: Poll completed
fr: Sondage complété

en: Total Participants
fr: Total de participants

en: Visible Between
fr: Période de visibilité

en: to
fr: à

en: Administrator w/Custom
fr: Administrateur personnalisé

en: Teacher w/Custom
fr: Enseignant personnalisé

en: Parent w/Custom
fr: Parent personnalisé

en: Visible To
fr: Visible pour

en: Limit to Teacher
fr: Limiter à l'enseignant

en: View Online
fr: Voir en ligne

en: Download
fr: Télécharger

en: File Attached
fr: Fichier joint

en: Embed Link
fr: Lien "Embed"

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Day | Days
fr[0]: Jour
fr[1]: Jours

en: Days
fr: Jours

en: No periods found
fr: Aucune tranche horaire trouvée

en: New student account was created for %s (%d) (inactive).
fr: Nouveau compte élève créé pour %s (%d) (inactif).

en: New student account was activated for %s (%d).
fr: Nouveau compte élève activé pour %s (%d).

en: Create Student Account
fr: Créer un compte élève

en: New user account was created for %s (%d) (No Access).
fr: Nouveau compte utilisateur créé pour %s (%d) (sans accès).

en: Create User Account
fr: Créer un compte utilisateur

en: New Administrator account was created for %s, by %s.
fr: Nouveau compte administrateur créé pour %s, par %s.

en: New Administrator Account
fr: Nouveau compte administrateur

en: Your account was activated (%d). You can login at %s
fr: Votre compte a été activé (%d). Vous pouvez entrer depuis %s

en: Password
fr: Mot de passe

en: Student Account
fr: Compte élève

en: User Account
fr: Compte utilisateur

en: Edit
fr: Modifier

en: %Y Years %m Months %d Days
fr: %Y années %m mois %d jours

en: Immunization
fr: Vaccination

en: Physical
fr: Visite médicale

en: Copy
fr: Copier

en: Copy the substitution code and paste it into your text. The code will be dynamically replaced with the corresponding value.
fr: Copiez le code de substitution et collez le dans votre texte. Le code sera remplacé de manière dynamique par la valeur correspondante.

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: N/A
fr: N/D

en: Retain
fr: Redouble

en: Do not enroll after this school year
fr: Ne pas inscrire après cette année

en: Next Grade at
fr: Classe supérieure dans

en: No Students were found.
fr: Aucun élève n'a été trouvé.

en: School Year
fr: Année scolaire

en: Marking Period
fr: Période scolaire

en: Error
fr: Erreur

en: No quarters found
fr: Aucun trimestre trouvé

en: Course Periods
fr: Classes

en: No courses found
fr: Aucun cours trouvé

en: Clear working student
fr: Enlever l'élève courant

en: Student Info
fr: Informations élève

en: Clear working user
fr: Enlever l'utilisateur courant

en: User Info
fr: Informations utilisateur

en: Permissions
fr: Droits d'accès

en: Profile
fr: Profil

en: Custom
fr: Personnalisé

en: All
fr: Tou(te)s

en: Food Service Balance
fr: Solde du compte cantine

en: Balance
fr: Solde

en: Food Service Status
fr: Statut cantine

en: Account Status
fr: État du compte

en: Not Specified
fr: Non spécifié

en: Active
fr: Actif

en: Inactive
fr: Inactif

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Closed
fr: Fermé

en: Food Service Barcode
fr: Code-barre cantine

en: Barcode
fr: Code-barre

en: Food Service Account Exists
fr: Compte cantine existant

en: Has Account
fr: A un compte

en: Staff Payroll Balance
fr: Solde des paies du personnel

en: Between
fr: Entre

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Food Service
fr: Cantine

en: Accounting
fr: Comptabilité

en: Subject | Subjects
fr[0]: Matière
fr[1]: Matières

en: Not
fr: Pas

en: Course | Courses
fr[0]: Cours
fr[1]: Cours

en: Course Period | Course Periods
fr[0]: Classe
fr[1]: Classes

en: Choose
fr: Choisir

en: Request | Requests
fr[0]: Demande
fr[1]: Demandes

en: Missing Request
fr: Demande manquante

en: this school year to date
fr: depuis le début de l'année scolaire

en: this semester to date
fr: depuis le début du semestre

en: this marking period to date
fr: depuis le début de la période scolaire

en: Days Absent
fr: Jours d'absence

en: YTD
fr: Année à ce jour

en: Course Period Absences
fr: Absences d'une classe

en: Use the Choose link of the Course widget (under Scheduling) to select a Course Period.
fr: Utiliser le lien Choisir du widget Cours (sous Emplois du temps) pour choisir une classe.

en: Weighted GPA
fr: Moyenne pondérée

en: Unweighted GPA
fr: Moyenne non-pondérée

en: GPA
fr: Moyenne

en: Weighted
fr: Pondérée

en: Class Rank
fr: Classement

en: Without
fr: Sans

en: With
fr: Avec

en: Report Card Grade
fr: Note du bulletin

en: Grade | Grades
fr[0]: Note
fr[1]: Notes

en: Did not receive
fr: N'a pas reçu

en: Eligibility
fr: Éligibilité

en: Ineligible
fr: Inéligible

en: Activity | Activities
fr[0]: Activité
fr[1]: Activités

en: Mailing Labels
fr: Étiquettes d'adresse

en: Student Billing Balance
fr: Solde du compte élève

en: Reporter
fr: Rapporteur

en: Incident Date
fr: Date de l'incident

en: On or After
fr: Le ou après

en: On or Before
fr: Le ou avant

en: No Value
fr: Sans valeur

en: Next grade at current school
fr: Classe supérieure dans la même école

en: Next Year
fr: Année prochaine

en: Any Value
fr: N'importe quelle valeur

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Enrolled
fr: Inscrit

en: Attendance Start
fr: Début de présence

en: Previously Enrolled
fr: Précédemment inscrit

en: Food Service Discount
fr: Réduction cantine

en: Discount
fr: Réduction

en: Full
fr: Complet

en: Reduced
fr: Réduit

en: Free
fr: Gratuit

en: Food Service Account ID
fr: ID du compte cantine

en: Account ID
fr: ID du compte

en: Enrollment
fr: Inscription

en: Scheduling
fr: Planification

en: Attendance
fr: Présence

en: Grades
fr: Notes

en: Student Billing
fr: Facturation élèves

en: We have a problem, please contact technical support ...
fr: Il y a un problème. Merci de contacter le support technique.

en: Save
fr: Enregistrer

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Month
fr: Mois

en: Year | Years
fr[0]: Année
fr[1]: Années

en: Open calendar
fr: Ouvrir le calendrier

en: Warning
fr: Attention

en: You are not currently in a marking period
fr: Vous n'êtes pas dans une période scolaire

en: Last Login
fr: Dernière connexion

en: Failed Login
fr: Connexions échouées

en: User ID
fr: ID utilisateur

en: Last Name
fr: Nom

en: First Name
fr: Prénom

en: No Access
fr: Sans accès

en: Student Grade Level
fr: Niveau scolaire

en:  w/Custom
fr:  personnalisé

en: Mailing Address
fr: Adresse postale

en: City
fr: Ville

en: State
fr: Département

en: Zipcode
fr: Code postal

en: Address
fr: Adresse

en: Home Phone
fr: Téléphone fixe

en: Guardians
fr: Tuteurs

en: Status
fr: Statut

en: School Status
fr: Statut de l'école

en: Course Status
fr: Statut du cours

en: Contact Information
fr: Coordonnées du contact

en: Call
fr: Appeler

en: Custody
fr: Garde

en: Emergency
fr: Urgence

en: %s ID
fr: ID %s

en: Grade Level | Grade Levels
fr[0]: Niveau scolaire
fr[1]: Niveaux scolaires

en: Excluded
fr: Exclus

en: Address contains
fr: L'adresse contient

en: Your password must be stronger.
fr: Votre mot de passe doit être plus fort.

en: Write
fr: Écrire

en: Preview
fr: Aperçu

en: Mastering MarkDown
fr: Aide MarkDown

en: Select some Options
fr: Sélectionner les options

en: Maximum file size: %01.0fMb
fr: Taille maximum du fichier %01.2fMo

en: Check All
fr: Tout cocher

en: Select
fr: Sélectionner

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Displaying %d through %d
fr: Affichage de %d à %d

en: %d %s was found. | %d %s were found.
fr[0]: Résultat : %d %s.
fr[1]: Résultats : %d %s.

en: Result
fr: Résultat

en: Results
fr: Résultats

en: No %s were found.
fr: Aucun(e) %s.

en: Export list
fr: Exporter la liste

en: Search
fr: Recherche

note: TRANSLATORS: List of words ignored during search operations
en: of, the, a, an, in
fr: de, un, une, à, le, la, les

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Are you sure you want to %s that %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir %s ce(tte) %s ?

en: The value for %s
fr: La valeur de %s

en: There is no column for %s. This value was not saved.
fr: Il n'y a pas de colonne pour %s. La valeur n'a pas été sauvegardée.

en: %s was too long. It was truncated to fit in the field.
fr: %s est trop long. Il a été tronqué pour entrer dans le champ.

en: %s, a numerical field, contained non-numerical characters. These characters were removed.
fr: %s, qui est numérique, contenait des caractères non-numériques. Ces caractères ont été enlevés.

en: %s, a date field, was not a valid date. This value could not be saved.
fr: %s, un champ date, n'était pas une date valide. La valeur n'a pas pu être sauvegardée.

en: Grade Levels
fr: Niveaux scolaires

en: Other Value
fr: Autre valeur

en: starts with
fr: commence par

en: Your account has not yet been activated.
fr: Votre compte utilisateur n'a pas encore été activé.

en: You will be notified when it has been verified by a school administrator.
fr: Vous serez prévenu quand il aura été activé par un administrateur.

en: Too many Failed Login Attempts.
fr: Trop de tentatives de connexion échouées.

en: Please try logging in later.
fr: Veuillez réessayer plus tard.

en: Incorrect username or password.
fr: Identifiant ou mot de passe incorrect.

en: Please try logging in again.
fr: Veuillez réessayer de vous connecter.

en: %s Login
fr: Entrer à %s

en: You must have javascript enabled to use %s.
fr: Vous devez avoir activé Javascript pour utiliser %s.

en: You must accept cookies to use %s.
fr: Vous devez accepter les cookies pour utiliser %s.

en: Your account has been created.
fr: Votre compte a été créé.

en: You will then be able to log in.
fr: Vous pourrez alors vous connecter.

en: If you supplied a correct email address then please check your email for the password reset instructions.
fr: Si vous avez fourni une adresse mail correcte, vous y trouverez les instructions de réinitialisation du mot de passe.

en: Language
fr: Langue

en: Login
fr: Entrer

en: About
fr: À propos

en: This is a restricted network. Use of this network, its equipment, and resources is monitored at all times and requires explicit permission from the network administrator and %s. If you do not have this permission in writing, you are violating the regulations of this network and can and will be prosecuted to the full extent of the law. By continuing into this system, you are acknowledging that you are aware of and agree to these terms.
fr: Ceci est un réseau privé. L'utilisation de ce réseau, ses équipements et ressources est surveillé et nécessite la permission explicite de l'administrateur et %s. Si vous n'avez pas eu cette permission par écrit, vous êtes en infraction avec les règles de ce réseau et pouvez être poursuivi en justice. De par votre connexion à ce système, vous reconnaissez avoir pris connaissance de ces règles et les approuver.

en: Daily Transactions
fr: Transactions journalières

en: Daily Totals
fr: Totaux journaliers

en: Expense | Expenses
fr[0]: Dépense
fr[1]: Dépenses

en: Amount
fr: Montant

en: Comment | Comments
fr[0]: Commentaire
fr[1]: Commentaires

en: Total from Incomes
fr: Total des recettes

en: Less
fr: Moins

en: Total from Expenses
fr: Total des dépenses

en: Total from Student Payments
fr: Total des paiements des élèves

en: Total from Staff Payments
fr: Total des paiements du personnel

en: General Balance
fr: Solde général

en: Income | Incomes
fr[0]: Recette
fr[1]: Recettes

en: Assigned
fr: Attribué

en: Incomes
fr: Recettes

en: Expenses
fr: Dépenses

en: Staff Payroll
fr: Paies du personnel

en: Salaries
fr: Salaires

en: Staff Payments
fr: Paiements du personnel

en: Reports
fr: Rapports

en: Staff Balances
fr: Soldes du personnel

en: Print Statements
fr: Imprimer les relevés

en: Salary | Salaries
fr[0]: Salaire
fr[1]: Salaires

en: Due
fr: Date d'échéance

en: Total from Salaries
fr: Total des salaires

en: Payment | Payments
fr[0]: Paiement
fr[1]: Paiements

en: Statement
fr: Relevé

en: No Staff were found.
fr: Aucun membre du personnel n'a été trouvé.

en: Report Timeframe
fr: Période du rapport

en: Totals
fr: Totaux

en: Student Payments
fr: Paiements des élèves

en: Fees
fr: Frais de scolarité

en: Staff Payment
fr: Paiement du personnel

en: Staff
fr: Personnel

en: Fee | Fees
fr[0]: Frais de scolarité
fr[1]: Frais de scolarité

en: Student Payment
fr: Paiement de l'élève

en: Absence records were added for the selected students.
fr: Les absences ont été ajoutées aux élèves sélectionnés.

en: You must choose at least one period and one student.
fr: Vous devez choisir au moins une période et un élève.

en: Add Absences to Selected Students
fr: Ajouter absences pour les élèves sélectionnés

en: Add Absences
fr: Ajouter absences

en: Add Absence to Periods
fr: Ajouter l'absence à ces tranches horaires

en: Absence Code
fr: Code d'absence

en: Absence Reason
fr: Justification

en: The selected date is not in a school quarter.
fr: Le jour sélectionné n'est pas dans une période scolaire.

en: Period | Periods
fr[0]: Tranche horaire
fr[1]: Tranches horaires

en: Attendance Code
fr: Code de présence

en: Teacher's Entry
fr: Saisie de l'enseignant

en: Office Comment
fr: Saisie du secrétariat

en: Teacher Comment
fr: Commentaire de l'enseignant

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Present
fr: Présent

en: Day Comment
fr: Remarque du jour

en: Current Student
fr: Élève sélectionné

en: Not Present
fr: Pas présent

en: Comments
fr: Commentaires

en: Courses
fr: Cours

en: Please enter a valid Sort Order.
fr: Merci d'entrer un ordre de tri valide.

en: Short Name
fr: Nom court

en: Default for Teacher
fr: Défaut pour l'enseignant

en: State Code
fr: Code d'état

en: Teacher & Office
fr: Enseignant et secrétariat

en: Office Only
fr: Secrétariat seulement

en: Half Day
fr: Demi-journée

en: Attendance Chart
fr: Tableau des absences

en: Daily Summary
fr: Rapport journalier

en: Absence Summary
fr: Résumé des absences

en: Duplicate Attendance Record
fr: Absence redondante

en: The duplicate records have been deleted.
fr: Les enregistrements redondants ont été supprimés.

en: You must choose at least one student.
fr: Vous devez choisir au moins un élève.

en: of %d pages.
fr: de %d pages.

en: Course Period ID
fr: ID de la classe

en: Course Start Date
fr: Date de début du cours

en: Course End Date
fr: Date de fin du cours

en: Attendance Date
fr: Date de présence

en: No Duplicates Found
fr: Aucun doublon trouvé

en: From
fr: Début

en: When do you want to recalculate the daily attendance?
fr: Quand voulez-vous recalculer les absences journalières ?

en: Recalculate Daily Attendance
fr: Recalculer les absences journalières

en: Calculating ...
fr: Calcul...

en: The Daily Attendance for that timeframe has been recalculated.
fr: Les absences journalières pour cet période ont été recalculées.

en: Teacher Completion
fr: État d'avancement

en: Average Daily Attendance
fr: Présence journalière moyenne

en: Utilities
fr: Utilitaires

en: Delete Duplicate Attendance
fr: Effacer les absences redondantes

en: Setup
fr: Mise en place

en: Attendance Codes
fr: Codes de présence

en: Take Attendance
fr: Saisir les absences

en: Average Attendance by Day
fr: Présence moyenne par jour

en: Advanced
fr: Avancé

en: Timeframe
fr: Période

en: Days Possible
fr: Jours possibles

en: ADA
fr: PJM

en: Average Attendance
fr: Présence moyenne

en: Average Absent
fr: Absence moyenne

en: School Day | School Days
fr[0]: Jour d'école
fr[1]: Jours d'école

en: You cannot take attendance for this course period.
fr: Vous ne pouvez pas saisir les absences pour cette classe.

en: You cannot take attendance for this period on this day.
fr: Vous ne pouvez pas saisir les absences pour cette classe et ce jour.

en: The selected date is not today
fr: Le jour sélectionné n'est pas aujourd'hui

en: You can edit this attendance
fr: Vous pouvez modifier ces absences

en: You cannot edit this attendance
fr: Vous ne pouvez pas modifier ces absences

en: You already have taken attendance today for this period.
fr: Vous avez déjà saisi les absences pour cette classe.

en: Periods
fr: Tranches horaires

en: Course Title
fr: Nom du cours

en: Teacher who takes attendance | Teachers who take attendance
fr[0]: Enseignant qui prend les absences
fr[1]: Enseignants qui prennent les absences

en: Completed
fr: Complet

en: Teacher who takes %s attendance
fr: Enseignant qui prend les absences en %s

en: Teachers who take %s attendance
fr: Enseignants qui prennent les absences en %s

en: Daily
fr: Journalier

en: By Period
fr: Par classe

en: My Periods
fr: Mes tranches horaires

en: Daily Attendance
fr: Absences journalières

en: All Periods
fr: Toutes les tranches horaires

en: State Abs
fr: État Abs

en: Student Name
fr: Nom de l'élève

en: Year to Date Totals
fr: Totaux depuis le début de l'année

en: Create Attendance Report for Selected Students
fr: Créer le rapport des absences pour les élèves sélectionnés

en: Select Parents email field
fr: Sélectionner le champ email des parents

en: Student Fields
fr: Champs élèves

en: Address Fields
fr: Champs adresse

en: You must set the <b>test mode email</b> or have a user email address to use this script.
fr: Vous devez renseigner l'<b>email du mode de test</b> ou avoir une adresse email utilisateur pour pouvoir utiliser ce script.

en: New Parent Account
fr: Nouveau compte parent

en: Updated Parent Account
fr: Compte parent mis à jour

en: Fail
fr: Échec

en: Success
fr: Succès

en: Creation Result | Creation Results
fr[0]: Résultat de la création
fr[1]: Résultats de création

en: Create Parent Accounts for Selected Students
fr: Créer les comptes parent pour les élèves sélectionnés

en: Send email notification to Parents
fr: Envoyer une notification par email aux parents

en: Email Text
fr: Texte de l'email

en: Parent Name
fr: Nom du parent

en: Associated Students
fr: Élèves associés

en: Test Mode
fr: Mode test

en: Students having Contacts
fr: Élèves ayant des contacts

en: My Report
fr: Mon rapport

en: Create Parent Users
fr: Créer des utilisateurs parents

en: Registration
fr: Inscription

en: Remove Access
fr: Bloquer l'accès

en: Notify Parents
fr: Notifier les parents

en: Attendance Summary
fr: Rapport des absences

en: Address ID
fr: ID adresse

en: Ungroup by Family
fr: Dégrouper par famille

en: Group by Family
fr: Grouper par famille

en: Street
fr: Rue

en: Phone
fr: Téléphone

en: Mailing Street
fr: Rue

en: Mailing City
fr: Ville

en: Mailing State
fr: Pays

en: Mailing Zipcode
fr: Code postal

en: Person Name
fr: Nom de la personne

en: Value
fr: Valeur

en: Notification Result | Notification Results
fr[0]: Résultat de notification
fr[1]: Résultats de notification

en: You must choose at least one user
fr: Vous devez choisir au moins un utilisateur

en: Notify Selected Parents
fr: Notifier les parents sélectionnés

en: Find Parents who never logged in
fr: Trouver les parents qui ne se sont jamais connectés

en: Associate Students with Parents
fr: Association élèves parents

en: The Registration form was saved.
fr: Le formulaires d'inscription a été sauvegardé.

en: New Registration %s (%d) has been registered by %s.
fr: Nouvelle inscription de %s (%d) faite par %s.

en: New Registration
fr: Nouvelle inscription

en: Your child has been registered.
fr: Votre enfant a bien été enregistré.

en: Your parents have been registered.
fr: Vos parents ont bien été enregistrés.

en: Done.
fr: Terminé.

en: Grant Access
fr: Donner accès

en: Grant Access for Selected Students
fr: Donner accès aux élèves sélectionnés

en: Grant Access for Associated Parents
fr: Donner accès aux parents associés

en: Remove Access for Selected Students
fr: Bloquer l'accès pour les élèves sélectionnés

en: Remove Access for Associated Parents
fr: Bloquer l'accès pour les parents associés

en: Add prefix to username
fr: Ajouter un préfixe au nom d'utilisateur

en: Students without Access
fr: Élèves sans accès

en: Students with Access
fr: Élèves avec accès

en: We would appreciate it if you would enter just a little bit of information about you and %s to help us out this school year. Thanks!
fr: Nous apprécierions que vous nous transmettiez quelques informations vous concernant %s afin de nous aider cette année scolaire. Merci!

en: your child
fr: votre enfant

en: your parents
fr: vos parents

en: Use same address and contact information as for %s
fr: Utiliser les mêmes informations de contact et adresse que pour %s

en: Middle Name
fr: Second prénom

en: Zip
fr: Code postal

en: Your Address
fr: Votre adresse

en: Information about %s
fr: Informations à propos de %s

en: Back
fr: Retour

en: Grandparent
fr: Grand-parent

en: Activate
fr: Activer

en: Relation
fr: Lien

en: Same as Student
fr: Pareil que l'élève

en: New Address
fr: Nouvelle adresse

en: No Address
fr: Pas d'adresse

en: Add
fr: Ajouter

en: Contact Fields
fr: Champs contacts

en: Please choose a category
fr: Choisir une catégorie

en: Line
fr: Ligne

en: List
fr: Liste

en: Column
fr: Colonne

en: Pie
fr: Graphique

en: Number of Referrals
fr: Nombre d'incidents

en: %s Breakdown
fr: Répartition de %s

en: Don't use
fr: Ne pas utiliser

en: Select One from Options
fr: Options à choix simple

en: Referral Form Category | Referral Form Categories
fr[0]: Catégories du formulaire de discipline
fr[1]: Catégories du formulaire de discipline

en: Use at this school
fr: Utiliser pour cette école

en: Please enter valid Numeric data.
fr: Merci de renter des données numériques valides.

en: That discipline incident has been referred to an administrator.
fr: Cet incident de discipline a été rapporté a un administrateur.

en: That discipline incident has been emailed.
fr: Cet incident de discipline a été envoyé par email.

en: Add Referral for Selected Students
fr: Ajouter l'incident aux élèves sélectionnés

en: Email Referral to
fr: Envoyer l'incident par email à

en: Administrators
fr: Administrateurs

en: Teachers
fr: Enseignants

en: Add Referral
fr: Ajouter un incident

en: Referrals
fr: Incidents

en: Category Breakdown
fr: Répartition par catégorie

en: Category Breakdown over Time
fr: Répartition par catégorie dans le temps

en: Breakdown by Student Field
fr: Répartition par champ élève

en: Discipline Log
fr: Journal de discipline

en: Referral Form
fr: Formulaire de discipline

en: Referral
fr: Incident

en: Please choose a student field
fr: Choisir un champ élève

en: Student Field
fr: Champ élève

en: New discipline incident
fr: Nouvel incident de discipline

en: %d new referral | %d new referrals
fr[0]: %d nouvel incident
fr[1]: %d nouveaux incidents

en: Include in Discipline Log
fr: Inclure au journal de discipline

en: Entry Date
fr: Date de saisie

en: Begins
fr: Début

en: Ends
fr: Fin

en: This activity has been added to the selected students.
fr: Cette activité a été assignée aux élèves sélectionnés.

en: You must choose an activity.
fr: Vous devez choisir une activité.

en: Add Activity to Selected Students
fr: Assigner l'activité aux élèves sélectionnés

en: Add Activity
fr: Assigner une activité

en: Passing
fr: Passable

en: Borderline
fr: Limite

en: Failing
fr: Redouble

en: Incomplete
fr: Incomplet

en: You can only enter eligibility from %s %s to %s %s.
fr: Vous ne pouvez saisir l'éligibilité que de %s %s à %s %s.

en: Use Gradebook Grades
fr: Utiliser les notes du carnet

en: You already have entered eligibility this week for this course period.
fr: Vous avez déjà saisi cette semaine l'éligibilité pour cette classe.

en: Your changes were saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: Allow Eligibility Posting
fr: Autoriser la saisie de l'éligibilité

en: To
fr: Fin

en: Activities
fr: Activités

en: Student Screen
fr: Activités de l'élève

en: Entry Times
fr: Heures de saisie

en: Enter Eligibility
fr: Saisir l'éligibilité

en: The activity you selected is already assigned to this student!
fr: L'activité sélectionnée a déjà été assignée à cet élève !

en: There are no calendars yet setup.
fr: Il n'y a pas encore de calendrier défini.

en: Starts
fr: Commence

en: Teacher who hasn't entered eligibility | Teachers who haven't entered eligibility
fr[0]: Enseignant qui n'a pas saisi l'éligibilité
fr[1]: Enseignants qui n'ont pas saisi l'éligibilité

en: User | Users
fr[0]: Utilisateur
fr[1]: Utilisateurs

en: Transaction Item
fr: Élément de la transaction

en: Cash
fr: Espèces

en: Check
fr: Chèque

en: Credit Card
fr: Carte de crédit

en: Debit Card
fr: Carte de débitDevoir et notes associéesDevoir et notes associées

en: Transfer
fr: Transfert

en: Deposit
fr: Acompte

en: Credit
fr: Crédit

en: Debit
fr: Débit

en: Student Transaction w/o School | Student Transactions w/o School
fr[0]: Transaction élève sans école
fr[1]: Transactions élève sans école

en: User Transaction w/o School | User Transactions w/o School
fr[0]: Transaction utilisateur sans école
fr[1]: Transactions utilisateur sans école

en: Total of Balances
fr: Total des soldes

en: There are no menus yet setup.
fr: Il n'y a pas encore de menus définis.

en: or select previous meal
fr: ou sélectionner le repas précédent

en: Generate Menu
fr: Générer le menu

en: %s Day
fr: Jour de %s

en: %s Days
fr: Jours de %s

en: Accounts
fr: Comptes

en: Statements
fr: Rapports

en: Serve Meals
fr: Servir les repas

en: Activity Report
fr: Rapport d'activité

en: Transactions Report
fr: Rapport des transactions

en: Meal Reports
fr: Rapports des repas

en: Reminders
fr: Rappels

en: Daily Menus
fr: Menus journaliers

en: Meal Items
fr: Éléments du repas

en: Meals
fr: Repas

en: Kiosk Preview
fr: Prévisualisation écran

en: Icon successfully uploaded.
fr: Graphique uploadé avec succès.

en: Meal Item | Meal Items
fr[0]: Élément du repas
fr[1]: Éléments du repas

en: Item | Items
fr[0]: Élément
fr[1]: Élément

en: Menu Item
fr: Élément du menu

en: Icon
fr: Graphique

en: Include in Counts
fr: Inclure dans le décompte

en: %s Item
fr: Élément de %s

en: %s Items
fr: Éléments de %s

en: Item Description
fr: Description de l'élément

en: Student Price
fr: Tarif élève

en: Reduced Price
fr: Tarif réduit

en: Free Price
fr: Tarif gratuit

en: Staff Price
fr: Tarif employés

en: Upload
fr: Uploader

en: Eligible
fr: Éligible

en: Total Eligible
fr: Total éligible

en: Participated
fr: A participé

en: Sales
fr: Ventes

en: Meal | Meals
fr[0]: Repas
fr[1]: Repas

en: %s Category
fr: Catégorie de %s

en: %s Categories
fr: Catégories de %s

en: Year End
fr: Fin d'année

en: Lunch Payment Reminder
fr: Rappel de paiement de la cantine

en: Other students on this account
fr: Autres élèves associés à ce compte

en: None
fr: Aucun(e)

en: Date of Last Deposit
fr: Date du dernier acompte

en: Amount of Last Deposit
fr: Montant du dernier acompte

en: Requested Payment
fr: Paiement demandé

en: Mimimum Payment
fr: Paiement minimum

en: Non-existent account!
fr: Compte non-existant !

en: Other students associated with the same account
fr: Autres élèves associés à ce compte

en: Are you sure you want to assign that barcode?
fr: Êtes-vous sur de vouloir assigner ce code barre ?

en: That barcode is already assigned to Student <b>%s</b>.
fr: Ce code barre est déjà assigné à l'élève <b>%s</b>.

en: Hit OK to reassign it to the current student or Cancel to cancel all changes.
fr: Cliquer sur OK pour le réassigner à l'élève courant ou Annuler pour annuler tous les changements.

en: That barcode is already assigned to User <b>%s</b>.
fr: Ce code barre est déjà assigné à l'utilisateur <b>%s</b>.

en: Include Inactive Students in Shared Account
fr: Inclure les élèves inactifs dans le compte partagé

en: Account Information
fr: Informations sur le compte

en: Sort by Name
fr: Trier par nom

en: Detailed View
fr: Affichage détaillé

en: Original View
fr: Affichage succinct

en: Detail
fr: Détail

en: Count
fr: Nombre

en: Transaction Type | Transaction Types
fr[0]: Type de transaction
fr[1]: Types de transactions

en: %N's lunch account is getting low.  Please send in at least %P with %h reminder slip.  THANK YOU!
fr: Le compte de cantine de %N est bas. Merci d'envoyer au moins %P avec son rappel. Merci!

en: %N now has a <b>negative balance</b> in %h lunch account. Please send in the negative balance plus %T.  THANK YOU!
fr: %N a maintenant un <b>solde négatif</b> sur son compte de cantine. Merci d'envoyer le montant plus %T. Merci!

en: %N now has a <b>negative balance</b> below the allowed minimum.  Please send in the negative balance plus %T.  THANK YOU!
fr: %N a maintenant un <b>solde négatif</b> en dessous du minimum autorisé. Merci d'envoyer le montant plus %T. Merci!

en: %N's lunch account is getting low.  It's estimated that %g needs about a %T current balance to finish the year with a zero balance.  Please send in the requested amount with %h reminder slip.  THANK YOU!
fr: Le compte de cantine de %N est bas. Il est estimé que %g requiert un solde de %T pour finir l'année avec un solde à zéro. Merci d'envoyer le montant requis avec le rappel %h. Merci!

en: Create Reminders for Selected Students
fr: Ajouter un rappel pour les élèves sélectionnés

en: Estimate for year end
fr: Estimation de fin d'année

en: Negative
fr: Négatif

en: Sale
fr: Vente

en: Cancel Sale
fr: Annuler la vente

en: Complete Sale
fr: Conclure la vente

en: Earlier %s Sale
fr: Vente antérieure de %s

en: Earlier %s Sales
fr: Ventes antérieures de %s

en: Price
fr: Prix

en: This student does not have a valid Meal Account.
fr: Cet élève n'a pas de compte cantine valide.

en: Seller
fr: Vendeur

en: Please enter valid Type and Amount.
fr: Merci de renter un type et un montant valide.

en: Earlier Transaction | Earlier Transactions
fr[0]: Transaction précédente
fr[1]: Transactions précédentes

en: You cannot take meal counts for this period.
fr: Vous ne pouvez pas compter les repas pour cette classe.

en: The selected date is not a school day!
fr: Le jour sélectionné n'est pas un jour d'école !

en: This period does not meet in the marking period of the selected date.
fr: Cette classe ne se déroule pas durant la période scolaire correspondant à la date sélectionnée.

en: This period does not meet on the selected date.
fr: Cette classe ne se déroule pas le jour sélectionné.

en: You have taken lunch counts today for this period.
fr: Vous avez compté les repas aujourd'hui pour cette classe.

en: Items
fr: Éléments

en: Ineligible Student | Ineligible Students
fr[0]: Élève non éligible
fr[1]: Élèves non éligibles

en: Teacher who takes %s counts
fr: Enseignant qui compte les %s

en: Teachers who take %s counts
fr: Enseignants qui comptent les %s

en: Total Count
fr: Nombre total

en: Item Total | Item Totals
fr[0]: Total des éléments
fr[1]: Totaux éléments

en: This user does not have a Meal Account.
fr: Cet utilisateur n'a pas de compte cantine.

en: Hit OK to reassign it to the current user or Cancel to cancel all changes.
fr: Cliquer sur OK pour le réassigner à l'utilisateur courant ou Annuler pour annuler tous les changements.

en: Hit OK to reassign it to the user student or Cancel to cancel all changes.
fr: Cliquer sur OK pour le réassigner à l'utilisateur élève courant ou Annuler pour annuler tous les changements.

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: Create Account
fr: Créer le compte

en: Your lunch account is getting low.  Please send in at least %P with your reminder slip.  THANK YOU!
fr: Votre compte de cantine est bas. Merci d'envoyer au moins %P avec le rappel. Merci!

en: You now have a <b>negative balance</b> in your lunch account. Please send in the negative balance plus %T.  THANK YOU!
fr: Vous avez maintenant un <b>solde négatif</b> sur votre compte de cantine. Merci d'envoyer le montant plus %T. Merci!

en: You now have a <b>negative balance</b> below the allowed minimum.  Please send in the negative balance plus %T.  THANK YOU!
fr: Vous avez maintenant un <b>solde négatif</b> en dessous du minimum autorisé. Merci d'envoyer le montant plus %T. Merci!

en: Create Reminders for Selected Users
fr: Créer des rappels pour les utilisateurs sélectionnés

en: This user does not have a Food Service Account.
fr: Cet utilisateur n'a pas de compte cantine.

en: Gradebook
fr: Carnet de notes

en: Include All Courses
fr: Inclure tous les cours

en: Include Inactive Students
fr: Inclure les élèves inactifs

en: Include
fr: Inclure

en: Missing Grades
fr: Notes manquantes

en: Excused and Negative Grades
fr: Excusé et notes négatives

en: Exceed %d%% and Extra Credit Grades
fr: Dépasse de %d%% et notes avec des points bonus

en: Problem
fr: Problème

en: Name
fr: Nom

en: Assignment | Assignments
fr[0]: Devoir
fr[1]: Devoirs

en: Anomalous Grade | Anomalous Grades
fr[0]: Note non conforme
fr[1]: Notes non conformes

en: Student with Anomalous Grades | Students with Anomalous Grades
fr[0]: Élève avec des notes non conformes
fr[1]: Élèves avec des notes non conformes

en: Missing
fr: Manquant

en: Excused
fr: Excusé

en: Extra Credit
fr: Points bonus

en: Please fill in the required fields
fr: Merci de remplir les champs requis

en: Assignment Type | Assignment Types
fr[0]: Type de devoir
fr[1]: Types de devoirs

en: Default Points
fr: Points par défaut

en: Enter an asterisk (*) to excuse student
fr: Entrer une astérisque (*) pour dispenser l'élève

en: Assigned Date
fr: Date de début

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Color
fr: Couleur

en: Assigned date is after end of quarter!
fr: La date assignée n'est pas dans une période scolaire !

en: Assigned date is after due date!
fr: La date de début est après la date d'échéance !

en: Due date is after end of quarter!
fr: La date d'échéance est après la fin du trimestre !

en: Due date is before assigned date!
fr: La date d'échéance est avant la date de début !

en: No courses assigned to teacher.
fr: Aucun cours assigné à l'enseignant.

en: Some dates were not entered correctly.
fr: Toutes les dates ne sont pas saisies correctement.

en: Assignment as well as the associated Grades
fr: Devoir et les notes associées

en: Every Assignment in this Type have 0 Points (Extra Credit). Enter Points for at least one Assignment so the Total can be calculated correctly.
fr: Tous les devoirs de ce type ont 0 points (points bonus). Entrez des points pour au moins un devoir afin que le total puisse être calculé correctement.

en: You are not in the current Quarter.
fr: Vous n'êtes pas dans le trimestre actuel.

en: New Assignment
fr: Nouveau devoir

en: New Assignment Type
fr: Nouveau type de devoir

en: Enter 0 so you can give students extra credit
fr: Entrer 0 pour pouvoir donner des points bonus aux élèves

en: File
fr: Fichier

en: Apply to all Periods for this Course
fr: Appliquer à toutes les classes de ce cours

en: Enable Assignment Submission
fr: Activer la remise de devoir

en: Percent of Final Grade
fr: Pourcentage de la note définitive

en: Percent Total
fr: Pourcentage total

en: Order
fr: Ordre

en: The gradebook configuration has been modified.
fr: La configuration du carnet de notes a été modifiée.

en: The gradebook configuration is defined by administrators.
fr: La configuration du carnet de notes est définie par les administrateurs.

en: Override individual teacher configuration?
fr: Outrepasser la configuration individuelle des enseignants ?

en: Assignments
fr: Devoirs

en: Up
fr: En haut

en: Down
fr: Plus bas

en: Score Rounding
fr: Résultat arrondi

en: Newest First
fr: Plus récent en premier

en: Assignment Sorting
fr: Tri des devoirs

en: Weight Grades
fr: Pondérer les notes

en: Assigned Date defaults to today
fr: La date assignée est aujourd'hui par défaut

en: Due Date defaults to today
fr: La date d'échéance est aujourd'hui par défaut

en: Hide letter grades for all gradebook assignments
fr: Cacher les notes lettrées pour tous les devoirs du carnet de notes

en: Hide previous quarters assignment types
fr: Cacher les types de devoir des trimestres précédents

en: Minimum assignment points for letter grade
fr: Minimum de points au devoir pour la note (lettrée)

en: Allowed maximum percent in Anomalous grades
fr: Pourcentage maximum autorisé pour les notes non conformes

en: Days until ungraded assignment grade appears in Parent/Student gradebook views
fr: Jours avant que les devoirs non notés apparaissent dans le carnet de notes Parent/Élève

en: Calculate Eligibility using Cumulative Semester Grades
fr: Calculer l'éligibilité avec les notes cumulées du semestre

en: Final Grades
fr: Notes finales

en: Default %s comment code
fr: Code de commentaire %s par défaut

en: Score Breakoff Points
fr: Limite inférieure pour la note

en: Final Grading Percentages
fr: Pourcentages des notes finales

en: Year and Semester marking periods are not graded.
fr: Les périodes scolaires année et semestre ne sont pas notées.

en: History Marking Period | History Marking Periods
fr[0]: Période scolaire antérieure
fr[1]: Périodes scolaires antérieures

en: Grade Post Date
fr: Date de saisie des notes

en: Semester | Semesters
fr[0]: Semestre
fr[1]: Semestres

en: Quarter | Quarters
fr[0]: Trimestre
fr[1]: Trimestres

en: Student Grade
fr: Notes de l'élève

en: Add another marking period
fr: Ajouter une autre période scolaire

en: Marking Period Statistics
fr: Statistiques de la période scolaire

en: Unweighted
fr: Non-pondéré

en: Class Rank GPA
fr: Classement selon les moyennes

en: New Marking Period
fr: Nouvelle période scolaire

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Grade Points
fr: Points de notation

en: Unweighted Grade Points
fr: Points de notation non pondérés

en: Grade Scale | Grade Scales
fr[0]: Échelle de notation
fr[1]: Échelles de notation

en: Credit Attempted
fr: Crédits essayés

en: Credit Earned
fr: Crédits acquis

en: Credit Category
fr: Catégorie du crédit

en: Affects Class Rank
fr: Affecte le classement

en: Remove Marking Period
fr: Effacer la période scolaire

en: Final Grade | Final Grades
fr[0]: Note finale
fr[1]: Notes finales

en: Abs<br />YTD / MP
fr: Absences<br />Année en cours / Période scolaire

en: General Comments
fr: Commentaires généraux

en: Comment Codes
fr: Codes de commentaires

en: Comment Scales
fr: Échelles de commentaires

en: Course-specific Comments
fr: Commentaires spécifiques au cours

en: You must choose at least one student and one marking period.
fr: Vous devez choisir au moins un élève et une période scolaire.

en: Create Grade Lists for Selected Students
fr: Créer les listes de notes pour les élèves sélectionnés

en: Include on Grade List
fr: Inclure dans la liste des notes

en: Marking Periods
fr: Périodes scolaires

en: Grade Breakdown
fr: Répartition des notes

en: This course is not graded.
fr: Ce cours n'est pas noté.

en: GPA Value
fr: Moyenne

en: Number of Students
fr: Nombre d'élèves

en: Submission | Submissions
fr[0]: Devoir remis
fr[1]: Devoirs remis

en: Letter
fr: Note

en: Assignment Types
fr: Type de devoir

en: Include Inactive Assignments
fr: Inclure les devoirs inactifs

en: Assignment is Due
fr: Le devoir doit être rendu

en: You can not edit these grades.
fr: Vous ne pouvez pas modifier ces notes.

en: E/C
fr: Points bonus

en: Create Honor Roll for Selected Students
fr: Créer les certificats pour les élèves sélectionnés

en: Certificates
fr: Certificats

en: Display Name
fr: Nom à afficher

en: You cannot enter grades for this course period.
fr: Vous ne pouvez pas entrer les notes pour cette classe.

en: All Courses
fr: Tous les cours

en: General
fr: Général

en: Report Card Comments
fr: Commentaires du bulletin

en: Grade Posting dates: %s - %s
fr: Dates de saisie des notes: %s - %s

en: These grades are complete.
fr: Ces notes sont complètes.

en: These grades are NOT complete.
fr: Ces notes ne sont PAS complètes.

en: You can edit these grades.
fr: Vous pouvez modifier ces notes.

en: Get Gradebook Grades.
fr: Obtenir les notes du carnet.

en: Get %s Grades
fr: Obtenir les notes du %s

en: Get %s Comments
fr: Obtenir les commentaires du %s

en: Clear All
fr: Tout effacer

en: Comment %d
fr: Commentaire %d

en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Class average
fr: Moyenne de classe

en: You must choose a course.
fr: Vous devez choisir au moins un cours.

en: The Assignments were successfully created.
fr: Les devoirs ont été créés avec succès.

en: The Assignment Types were successfully created.
fr: Les types de devoir ont été créés avec succès.

en: Create Assignment for Selected Course Periods
fr: Créer le devoir pour les classes sélectionnées

en: Create Assignment Type for Selected Courses
fr: Créer le type de devoir pour les cours sélectionnés

en: Report Cards
fr: Bulletins de notes

en: Honor Roll
fr: Certificats

en: Transcripts
fr: Livrets scolaires

en: Student Grades
fr: Notes des élèves

en: GPA / Class Rank List
fr: Liste moyenne / classement

en: Grading Scales
fr: Échelles de notation

en: History Marking Periods
fr: Historique des périodes scolaires

en: Historical Grades
fr: Notes historiques

en: Mass Create Assignments
fr: Créer des devoirs en masse

en: Input Final Grades
fr: Saisie des notes

en: Anomalous Grades
fr: Notes non conformes

en: Progress Reports
fr: Bulletins intermédiaires

en: Gradebook Grades
fr: Notes du carnet

en: GPA / Class Rank
fr: Moyenne / classement

en: Progress Report
fr: Bulletin intermédiaire

en: %s of grade
fr: %s de la note

en: Create Progress Reports for Selected Students
fr: Créer les bulletins intermédiaires pour les élèves sélectionnés

en: Exclude Ungraded E/C Assignments
fr: Exclure les devoirs avec points bonus non notés

en: Exclude Ungraded Assignments Not Due
fr: Exclure les devoirs non notés et non dûs

en: Group by Assignment Category
fr: Grouper par catégorie de devoir

en: Not due
fr: Pas à échéance

en: Report Card Comment
fr: Commentaire du bulletin

en: Report Card Grading Scale
fr: Échelle de notation du bulletin de notes

en: Comment Scale
fr: Échelle de commentaires

en: Comment Code Scale | Comment Code Scales
fr[0]: Échelle de codes de commentaires
fr[1]: Échelles de codes de commentaires

en: There are no courses setup yet.
fr: Il n'y a pas de cours définis.

en: Report Card Comment Category
fr: Catégorie de commentaire du bulletin

en: Comment Category
fr: Catégorie de commentaire

en: Code Scale
fr: Échelle de code

en: Breakoff
fr: Limite inférieure

en: Unweighted GP Value
fr: Valeur de la note non-pondérée

en: Scale Value
fr: Valeur de l'échelle

en: Minimum Passing Grade
fr: Moyenne

en: High Honor Roll GPA Min
fr: Moyenne min. pour mention très bien

en: Honor Roll GPA Min
fr: Moyenne min. pour mention

en: Honor Roll by Subject GPA Min
fr: Moyenne min. pour mention par matière

en: Create Report Cards for Selected Students
fr: Créer les bulletins pour les élèves sélectionnés

en: Assignment submitted.
fr: Devoir remis.

en: Expand All
fr: Tout déplier

en: Include Anonymous Statistics
fr: Inclure les statistiques anonymes

en: Ungraded
fr: Non noté

en: Grade Range
fr: Plage de notation

en: There are no grades available for this student.
fr: Il n'y a pas de notes pour cet élève.

en: Back to Totals
fr: Retour aux totaux

en: Points / Possible
fr: Points / Max.

en: No Grade
fr: Pas de note

en: Average
fr: Moyenne

en: Teacher who enters grades | Teachers who enter grades
fr[0]: Enseignant qui saisit les notes
fr[1]: Enseignants qui saisissent les notes

en: Teacher who enters grades for %s
fr: Enseignant qui saisit les notes pour %s

en: Teachers who enter grades for %s
fr: Enseignants qui saisissent les notes pour %s

en: Create Transcripts for Selected Students
fr: Créer le livret scolaire des élèves sélectionnés

en: %s Honor Roll
fr: Certificat %s

en: High Honor Roll
fr: Mention très bien

en: Honor Roll by Subject
fr: Mention par matière

en: High Honor
fr: Très bien

en: Honor
fr: Mention

en: Frame
fr: Cadre

en: Include on Report Card
fr: Inclure sur le bulletin de notes

en: Percents
fr: Pourcents

en: Min. and Max. Grades
fr: Notes min. et max.

en: Credits
fr: Crédits

en: Year-to-date Daily Absences
fr: Absences journalières de l'année

en: Other Attendance Year-to-date
fr: Autres absences depuis le début de l'année

en: Daily Absences this quarter
fr: Absences journalières pour cette période scolaire

en: Other Attendance this quarter
fr: Autres absences ce trimestre

en: Period-by-period absences
fr: Absences classe par classe

en: Last row
fr: Dernière ligne

en: Free Text
fr: Texte libre

en: Report Card
fr: Bulletin de notes

en: Explanation of Comment Codes
fr: Explication des codes de commentaires

en: Absences in %s
fr: Absences au %s

en: Absences this year
fr: Absences cette année

en: %s in %s
fr: %s au %s

en: %s this year
fr: %s cette année

en: his
fr: son

en: her
fr: sa

en: his/her
fr: son/sa

en: You are not allowed to access this assignment.
fr: Vous n'êtes pas autorisé a accéder à ce devoir.

en: Assignment submission is not enabled.
fr: La remise de devoir n'est pas activée.

en: Submission date
fr: Date de remise

en: Submissions for this assignment are closed.
fr: Il n'est plus possible de remettre ce devoir.

en: Submit Assignment
fr: Remettre le devoir

en: Submitted
fr: Remis

en: Include on Transcript
fr: Inclure sur le livret scolaire

en: Student Photo
fr: Photo de l'élève

en: Credit Hours
fr: Heures-crédits

en: Studies Certificate
fr: Certificat d'études

en: Studies Certificate Text
fr: Texte du certificat d'études

en: Next Grade
fr: Classe supérieure

en: Text Block 2
fr: Bloc de texte 2

en: School Years
fr: Années scolaires

en: C.H.
fr: H.C.

en: Website
fr: Site web

en: School Number
fr: Numéro de l'école

en: Resources
fr: Ressources

en: Resource | Resources
fr[0]: Ressource
fr[1]: Ressources

en: Link
fr: Lien

en: Dropped
fr: Retrait

en: Schedule Record | Schedule Records
fr[0]: Entrée de l'emploi du temps
fr[1]: Entrées de l'emploi du temps

en: MP
fr: Période scolaire

en: Available Seats
fr: Places disponibles

en: Conflict: Teacher already scheduled for this period.
fr: Conflit : l'enseignant est déjà programmé pour cette heure.

en: Conflict: Secondary Teacher already scheduled for this period.
fr: Conflit : l'enseignant auxiliaire est déjà programmé pour cette heure.

en: New Course Period
fr: Nouvelle classe

en: Secondary Teacher
fr: Enseignant auxiliaire

en: Room
fr: Salle de classe

en: Seats
fr: Places

en: Meeting Days
fr: Jours d'enseignement

en: New Period
fr: Nouvelle période

en: Parent Course Period
fr: Classe parente

en: New Course
fr: Nouveau cours

en: New Subject
fr: Nouvelle matière

en: Choose a
fr: Choisir un(e)

en: Last Year Course Period
fr: Classe de l'année passée

en: Last Year Course
fr: Cours de l'année passée

en: Last Year Subject
fr: Matière de l'année passée

en: Enrollment Date
fr: Date d'inscription

en: Offer Enrollment in Child Marking Periods
fr: Proposer l'inscription dans les périodes scolaires inférieures

en: Student with an incomplete schedule | Students with incomplete schedules
fr[0]: Élève avec un emploi du temps incomplet
fr[1]: Élèves avec un emploi du temps incomplet

en: Student's Absences and Grades
fr: Les absences et les notes de l'élève

en: also delete
fr: effacer aussi

en: This course has been dropped for the selected students' schedules.
fr: Ce cours a été retiré de l'emploi du temps des élèves sélectionnés.

en: You cannot schedule a student into that course during this marking period.
fr: Vous ne pouvez pas inscrire cet élève à ce cours pendant cette période scolaire.

en: This course meets on %s.
fr: Ce cours a lieu le %s.

en: The date you entered is not valid
fr: La date saisie n'est pas valide

en: Drop Course for Selected Students
fr: Retirer le cours pour les élèves sélectionnés

en: Course to Drop
fr: Cours à retirer

en: Choose a Course
fr: Choisir un cours

en: Drop Date
fr: Date de retrait

en: This course has been added as a request for the selected students.
fr: Ce cours a été ajouté comme demande pour les élèves sélectionnés.

en: Add Request to Selected Students
fr: Ajouter la demande pour les élèves sélectionnés

en: Request to Add
fr: Demande à ajouter

en: The number of selected students exceeds the available seats.
fr: Le nombre d'élèves sélectionnés dépasse les places disponibles.

en: There is a conflict.
fr: Il y a un conflit.

en: Are you sure you want to add %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir ajouter %s ?

en: The %s course has been added to the selected students' schedules.
fr: Le cours %s a été ajouté aux emplois du temps des élèves sélectionnés.

en: You cannot schedule a student into this course during this marking period.
fr: Vous ne pouvez pas inscrire cet élève à ce cours pendant cette période scolaire.

en: The %s course meets on %s.
fr: Le cours %s a lieu le %s.

en: Add Courses to Selected Students
fr: Ajouter les cours aux élèves sélectionnés

en: Courses to Add
fr: Cours à ajouter

en: Start Date
fr: Date de début

en: Student Schedule
fr: Emploi du temps élève

en: Student Requests
fr: Demandes élève

en: Group Schedule
fr: Emplois du temps groupés

en: Group Requests
fr: Demandes groupées

en: Group Drops
fr: Retraits groupés

en: Print Schedules
fr: Imprimer les emplois du temps

en: Print Class Lists
fr: Imprimer les listes de classe

en: Print Class Pictures
fr: Imprimer les photos de classe

en: Print Requests
fr: Imprimer les demandes

en: Schedule Report
fr: Rapport emploi du temps

en: Requests Report
fr: Rapport des demandes

en: Incomplete Schedules
fr: Emplois du temps incomplets

en: Add / Drop Report
fr: Rapport des ajouts / retraits

en: Run Scheduler
fr: Lancer le planificateur

en: Schedule
fr: Emploi du temps

en: Class Pictures
fr: Photos de classe

en: You must choose at least one course period.
fr: Vous devez choisir au moins une classe.

en: Class List
fr: Liste de classe

en: Create Class Lists for Selected Course Periods
fr: Créer les listes de classe pour les classes sélectionnées

en: Create Class Pictures for Selected Course Periods
fr: Créer les photos de classe pour la classe sélectionnée

en: Include Teacher
fr: Inclure l'enseignant

en: Not With
fr: Sans

en: On
fr: Les

en: Not on
fr: Pas les

en: Priority
fr: Priorité

en: Term
fr: Trimestre

en: Create Schedules for Selected Students
fr: Créer les emplois du temps pour les élèves sélectionnés

en: Include only courses active as of
fr: Inclure seulement les cours actifs au

en: Table
fr: Tableau

en: Horizontal Format
fr: Format paysage

en: Display Title of
fr: Afficher le titre de

en: All Subjects
fr: Toutes les matières

en: Add a Request
fr: Ajouter une demande

en: Unfilled Requests
fr: Demandes non pourvues

en: Include Inactive Courses
fr: Inclure les cours inactifs

en: Show Available Seats
fr: Montrer les places disponibles

en: Print Schedule
fr: Imprimer l'emploi du temps

en: Add a Course
fr: Ajouter un cours

en: Locked
fr: Vérrouillé

en: Unfilled Request | Unfilled Requests
fr[0]: Demande non pourvue
fr[1]: Demandes non pourvues

en: This section is already full.
fr: Cette section est déjà complète.

en: This student is already scheduled into this course.
fr: Cet élève est déjà inscrit à ce cours.

en: There is already a course scheduled in that period.
fr: Il y a déjà un cours pour cette période.

en: Are you sure you want to add this section?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir ajouter cette section ?

en: Unlocked
fr: Déverrouillé

en: (%d seats)
fr: (%d places)

en: Full Year
fr: Année scolaire

en: Master Schedule Report
fr: Rapport emploi du temps principal

en: Delete Current Schedules
fr: Supprimer l'emploi du temps courant

en: Confirm Scheduler Run
fr: Confirmer le lancement du planificateur

en: Are you sure you want to run the scheduler?
fr: Êtes-vous sur de vouloir lancer le planificateur?

en: Scheduler Progress
fr: Avancement du planificateur

en: Processing Requests ...
fr: Traite les demandes...

en: %d%% Done
fr: %d%% accompli

en: Saving Schedules ...
fr: Sauvegarde des emplois du temps...

en: Optimizing ...
fr: Optimisation...

en: Find a Course
fr: Trouver un cours

en: Reset
fr: Effacer

en: Takes Attendance
fr: Prends les absences

en: Grading Scale
fr: Échelle de notation

en: Not Graded
fr: Non noté

en: Allow Teacher Grade Scale
fr: Permettre une échelle de notation du professeur

en: Affects Honor Roll
fr: Affecte la mention

en: Gender Restriction
fr: Contrainte de sexe

en: Male
fr: Masculin

en: Female
fr: Féminin

en: Number of Requests
fr: Nombre de demandes

en: Show Child Marking Period Details
fr: Afficher les détails des périodes scolaires inférieures

en: Top
fr: Haut

en: List Students
fr: Lister les élèves

en: List Unscheduled Students
fr: Lister les élèves non planifiés

en: Requests
fr: Demandes

en: Open
fr: Ouvert

en: Filled
fr: Rempli

en: Unscheduled Student | Unscheduled Students
fr[0]: Élève non planifié
fr[1]: Élèves non planifiés

en: Access Log
fr: Journal d'accès

en: Access Log cleared.
fr: Journal d'accès effacé.

en: Clear Log
fr: Effacer le journal

en: User Profile
fr: Profil de l'utilisateur

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Browser
fr: Navigateur

en: Login record | Login records
fr[0]: Connexion
fr[1]: Connexions

en: Banned
fr: Renvoyé

en: Copy Calendar
fr: Copier le calendrier

en: Default Calendar for this School
fr: Calendrier par défaut pour cette école

en: Default is Full Day if Copy Calendar is N/A.
fr: Journée entière par défaut si le calendrier de copie est N/D.

en: Otherwise Default is minutes from the Copy Calendar
fr: Autrement les minutes sont par défaut celles du calendrier copié

en: Default is Full Day
fr: Journée entière par défaut

en: Recreate %s calendar
fr: Recréer le calendrier %s

en: Create new calendar
fr: Créer un nouveau calendrier

en: There are no calendars setup yet.
fr: Il n'y a pas de calendriers définis.

en: Event | Events
fr[0]: Évènement
fr[1]: Évènements

en: New Event
fr: Nouvel évènement

en: Event Repeat
fr: Répéter l'évènement

en: Back to Calendar
fr: Retour au calendrier

en: Create
fr: Créer

en: List Events
fr: Lister les évènements

en: This school has more than one default calendar!
fr: Cette école a plus d'un calendrier par défaut !

en: This school does not have a default calendar!
fr: Cette école n'a pas de calendrier par défaut !

en: Full school day
fr: Journée entière d'école

en: Partial school day (minutes)
fr: Journée partielle d'école (minutes)

en: No school day
fr: Jour sans école

en: Legend
fr: Légende

en: The school configuration has been modified.
fr: La configuration de cette école a été modifiée.

en: Program Name
fr: Nom du logiciel

en: Program Title
fr: Titre du logiciel

en: Default Theme
fr: Thème par défaut

en: Force
fr: Forcer

en: New users will be added with the No Access profile
fr: Les nouveaux utilisateurs seront ajoutés sous le profil Sans accès

en: New students will be added as Inactive students
fr: Les nouveaux élèves seront ajoutés comme élèves inactifs

en: Automatic Student Account Activation
fr: Activation automatique du compte de l'élève

en: Default School
fr: École par défaut

en: Student email field
fr: Champ email de l'élève

en: Security
fr: Sécurité

en: Failed Login Attempts Limit
fr: Limite de tentatives de connexion échouées

en: Leave the field blank to always allow
fr: Laisser le champ vide pour permettre tout le temps

en: Password Strength
fr: Force du mot de passe

en: Minimum password strength required.
fr: Force minimum requise du mot de passe.

en: Set to 0 to disable.
fr: Mettre à 0 pour désactiver.

en: Force Password Change on First Login
fr: Forcer le changement de mot de passe au premier login

en: Suffix
fr: Suffixe

en: School year over two calendar years
fr: Année scolaire sur deux années civiles

en: School logo
fr: Logo de l'école

en: Currency Symbol
fr: Symbole monétaire

en: Thousands separator
fr: Séparateur de milliers

en: Decimal separator
fr: Séparateur décimal

en: Find a Student
fr: Trouver un élève

en: Popup window
fr: Fenêtre popup

en: Course Widget
fr: Widget de liste des cours

en: Display Mailing Address
fr: Montrer l'adresse postale

en: Check Bus Pickup / Dropoff by default
fr: Cocher ramassage / dépose car scolaire par défaut

en: Enable Legacy Contact Information
fr: Activer les coordonnées du contact

en: Limit Existing Contacts & Addresses to current school
fr: Limiter les contacts et adresses existants à l'école courante

en: Use Semester Comments instead of Quarter Comments
fr: Utiliser des commentaires semestriels au lieu de commentaires trimestriels

en: Use letter grades only
fr: Utiliser seulement les notes

en: Use letter and percent grades
fr: Utiliser les notes et les pourcentages

en: Use percent grades only
fr: Utiliser seulement les pourcentages

en: Hide grade comment except for attendance period courses
fr: Cacher le commentaire de note excepté pour les cours dont les présences sont comptées

en: Allow Teachers to edit grades after grade posting period
fr: Permettre aux enseignants de modifier les notes après la période de saisie des notes

en: Allow Teachers to edit gradebook grades for past quarters
fr: Permettre aux enseignants de modifier les notes du bulletin des trimestres passés

en: Enable Anonymous Grade Statistics for Parents and Students
fr: Activer les statistiques anonymes des notes pour les parents et élèves

en: Enable Anonymous Grade Statistics for Administrators and Teachers
fr: Activer les statistiques anonymes des notes pour les administrateurs et enseignants

en: Minutes in a Full School Day
fr: Minutes d'une journée entière d'école

en: Number of days before the school date teachers can edit attendance
fr: Nombre de jours avant la date du jour durant lesquels les professeurs peuvent éditer les absences

en: Number of days after the school date teachers can edit attendance
fr: Nombre de jours après la date du jour durant lesquels les professeurs peuvent éditer les absences

en: Food Service Balance minimum amount for warning
fr: Solde minimum de compte cantine pour l'avertissement

en: Food Service Balance minimum amount
fr: Solde minimum du compte cantine

en: Food Service Balance target amount
fr: Solde cible du compte cantine

en: School Configuration
fr: Configuration de l'école

en: School Periods
fr: Tranches horaires

en: Report Card Grade Codes
fr: Codes du bulletin de notes

en: Report Card Comment Codes
fr: Codes de commentaires du bulletin

en: Eligibility Activities
fr: Activités éligibles

en: New School
fr: Nouvelle école

en: New School's Title
fr: Nom de la nouvelle école

en: Confirm Copy School
fr: Confirmer la copie de l'école

en: Are you sure you want to copy the data for %s to a new school?
fr: Êtes-vous sur de vouloir copier les données pour %s dans une nouvelle école?

en: The data have been copied to a new school called "%s".
fr: Les données ont été copiées dans une nouvelle école nommée "%s".

en: Database Backup
fr: Sauvegarde base de données

en: Download backup files periodically in case of system failure.
fr: Téléchargez les fichiers de sauvegarde régulièrement en cas de panne système.

en: Download Backup File
fr: Télécharger le fichier de sauvegarde

en: New Year
fr: Nouvelle année

en: New Semester
fr: Nouveau trimestre

en: New Progress Period
fr: Nouvelle période intermédiaire

en: Not all of the dates were entered correctly.
fr: Toutes les dates ne sont pas correctes.

en: Start date must be anterior to end date.
fr: La date de début doit être antérieure à la date de fin.

en: The beginning and end dates you specified for this marking period overlap with those of "%s".
fr: Les dates de début et fin de cette période scolaire se chevauchent avec celles de "%s".

en: Only one marking period can be open at any time.
fr: Une seule période scolaire peut être ouverte à la fois.

en: The grade posting dates you specified for this marking period overlap with those of "%s".
fr: Les dates de saisie des notes de cette période scolaire chevauchent celles de "%s".

en: Only one grade posting period can be open at any time.
fr: Une seule période de saisie des notes peut être ouverte à la fois.

en: Progress Period | Progress Periods
fr[0]: Période intermédiaire
fr[1]: Périodes intermédiaires

en: End date for current Marking Period is posterior to parent Marking Period's end date.
fr: La date de fin de la période scolaire courante est postérieure à la date de fin de la période scolaire parente.

en: Start date for current Marking Period is anterior to parent Marking Period's start date.
fr: La date de début de la période scolaire courante est antérieure à la date de début de la période scolaire parente.

en: Graded
fr: Noté

en: Grade Posting Begins
fr: Début de saisie des notes

en: Grade Posting Ends
fr: Fin de saisie des notes

en: Portal Notes
fr: Notes du portail

en: Portal Polls
fr: Sondages du portail

en: Calendars
fr: Calendriers

en: School Information
fr: Informations de l'école

en: Copy School
fr: Copier l'école

en: School Fields
fr: Champs école

en: Rollover
fr: Report final

en: Length (minutes)
fr: Durée (minutes)

en: Block
fr: Bloc

en: Publishing Options
fr: Options de publication

en: Poll | Polls
fr[0]: Sondage
fr[1]: Sondages

en: New Question
fr: Nouvelle question

en: Results Display
fr: Afficher les résultats

en: Schools
fr: Écoles

en: Student Enrollment Codes
fr: Codes d'inscription élèves

en: You <i>must</i> roll users, school periods, marking periods, calendars, attendance codes, and report card codes at the same time or before rolling courses.
fr: Vous <i>devez</i> reporter les utilisateurs, tranches horaires, calendriers, codes d'absence et codes des bulletins de notes en même temps ou avant de reporter les matières.

en: You <i>must</i> roll enrollment codes at the same time or before rolling students.
fr: Vous <i>devez</i> reporter les codes d'inscription en même temps ou avant de reporter les élèves.

en: You <i>must</i> roll courses at the same time or before rolling report card comments.
fr: Vous <i>devez</i> reporter les matières en même temps ou avant de reporter les codes commentaires de bulletin de notes.

en: Food Service Staff Accounts
fr: Comptes cantine du personnel

en: Greyed items already have data in the next school year (They might have been rolled).
fr: Les éléments grisés ont déjà des données pour l'année suivante (ils ont peut-être été reportés).

en: Rolling greyed items will delete already existing data in the next school year.
fr: Reporter les éléments grisés va détruire les données existantes de l'année suivante.

en: Are you sure you want to roll the data for %s to the next school year?
fr: Étés-vous sur de vouloir reporter les données de %s à l'année scolaire suivante?

en: You <i>must</i> roll users, school periods, marking periods, calendars, and report card codes at the same time or before rolling courses.
fr: Vous <i>devez</i> reporter les utilisateurs, tranches horaires, calendriers et codes des bulletins de notes en même temps ou avant de reporter les matières.

en: The data have been rolled.
fr: Les données ont été recréées.

en: Do not forget to update the $DefaultSyear to '%d' in the config.inc.php file when ready.
fr: N'oubliez pas de changer $DefaultSyear pour '%d' dans le fichier config.inc.php lorsque vous serez prêt.

en: Do not forget to update the default school year to '%d' from <a href="%s" target="_blank">your account</a> when ready.
fr: N'oubliez pas de passer l'année scolaire par défaut à '%d' depuis <a href="%s" target="_blank">votre compte</a> lorsque vous êtes prêt.

en: School Field
fr: Champ école

en: New School Field
fr: Nouveau champ école

en: This school has been modified.
fr: Cette école a été modifiée.

en: School Name
fr: Nom de l'école

en: Principal of School
fr: Directeur

en: Base Grading Scale
fr: Base de l'échelle de notation

en: Number of Days for the Rotation
fr: Nombre de jours de la rotation

en: Leave the field blank if the school does not use a Rotation of Numbered Days
fr: Laisser le champ vide si l'école n'utilise pas une rotation de jours numérotés

en: All Day
fr: Journée entière

en: Add-on successfully uploaded.
fr: Complément uploadé avec succès.

en: Cannot open file.
fr: Le fichier ne peut pas être ouvert.

en: Files not eraseable.
fr: Impossible d'effacer les fichiers.

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Incomplete or nonexistent module.
fr: Module incomplet ou inexistant.

en: Activated
fr: Activé

en: %s file missing or wrong permissions.
fr: Fichier %s manquant ou permissions insuffisantes.

en: Incomplete or nonexistent plugin.
fr: Plugin incomplet ou inexistant.

en: That fee has been added to the selected students.
fr: Ces frais de scolarité ont été assignés aux élèves sélectionnés.

en: Please enter a valid Amount.
fr: Merci de rentrer un montant valide.

en: Add Fee to Selected Students
fr: Ajouter les frais de scolarité pour les élèves sélectionnés

en: That payment has been added to the selected students.
fr: Ce paiement a été assigné aux élèves sélectionnés.

en: Add Payment to Selected Students
fr: Ajouter le paiement pour les élèves sélectionnés

en: Payments
fr: Paiements

en: Mass Assign Fees
fr: Assigner les frais de scolarité en masse

en: Mass Assign Payments
fr: Assigner paiements en masse

en: Student Balances
fr: Soldes des élèves

en: Cumulative Balance over school years
fr: Solde cumulé sur les années scolaires

en: Waive
fr: Exempter

en: Waiver
fr: Exemption

en: Total from Fees
fr: Total des frais de scolarité

en: Total from Payments
fr: Total des paiements

en: Refund
fr: Rembourser

en: Lunch Payment
fr: Paiement de la cantine

en: Waived
fr: Exempté

en: Refunded
fr: Remboursé

en: %d new fee | %d new fees
fr[0]: %d nouveau frais de scolarité
fr[1]: %d nouveaux frais de scolarité

en: Enrollment Record | Enrollment Records
fr[0]: Dossier d'inscription
fr[1]: Dossiers d'inscriptions

en: The selected user's profile now includes access to the selected students.
fr: Le profil utilisateur sélectionné a maintenant accès aux élèves sélectionnés.

en: student from that user
fr: élève de cet utilisateur

en: remove access to
fr: supprimer l'accès à

en: Associated
fr: Associés

en: Add Selected Parents
fr: Ajouter les parents sélectionnés

en: Associated Parent | Associated Parents
fr[0]: Parent associé
fr[1]: Parents associés

en: Birth Month
fr: Mois de naissance

en: Birth Day
fr: Jour de naissance

en: The student is already enrolled on that date, and cannot be enrolled a second time on the date you specified. Please fix, and try enrolling the student again.
fr: Cet élève est déjà inscrit à cette date, et ne peut donc être inscrit une seconde fois à la même date. Veuillez corriger et réessayer d'inscrire l'élève.

en: No data was entered.
fr: Aucune données n'ont été saisies.

en: The specified information was applied to the selected students.
fr: L'information spécifiée a été appliquée aux élèves sélectionnés.

en: You must choose at least one field and one student
fr: Vous devez choisir au moins un champs et un élève.

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: Rolling / Retention Options
fr: Options de passage / redoublement

en: Attendance Start Date this School Year
fr: Date de début de présence cette année scolaire

en: Enrollment Code | Enrollment Codes
fr[0]: Code d'inscription
fr[1]: Codes d'inscription

en: There must be exactly one Rollover default enrollment code (of type Add).
fr: Il devrait y avoir exactement un code d'inscription par défaut pour le report final (de type Ajouter).

en: Rollover Default
fr: Défaut pour le report final

en: Drop
fr: Retrait

en: Print Letters for Selected Students
fr: Imprimer le courrier pour les élèves sélectionnés

en: Letter Text
fr: Contenu du courrier

en: Attendance Teacher
fr: Professeur référent

en: Attendance Room
fr: Classe de présence

en: Your Name
fr: Votre nom

en: Your Room
fr: Votre salle de classe

en: Add a Student
fr: Ajouter un élève

en: Group Assign Student Info
fr: Assigner des infos élève en groupe

en: Associate Parents with Students
fr: Association parents élèves

en: Advanced Report
fr: Rapport avancé

en: Student Breakdown
fr: Répartition des élèves

en: Print Letters
fr: Imprimer des lettres

en: Print Student Labels
fr: Imprimer des étiquettes

en: Print Student Info
fr: Imprimer les infos des élèves

en: Enrollment Codes
fr: Codes d'inscription

en: Associated Parents
fr: Parents associés

en: Print Info for Selected Students
fr: Imprimer les info. pour les élèves sélectionnés

en: Search All Schools
fr: Chercher toutes les écoles

en: Basic Search
fr: Recherche rapide

en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: Expanded View
fr: Affichage complet

en: Family | Families
fr[0]: Famille
fr[1]: Familles

en: A user with that username already exists. Choose a different username and try again.
fr: Un utilisateur avec ce nom d'utilisateur existe déjà. Choisissez un nom d'utilisateur différent et réessayez.

en: That %s ID is already taken. Please select a different one.
fr: Cet ID %s est déjà utilisé. Choisissez-en un autre s'il vous plaît.

en: Create Labels for Selected Students
fr: Créer des étiquettes pour les élèves sélectionnés

en: No Contact
fr: Aucun contact

en: This student doesn't have an address.
fr: Cet élève n'a pas d'adresse.

en: Other students associated with this address
fr: Autres élèves associés à cette adresse

en: Residence
fr: Domicile

en: Bus Dropoff
fr: Dépose car scolaire

en: Bus Pickup
fr: Ramassage car scolaire

en: Add a <b>New</b> Address
fr: Ajouter une <b>nouvelle</b> adresse

en: Add an <b>Existing</b> Address
fr: Ajouter une adresse <b>existante</b>

en: Contacts without an Address
fr: Contact sans adresse

en: Contacts at this Address
fr: Contacts à cette adresse

en: Other students associated with this person
fr: Autres élèves associés à cette personne

en: Add a <b>New</b> Contact
fr: Ajouter un <b>nouveau</b> contact

en: Add an <b>Existing</b> Contact
fr: Ajouter un contact <b>existant</b>

en: Map It
fr: Carte

en: If different than above
fr: Si différent de ci-dessus

en: Select Address
fr: Choisir une adresse

en: Select Person
fr: Choisir une personne

en: Address Field
fr: Champs adresse

en: Address Field Category
fr: Catégorie de champ adresse

en: and all fields in the category
fr: et tous les champs dans la catégorie

en: New Address Field
fr: Nouveau champ adresse

en: New Address Field Category
fr: Nouvelle catégorie de champ adresse

en: Mailing
fr: Postale

en: Bus
fr: Car

en: Note: All unchecked means applies to all addresses
fr: Note: Tout décoché signifie s'applique à toutes les adresses

en: Enroll student for next school year
fr: Inscrire l'élève dans l'année suivante

en: The password must have at least 8 characters, at least 1 digit, at least 1 lower case letter, at least 1 upper case letter, at least 1 non-alphanumeric character
fr: Le mot de passe doit comporter au moins 8 caractères, au moins 1 chiffre, au moins 1 minuscule, au moins 1 majuscule, au moins 1 caractère non-alphanumérique

en: Moodle will create a password and send an email to user if left empty.
fr: Moodle créera un mot de passe et l'enverra par email à l'utilisateur si vous laissez le champ vide.

en: Immunization or Physical | Immunizations or Physicals
fr[0]: Vaccination ou visite médicale
fr[1]: Vaccinations ou visites médicales

en: Medical Alert | Medical Alerts
fr[0]: Incident médical
fr[1]: Incidents médicaux

en: Time In
fr: Heure d'arrivée

en: Time Out
fr: Heure de départ

en: Reason
fr: Justification

en: Nurse Visit | Nurse Visits
fr[0]: Visite infirmerie
fr[1]: Visites infirmerie

en: Age
fr: Âge

en: Contact Field
fr: Champ contact

en: Contact Field Category
fr: Catégorie de champ contact

en: New Contact Field
fr: Nouveau champ contact

en: New Contact Field Category
fr: Nouvelle catégorie de champ contact

en: Note: All unchecked means applies to all contacts
fr: Note: Tout décoché signifie s'applique à tous les contacts

en: The include file was not found: "%s"
fr: Le fichier à inclure n'a pas été trouvé: "%s"

en: Student Field Category
fr: Catégorie de champ élève

en: New Student Field
fr: Nouveau champ élève

en: New Student Field Category
fr: Nouvelle catégorie de champ élève

en: Display Columns
fr: Colonnes à afficher

en: Include (should be left blank for most categories)
fr: Inclure (doit être laissé vide pour la plupart des catégories)

en: Student Labels
fr: Étiquettes élève

en: Include On Labels
fr: Inclure sur les étiquettes

en: Address Labels
fr: Étiquettes adresse

en: To Contacts
fr: Aux contacts

en: To Student
fr: À l'élève

en: To the parents of
fr: Aux parents de

en: Starting row
fr: Ligne de départ

en: Starting column
fr: Colonne de départ

en: Add Selected Students
fr: Ajouter les élèves sélectionnés

en: Select the programs with which this user can use and save information.
fr: Choisissez les programmes que cet utilisateur peut utiliser et ceux pour lesquels il peut modifier des données.

en: Can Use
fr: Peut utiliser

en: Can Edit
fr: Peut modifier

en: %s is assigned to the profile %s.
fr: %s est assigné au profil %s.

en: To assign permissions to this user, either change the permissions for this profile using the %s setup or change this user to a user with custom permissions by using %s.
fr: Pour définir les droits d'accès de cet utilisateur, vous pouvez soit modifier ce profil en utilisant le programme %s, soit assigner les droits d'accès "Personnalisé" à cet utilisateur depuis %s.

en: Profiles
fr: Profils utilisateur

en: General Info
fr: Informations générales

en: Add a User
fr: Ajouter un utilisateur

en: My Preferences
fr: Mes préférences

en: User Profiles
fr: Profils utilisateur

en: User Permissions
fr: Droits d'accès

en: User Fields
fr: Champs utilisateur

en: Teacher Programs
fr: Programmes enseignants

en: Your current password was incorrect.
fr: Le mot de passe actuel est incorrect.

en: Your preferences were saved.
fr: Vos préférences ont été enregistrées.

en: Display Options
fr: Options d'affichage

en: Print Options
fr: Options d'impression

en: Student Listing
fr: Liste d'élèves

en: User Widgets
fr: Widgets utilisateur

en: Student Sorting
fr: Tri des élèves

en: File Export Type
fr: Type de fichier à exporter

en: Date Export Format
fr: Format des dates pour l'export

en: Display Options Format
fr: Format des options d'affichage

en: Display student search screen
fr: Affiche l'écran de recherche d'élève

en: Group by family by default
fr: Grouper par famille par défaut

en: Search all schools by default
fr: Chercher toutes les écoles par défaut

en: Theme
fr: Thème

en: Highlight Color
fr: Couleur de sélection

en: Date Format
fr: Format des dates

en: Disable login alerts
fr: Désactiver les alertes de connexion

en: Page Size
fr: Format de page

en: US Letter
fr: Lettre

en: PDF List Header Color
fr: Couleur de l'en-tête de liste PDF

en: Current Password
fr: Mot de passe actuel

en: Home Phone Number
fr: Téléphone domicile

en: All Contacts
fr: Tous les contacts

en: Addresses
fr: Adresses

en: Next School Year
fr: Année prochaine

en: Discipline Reporter
fr: Discipline rapporteur

en: Discipline Incident Date
fr: Discipline date de l'incident

en: Discipline Fields
fr: Discipline champs

en: Confirm Delete
fr: Confirmer la suppression

en: Are you sure you want to delete the user profile <i>%s</i>?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le profil utilisateur <i>%s</i>?

en: Users of that profile will retain their permissions as a custom set which can be modified on a per-user basis through %s.
fr: Les utilisateurs de ce profil garderont les mêmes droits d'accès personnalisés et pourront être modifiées au cas par cas via %s.

en: Select the programs that users of this profile can use and which programs those users can use to save information.
fr: Choisissez les programmes que les utilisateurs de ce profil peuvent utiliser et ceux pour lesquels ils peuvent modifier des données.

en: Add a User Profile
fr: Ajouter un profil utilisateur

en: Find a User
fr: Trouver un utilisateur

en: Include Parents of Inactive Students
fr: Inclure les parents des élèves non inscrits

en: Choose A User
fr: Choisir un utilisateur

en: No Users were found.
fr: Aucun utilisateur trouvé.

en: User Field
fr: Champ utilisateur

en: User Field Category
fr: Catégorie de champ utilisateur

en: New User Field
fr: Nouveau champ utilisateur

en: New User Field Category
fr: Nouvelle catégorie de champ utilisateur

en: User Photo
fr: Photo de l'utilisateur

en: Mr
fr: M.

en: Mrs
fr: MM.

en: Ms
fr: Mme

en: Miss
fr: Mlle

en: Last Year %s ID
fr: ID %s de l'année passée

en: All Schools
fr: Toutes les écoles

en: List Courses For All Schools
fr: Lister les cours pour toutes les écoles

en: Not Requested
fr: Non demandé

en: You must choose at least one field
fr: Vous devez choisir au moins un champ.

en: First Name Initial
fr: Initiale du prénom

en: Enrollment Start Date
fr: Date d'inscription

en: Enrollment End Date
fr: Date de retrait

en: Drop Code
fr: Code de retrait

en: Zip Code
fr: Code postal

en: Attendance Period Teacher
fr: Enseignant entrant les absences

en: Fields
fr: Champs

en: Good Morning, %s.
fr: Bonjour, %s.

en: Good Afternoon, %s.
fr: Bon après-midi, %s.

en: Good Evening, %s.
fr: Bonsoir, %s.

en: Your last login was <b>%s</b>.
fr: Votre dernière connexion était le <b>%s</b>.

en: There have been <b>%d</b> failed login attempts since your last successful login.
fr: Il y a eu <b>%d</b> tentatives de connexion ratées depuis votre dernière connexion.

en: You are an <b>Administrator</b> on the system.
fr: Vous êtes connecté en tant qu'<b>administrateur</b>.

en: You are a <b>Teacher</b> on the system.
fr: Vous êtes connecté en tant qu'<b>enseignant</b>.

en: You are a <b>Parent</b> on the system.
fr: Vous êtes connecté en tant que <b>parent</b>.

en: You are a <b>Student</b> on the system.
fr: Vous êtes connecté comme <b>élève</b>.

en: Date Posted
fr: Date de parution

en: Day With Upcoming Events | Days With Upcoming Events
fr[0]: Jour avec des évènements
fr[1]: Jours avec des évènements

en: The school year has ended. It is time to proceed to %s.
fr: L'année scolaire est terminée. Il est temps de procéder au %s.

en: Teachers have missing attendance data
fr: Des enseignants n'ont pas renseigné les absences.

en: Course Period with missing attendance data | Course Periods with missing attendance data
fr[0]: Classe avec des absences non renseignées
fr[1]: Classes avec des absences non renseignées

en: You have a <b>negative</b> food service balance of <span style="color:red">%s</span>
fr: Le solde du compte cantine est <b>négatif</b> de <span style="color:red">%s</span>

en: Some students have food service balances below %1.2f
fr: Des élèves ont un solde de compte cantine inférieur à %1.2f

en: Upcoming Assignment | Upcoming Assignments
fr[0]: Prochain devoir
fr[1]: Prochains devoirs

en: You have missing attendance data
fr: Vous avez des absences non renseignées

en: You have students with food service balance below %1.2f - please deposit at least the Minimum Deposit into you children's accounts.
fr: Vous avez des élèves avec un solde de compte cantine inférieur à %1.2f - merci de déposer au moins le minimum sur le compte des vos enfants.

en: Minimum Deposit
fr: Dépôt minimum

en: This person has no information in the system.
fr: Cette personne n'a pas d'informations dans le système.

en: The plugin configuration has been modified.
fr: La configuration du plugin a été modifiée.

en: %s users were imported.
fr: %s utilisateurs ont été importés.

en: Import Selected Users
fr: Importer ces utilisateurs

en: Set Password: use Username
fr: Définir mot de passe: utiliser le nom d'utilisateur

en: Email Address
fr: Adresse email

en: Moodle ID
fr: ID Moodle

en: Moodle User | Moodle Users
fr[0]: Utilisateur Moodle
fr[1]: Utilisateurs Moodle

en: You must configure the %s to use this script.
fr: Vous devez configurer le %s pour pouvoir utiliser ce programme.

en: Moodle URL
fr: URL de Moodle

en: Moodle Token
fr: Token Moodle

en: Moodle Parent Role ID
fr: ID du rôle parent de Moodle

en: Import Users
fr: Importer des utilisateurs

en: Create Student in Moodle
fr: Créer l'élève dans Moodle

en: Please enter a valid password
fr: Merci de renter un mot de passe valide.

en: Create User in Moodle
fr: Créer l'utilisateur dans Moodle

en: Create Course Period in Moodle
fr: Créer la classe dans Moodle

en: Publish Event in Moodle?
fr: Publier l'évènement dans Moodle?

en: Publish Note in Moodle?
fr: Publier la note dans Moodle?

en: Are you absolutely ready to import users? Make sure you have backed up your database!
fr: Êtes-vous prêt pour importer les utilisateurs ? Assurez-vous d'avoir sauvegardé la base de données !
