RosarioSIS - en to cs_CZ translation catalogue (478 entries)

en: * one per line
cs_CZ: * Každý řádek jednu

en: Absence Summary
cs_CZ: Absence Shrnutí

en: Absences
cs_CZ: Absence

en: Absent
cs_CZ: Nepřítomný

en: Access Log
cs_CZ: Přístup Přihlásit

en: Activities
cs_CZ: Aktivity

en: Activity
cs_CZ: Činnost

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add / Drop Report
cs_CZ: Přidat / Drop zprávy

en: Add Absences
cs_CZ: Přidání nepřítomnost

en: Add Activity
cs_CZ: Přidání aktivity

en: Add Activity to Selected Students
cs_CZ: Přidání činnost vybraným studentům

en: Add Selected Parents
cs_CZ: Přidat vybrané rodiče

en: Add Selected Students
cs_CZ: Vložit vybrané studenty

en: Add a Course
cs_CZ: Přidat kurzu

en: Add a Request
cs_CZ: Přidat Poptávka

en: Add a School
cs_CZ: Přidat školy

en: Add a Student
cs_CZ: Přidat Student

en: Add a User
cs_CZ: Přidat uživatele

en: Add a User Profile
cs_CZ: Přidání profilu uživatele

en: Add another marking period
cs_CZ: Přidat další značení období

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Address Field
cs_CZ: Pole adresy

en: Address Field Category
cs_CZ: Pole adresy kategorie

en: Address Fields
cs_CZ: Pole adresy

en: Addresses
cs_CZ: Adresy

en: Administration
cs_CZ: Správa

en: Administrator
cs_CZ: Správce

en: Administrator w/Custom
cs_CZ: Správce w / Vlastní

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilý

en: Advanced Report
cs_CZ: Rozšířené zprávy

en: Advanced Search
cs_CZ: Rozšířené hledání

en: Affects Class Rank
cs_CZ: Ovlivňuje hodnocení třídy

en: Affects Honor Roll
cs_CZ: Ovlivňuje Honor Roll

en: All
cs_CZ: Vše

en: All Contacts
cs_CZ: Všechny kontakty

en: All Courses
cs_CZ: Všechny kurzy

en: Allow Eligibility Posting
cs_CZ: Povolit Způsobilost vysílání

en: Anomalous Grades
cs_CZ: Anomální stupně

en: Apply to all Periods for this Course
cs_CZ: Se vztahují na všechny lhůty pro tento kurz

en: April
cs_CZ: Duben

en: Are you sure you want to run the scheduler?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete spustit plánovač?

en: Assigned
cs_CZ: Přiřazené

en: Assigned Date
cs_CZ: Zadaného data

en: Assigned Date defaults to today
cs_CZ: Zadaného data výchozí dnes

en: Assignment Sorting
cs_CZ: Přiřazení třídění

en: Assignments
cs_CZ: Úkoly

en: Associate Parents with Students
cs_CZ: Přidružení rodiče se studenty

en: Associate Students with Parents
cs_CZ: Studenti spojovat s rodiči

en: Associated Parents
cs_CZ: Rodiče spojené

en: Attendance
cs_CZ: Účast

en: Attendance Chart
cs_CZ: Graf návštěvnosti

en: Attendance Codes
cs_CZ: Účast kódy

en: Attendance Date
cs_CZ: Účast data

en: Attendance Room
cs_CZ: Účast pokoj

en: Attendance Start Date this School Year
cs_CZ: Účast Datum zahájení tohoto školního roku

en: Attendance Teacher
cs_CZ: Účast učitelů

en: August
cs_CZ: Srpen

en: Available Seats
cs_CZ: Volná místa

en: Average Absent
cs_CZ: Průměrná Nepřítomnost

en: Average Attendance
cs_CZ: Průměrná návštěvnost

en: Average Attendance by Day
cs_CZ: Průměrná návštěvnost po dni

en: Average Daily Attendance
cs_CZ: Průměrný prezenční

en: Back to Calendar
cs_CZ: Zpět na kalendář

en: Base Grading Scale
cs_CZ: Základna Klasifikační stupnice

en: Begins
cs_CZ: Začíná

en: Between
cs_CZ: Mezi

en: Borderline
cs_CZ: Hranice

en: Calculate GPA
cs_CZ: Vypočítat GPA

en: Calculate GPA and Class Rank
cs_CZ: Spočítejte GPA a hodnocení třídy

en: Calculate GPA for
cs_CZ: Vypočítat GPA pro

en: Calendar
cs_CZ: Kalendář

en: Calendars
cs_CZ: Kalendáře

en: Can Edit
cs_CZ: Může upravovat

en: Can Use
cs_CZ: Mohou využít

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Cell Phone
cs_CZ: Mobilní telefon

en: Certificates
cs_CZ: Certifikáty

en: Choose
cs_CZ: Vybrat

en: Choose a Course
cs_CZ: Vyberte předmět

en: City
cs_CZ: Město

en: Class Pictures
cs_CZ: Třída Obrázky

en: Class Rank
cs_CZ: Pořadí třídy

en: Clear All
cs_CZ: Vymazat vše

en: Coded Pull-Down
cs_CZ: Kódované Pull-Down

en: Comment
cs_CZ: Jak

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Configuration
cs_CZ: Konfigurace

en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

en: Confirm Copy School
cs_CZ: Potvrdit kopírování školy

en: Confirm Delete
cs_CZ: Potvrdit odstranění

en: Confirm Scheduler Run
cs_CZ: Potvrdit Plánovač Spustit

en: Contact Field
cs_CZ: Kontaktní pole

en: Contact Field Category
cs_CZ: Kontaktní pole kategorie

en: Contact Fields
cs_CZ: Kontaktní pole

en: Contact Information
cs_CZ: Kontaktní informace

en: Contacts
cs_CZ: Kontakty

en: Copy School
cs_CZ: Kopírování školy

en: Course
cs_CZ: Kurs

en: Course End Date
cs_CZ: Datum ukončení kurzu

en: Course Period
cs_CZ: Kurz období

en: Course Periods
cs_CZ: Kurz Období

en: Course Start Date
cs_CZ: Datum začátku kurzu

en: Course Status
cs_CZ: Stav hřiště

en: Course Title
cs_CZ: Název kurzu

en: Course to Drop
cs_CZ: Samozřejmě Drop

en: Courses
cs_CZ: Kurzy

en: Create Class Lists for Selected Course Periods
cs_CZ: Vytvořte třídu seznamy pro vybraný kurz periody

en: Create Class Pictures for Selected Course Periods
cs_CZ: Vytvořte třídu Obrázky na vybraný kurz periody

en: Create Grade Lists for Selected Students
cs_CZ: Vytvořte Grade Seznamy pro vybrané studenty

en: Create Honor Roll for Selected Students
cs_CZ: Vytvořte cti pro vybrané studenty

en: Create Labels for Selected Students
cs_CZ: Vytvořit štítky pro vybrané studenty

en: Create Progress Reports for Selected Students
cs_CZ: Vytvořte zpráv o pokroku pro vybrané studenty

en: Create Report Cards for Selected Students
cs_CZ: Vytvořit vysvědčení pro vybrané studenty

en: Create Transcripts for Selected Students
cs_CZ: Vytvořte Přepisy pro vybrané studenty

en: Credit Attempted
cs_CZ: Pokus o úvěr

en: Credit Category
cs_CZ: Kreditní kategorie

en: Credit Earned
cs_CZ: Kreditní Zasloužené

en: Credits
cs_CZ: Úvěry

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Current Password
cs_CZ: Aktuální heslo

en: Custody
cs_CZ: Péče

en: Daily Absences this quarter
cs_CZ: Denní nepřítomnost v tomto čtvrtletí

en: Daily Summary
cs_CZ: Denní souhrn

en: Data Type
cs_CZ: Datový typ

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date Format
cs_CZ: Formát data

en: Date Posted
cs_CZ: Datum odeslání

en: Day
cs_CZ: Den

en: Days
cs_CZ: Dny

en: Days Absent
cs_CZ: Dní strávených

en: Days Possible
cs_CZ: Možná dnů

en: December
cs_CZ: Prosinec

en: Default
cs_CZ: Prodlení

en: Default Calendar for this School
cs_CZ: Default Calendar pro tuto školu

en: Default for Teacher
cs_CZ: Výchozí pro učitele

en: Delete
cs_CZ: Vymazat

en: Delete Current Schedules
cs_CZ: Smazat aktuální plány

en: Delete Duplicate Attendance
cs_CZ: Odstranit duplicitní diváků

en: Delete this calendar
cs_CZ: Smazat tento kalendář

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Did not receive
cs_CZ: Nezískala

en: Disable login alerts
cs_CZ: Zakázat přihlášení Upozornění

en: Display Options
cs_CZ: Možnosti zobrazení

en: Display student search screen
cs_CZ: Displej obrazovky studenta hledání

en: Do not enroll after this school year
cs_CZ: Nezapisovat po tomto školním roce

en: Dr
cs_CZ: Dr.

en: Drop Course for Selected Students
cs_CZ: Drop kurz pro vybrané studenty

en: Drop Date
cs_CZ: Datum Drop

en: Dropped
cs_CZ: Upustil

en: Due
cs_CZ: Dvě

en: Due Date
cs_CZ: Splatnosti

en: Due Date defaults to today
cs_CZ: Termín splnění výchozí dnes

en: Edit Pull-Down
cs_CZ: Upravit Pull-Down

en: Eligibility
cs_CZ: Způsobilost

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Email Address
cs_CZ: E-mailovou adresu

en: Ends
cs_CZ: Končí

en: Enrolled
cs_CZ: Zapsal

en: Enrollment
cs_CZ: Zápis

en: Enrollment Codes
cs_CZ: Zápis kódy

en: Enter Eligibility
cs_CZ: Zadejte Způsobilost

en: Entry Times
cs_CZ: Vstup Times

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Exclude Ungraded E/C Assignments
cs_CZ: Vyloučit netříděné E / C přiřazení

en: Excused
cs_CZ: Omluveni

en: Expand All
cs_CZ: Rozbalit všechny

en: Expanded View
cs_CZ: Rozšířené zobrazení

en: Extra Credit
cs_CZ: Kreditu navíc

en: Failing
cs_CZ: Nedostatek

en: February
cs_CZ: Únor

en: Female
cs_CZ: Žena

en: Field Name
cs_CZ: Název pole

en: File Export Type
cs_CZ: Export souboru typu

en: Final Grades
cs_CZ: Konečné známky

en: Final Grading Percentages
cs_CZ: Závěrečná Třídění Procenta

en: Find a Student
cs_CZ: Hledání studentů

en: Find a User
cs_CZ: Najít uživatele

en: First Name
cs_CZ: Křestní jméno

en: Friday
cs_CZ: Pátek

en: From
cs_CZ: Z

en: Full Year
cs_CZ: Celý rok

en: GPA / Class Rank
cs_CZ: GPA / třída hodnocení

en: GPA / Class Rank List
cs_CZ: GPA / třída listina

en: GPA Calculation
cs_CZ: Výpočet GPA

en: GPA calculation modifies existing records.
cs_CZ: GPA výpočet upravuje existující záznamy.

en: Gender Restriction
cs_CZ: Pohlaví omezení

en: General
cs_CZ: Generální

en: General Info
cs_CZ: Obecné informace

en: Go
cs_CZ: Jít

en: Grade Breakdown
cs_CZ: Stupeň členění

en: Grade Level
cs_CZ: Ročníku

en: Grade Levels
cs_CZ: Ročnících

en: Grade Post Date
cs_CZ: Platovou třídou data

en: Grade Posting Begins
cs_CZ: Stupeň vysílání začíná

en: Grade Posting Ends
cs_CZ: Stupeň vysílání končí

en: Grade Scale
cs_CZ: Stupnice

en: Gradebook
cs_CZ: Zadávání známek

en: Gradebook Grades
cs_CZ: Zadávání známek stupně

en: Grades
cs_CZ: Stupně

en: Grading Scale
cs_CZ: Klasifikační stupnice

en: Group Assign Student Info
cs_CZ: Přiřazení skupiny Student Info

en: Group Drops
cs_CZ: Skupina Kapky

en: Group Requests
cs_CZ: Skupina nabídek

en: Group Schedule
cs_CZ: Kalendáře skupiny

en: Group by Family
cs_CZ: Rodinné skupiny

en: Group by family by default
cs_CZ: Skupina o rodině jako výchozí

en: Guardians
cs_CZ: Strážci

en: Half Day
cs_CZ: Půl dne

en: Help
cs_CZ: Pomoc

en: Highlight Color
cs_CZ: Barva zvýraznění

en: History Marking Periods
cs_CZ: Historie Značení Období

en: Home Phone
cs_CZ: Telefon domů

en: Home Phone Number
cs_CZ: Telefonní číslo domů

en: IP Address
cs_CZ: IP adresy

en: Immunization
cs_CZ: Imunizace

en: Include (should be left blank for most categories)
cs_CZ: Patří (mělo být ponecháno prázdné pro většinu kategorií)

en: Include Inactive Courses
cs_CZ: Kurzy zahrnují Neaktivní

en: Include Inactive Students
cs_CZ: Neaktivní patří studenti

en: Include Teacher
cs_CZ: Zahrnují učitele

en: Include on Report Card
cs_CZ: Patří k Report Card

en: Incomplete
cs_CZ: Neúplný

en: Incomplete Schedules
cs_CZ: Neúplné řády

en: Ineligible
cs_CZ: nezpůsobilé

en: Input Final Grades
cs_CZ: Vstup konečné známky

en: January
cs_CZ: Leden

en: July
cs_CZ: Červenec

en: June
cs_CZ: Červen

en: Last Login
cs_CZ: Poslední přihlášení

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Letter
cs_CZ: Dopis

en: Letter Text
cs_CZ: Text dopisu

en: List
cs_CZ: Seznam

en: List Events
cs_CZ: Seznam akcí

en: List Students
cs_CZ: Seznam studentů

en: List Unscheduled Students
cs_CZ: Seznam studentů Neplánované

en: Long Text
cs_CZ: Dlouhý text

en: Mailing
cs_CZ: Poštovní

en: Mailing Address
cs_CZ: Adresa

en: Mailing City
cs_CZ: Poštovní města

en: Mailing Labels
cs_CZ: Adresní štítky

en: Mailing State
cs_CZ: Poštovní státu

en: Mailing Zipcode
cs_CZ: Poštovní PSČ

en: Male
cs_CZ: Zlo

en: March
cs_CZ: Březen

en: Marking Period
cs_CZ: Označení období

en: Marking Periods
cs_CZ: Období značení

en: May
cs_CZ: Květen

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Middle Name
cs_CZ: Druhé jméno

en: Missing
cs_CZ: Chybějící

en: Monday
cs_CZ: Pondělí

en: Month
cs_CZ: Měsíc

en: N/A
cs_CZ: N / A

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: New Address Field
cs_CZ: Nová adresa pole

en: New Address Field Category
cs_CZ: Nová adresa pole kategorie

en: New Contact Field
cs_CZ: Nový kontakt pole

en: New Contact Field Category
cs_CZ: Nový kontakt pole kategorie

en: New Event
cs_CZ: Nové události

en: New Marking Period
cs_CZ: Nové značení období

en: New Password
cs_CZ: Nové heslo

en: New Progress Period
cs_CZ: PROGRESS období

en: New Semester
cs_CZ: Nový semestr

en: New Student Field
cs_CZ: Nový student pole

en: New Student Field Category
cs_CZ: Nový student pole kategorie

en: New Subject
cs_CZ: Nové téma

en: New User Field
cs_CZ: Nové uživatelské pole

en: New Year
cs_CZ: Nový rok

en: Newest First
cs_CZ: Od nejnovějších

en: Next Grade
cs_CZ: Dalšího ročníku

en: Next grade at current school
cs_CZ: Dalšího ročníku na školní docházku

en: No
cs_CZ: Na

en: No Access
cs_CZ: Bez přístupu

en: No Duplicates Found
cs_CZ: Bez duplicity nalezen

en: No Students were found.
cs_CZ: Studenti žádné nebyly nalezeny.

en: No Value
cs_CZ: Žádná hodnota

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Not Graded
cs_CZ: Nehodnotí

en: Not Present
cs_CZ: Není k dispozici

en: Not Requested
cs_CZ: Není požadována

en: Not Specified
cs_CZ: Nespecifikováno

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Note: All unchecked means applies to all addresses
cs_CZ: Poznámka: Všechny nekontrolované prostředky se vztahuje na všechny adresy

en: Notes
cs_CZ: Poznámky

en: November
cs_CZ: Listopad

en: Number
cs_CZ: Číslo

en: Number of Requests
cs_CZ: Počet žádostí

en: October
cs_CZ: Říjen

en: Office Comment
cs_CZ: Office komentář

en: Office Only
cs_CZ: Úřad jen

en: On
cs_CZ: Na

en: Open
cs_CZ: Otevřeno

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Original View
cs_CZ: Původní pohled

en: Parent
cs_CZ: Rodič

en: Parent Course Period
cs_CZ: Mateřská kurz období

en: Parent w/Custom
cs_CZ: Mateřská w / Vlastní

en: Parents
cs_CZ: rodiče

en: Passing
cs_CZ: Absolvování

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Percent
cs_CZ: Procento

en: Percent Total
cs_CZ: Celkem procent

en: Percent of Final Grade
cs_CZ: Procento závěrečného hodnocení

en: Percentage
cs_CZ: Procento

en: Percents
cs_CZ: Procent

en: Period
cs_CZ: Období

en: Period-by-period absences
cs_CZ: Období od období nepřítomnosti

en: Periods
cs_CZ: Období

en: Permissions
cs_CZ: Oprávnění

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Phone Number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Points
cs_CZ: Body

en: Portal Notes
cs_CZ: Portál poznámky

en: Present
cs_CZ: Přítomný

en: Principal
cs_CZ: Hlavní

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: Print Class Lists
cs_CZ: Tisk třídy Seznamy

en: Print Class Pictures
cs_CZ: Tisk třída obrázky

en: Print Info for Selected Students
cs_CZ: Tisk Info pro vybrané studenty

en: Print Letters
cs_CZ: Tisk dopisů

en: Print Mailing Labels
cs_CZ: Tisknout poštovní štítky

en: Print Requests
cs_CZ: Tiskových požadavků

en: Print Schedule
cs_CZ: Tisk seznamu

en: Print Schedules
cs_CZ: Tisk řády

en: Print Student Info
cs_CZ: Tisk Student Info

en: Print Student Labels
cs_CZ: Tisk Student štítky

en: Problem
cs_CZ: Problém

en: Profile
cs_CZ: Profil

en: Profiles
cs_CZ: Profily

en: Progress Reports
cs_CZ: Zprávy o pokroku

en: Publishing Options
cs_CZ: Možnosti publikování

en: Quarter
cs_CZ: Čtvrtletí

en: Reason
cs_CZ: Důvod

en: Recalculate Daily Attendance
cs_CZ: Přepočítat prezenční

en: Relation
cs_CZ: Vztah

en: Relation to Student
cs_CZ: Vztah ke studentovi

en: Remove Marking Period
cs_CZ: Odstranit označení období

en: Report Card Comment Codes
cs_CZ: Zpráva kódy karty komentář

en: Report Card Comments
cs_CZ: Komentáře vysvědčení

en: Report Card Grade
cs_CZ: Vysvědčení stupeň

en: Report Card Grade Codes
cs_CZ: Zpráva kódy karta třídy

en: Report Card Grading Scale
cs_CZ: Vysvědčení Klasifikační stupnice

en: Report Cards
cs_CZ: Vysvědčení

en: Reports
cs_CZ: Zprávy

en: Request
cs_CZ: Žádost

en: Request to Add
cs_CZ: Žádost o přidání

en: Requests
cs_CZ: Žádosti

en: Requests Report
cs_CZ: Žádosti zprávy

en: Required
cs_CZ: Požadovaný

en: Residence
cs_CZ: Bydliště

en: Result
cs_CZ: Výsledek

en: Retain
cs_CZ: Udržet

en: Rolling / Retention Options
cs_CZ: Rolovací / Retenční Možnosti

en: Rollover
cs_CZ: Převrácení

en: Room
cs_CZ: Pokoj

en: Run Scheduler
cs_CZ: Spustit Plánovač

en: Saturday
cs_CZ: Sobota

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Scale Value
cs_CZ: Hodnota na stupnici

en: Schedule
cs_CZ: Program

en: Schedule Report
cs_CZ: Plán zprávy

en: Scheduler Progress
cs_CZ: Plánovač pokroku

en: Scheduling
cs_CZ: Plánování

en: School
cs_CZ: Školní

en: School Information
cs_CZ: Informace o škole

en: School Name
cs_CZ: Název školy

en: School Periods
cs_CZ: Období školního

en: School Setup
cs_CZ: Školy nastavení

en: School Status
cs_CZ: Stav školních

en: School Year
cs_CZ: Školní rok

en: Schools
cs_CZ: Školy

en: Score Breakoff Points
cs_CZ: Bodové skóre breakoff

en: Search
cs_CZ: Hledání

en: Search All Schools
cs_CZ: Hledat všechny školy

en: Search all schools by default
cs_CZ: Hledat všechny školy ve výchozím

en: Seats
cs_CZ: Sedadla

en: Select Multiple from Options
cs_CZ: Vybrat více z možnosti

en: Select the programs that users of this profile can use and which programs those users can use to save information.
cs_CZ: Vyberte programy, které uživatelé mohou používat tento profil, a ty, které programy mohou uživatelé použít k uložení informací.

en: Semester
cs_CZ: Dovolená

en: September
cs_CZ: Září

en: Setup
cs_CZ: Nastavení

en: Short Name
cs_CZ: Krátký název

en: Sort Order
cs_CZ: Řazení

en: Start Date
cs_CZ: Datum zahájení

en: Starting column
cs_CZ: Spuštění sloupci

en: Starting row
cs_CZ: Spuštění řady

en: Starts
cs_CZ: Začíná

en: State
cs_CZ: Stav

en: State Code
cs_CZ: Kód státu

en: Status
cs_CZ: Postavení

en: Student Enrollment Codes
cs_CZ: Kódy studentský zápis

en: Student Field
cs_CZ: Student oboru

en: Student Field Category
cs_CZ: Student poli Kategorie

en: Student Fields
cs_CZ: Student pole

en: Student Grade
cs_CZ: Student třídy

en: Student Grades
cs_CZ: Student stupně

en: Student List
cs_CZ: Student Seznam

en: Student Listing
cs_CZ: Student Výpis

en: Student Name
cs_CZ: Student Název

en: Student Requests
cs_CZ: Student Žádosti

en: Student Schedule
cs_CZ: Student Plán

en: Student Screen
cs_CZ: Student obrazovky

en: Student Sorting
cs_CZ: Student třídění

en: Students
cs_CZ: Studenti

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Submit
cs_CZ: Předložit

en: Suffix
cs_CZ: Přípona

en: Sunday
cs_CZ: Neděle

en: Tab-Delimited (Excel)
cs_CZ: Oddělený tabulátory (Excel)

en: Take Attendance
cs_CZ: Vezměte diváků

en: Takes Attendance
cs_CZ: Docházka trvá

en: Teacher
cs_CZ: Učitel

en: Teacher & Office
cs_CZ: Učitel a kancelář

en: Teacher Comment
cs_CZ: Učitel komentář

en: Teacher Completion
cs_CZ: Učitel Dokončení

en: Teacher Programs
cs_CZ: Učitelské

en: Teacher w/Custom
cs_CZ: Učitel w / Vlastní

en: Teachers
cs_CZ: Učitelé

en: Teachers have missing attendance data
cs_CZ: Učitelé mají chybějící docházkových dat

en: Term
cs_CZ: Termín

en: The Daily Attendance for that timeframe has been recalculated.
cs_CZ: Prezenční pro tento časový rámec byl přepočten.

en: The selected date is not today
cs_CZ: Zvolené datum není dnes

en: The selected user's profile now includes access to the selected students.
cs_CZ: Vybrané informace o autorovi nyní zahrnuje přístup k vybraným studentům.

en: This course is not graded.
cs_CZ: Tento kurz je nehodnotí.

en: This person has no information in the system.
cs_CZ: Tato osoba nemá žádné informace v systému.

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Time In
cs_CZ: V době

en: Title
cs_CZ: Titul

en: To
cs_CZ: Na

en: To Student
cs_CZ: Na žáka

en: Total
cs_CZ: Celkový

en: Totals
cs_CZ: Součty

en: Transcripts
cs_CZ: Přepisy

en: Tuesday
cs_CZ: Úterý

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Unfilled Requests
cs_CZ: Žádosti nevyplněné

en: Ungraded
cs_CZ: Netříděné

en: Unweighted GP Value
cs_CZ: Nevážený GP hodnoty

en: Unweighted GPA
cs_CZ: Nevážený GPA

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Use Gradebook Grades
cs_CZ: Použití zadávání známek stupně

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User Field
cs_CZ: Uživatel pole

en: User Field Category
cs_CZ: Uživatel pole kategorie

en: User Fields
cs_CZ: Uživatelská pole

en: User Info
cs_CZ: Informace o uživateli

en: User Permissions
cs_CZ: Uživatelských oprávnění

en: User Profile
cs_CZ: Uživatelský profil

en: User Profiles
cs_CZ: Profily uživatelů

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Utilities
cs_CZ: Utility

en: Verify New Password
cs_CZ: Zkontrolujte, zda nové heslo

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Website
cs_CZ: Webové stránky

en: Wednesday
cs_CZ: Středa

en: Weight Grades
cs_CZ: Hmotnostních skupin

en: Weighted
cs_CZ: Vážený

en: Weighted GPA
cs_CZ: Vážený GPA

en: Weighted and unweighted GPA is calculated by dividing the weighted and unweighted grade points configured for each letter grade (assigned in the Report Card Codes setup program) by the base grading scale specified in the school setup.
cs_CZ: Vážených a nevážených GPA se vypočítá jako podíl vážených a nevážených stupeň body nastavit pro každé písmeno třídy (přiděleno ve zprávě setup karty kódy program) v rozsahu základní třídění stanovené ve škole nastavení.

en: When do you want to recalculate the daily attendance?
cs_CZ: Když chcete přepočítat prezenční?

en: With
cs_CZ: S

en: Without
cs_CZ: Bez

en: Workplace
cs_CZ: Pracoviště

en: YTD
cs_CZ: Od začátku roku

en: Year
cs_CZ: Rok

en: Year-to-date Daily Absences
cs_CZ: Rok aktuální denní nepřítomnost

en: You must choose an activity.
cs_CZ: Musíte si vybrat činnost.

en: You must choose at least one field and one student
cs_CZ: Musíte vybrat alespoň jedno pole a jeden student

en: You must choose at least one period and one student.
cs_CZ: Musíte vybrat alespoň jedno období a jeden student.

en: You must choose at least one student.
cs_CZ: Musíte vybrat alespoň jeden student.

en: Your current password was incorrect.
cs_CZ: Vaše aktuální heslo nebylo správné.

en: Zip Code
cs_CZ: PSČ

en: Zipcode
cs_CZ: PSČ.

en: remove access to
cs_CZ: li přístup k

en: student from that user
cs_CZ: student z daného uživatele
