RosarioSIS - en to ar_AE translation catalogue (1313 entries)

en:  w/Custom
ar_AE: بصلاحية خاصة

en: %N now has a <b>negative balance</b> below the allowed minimum.  Please send in the negative balance plus %T.  THANK YOU!
ar_AE: % N أصبح <b>رصيد سالب</b> أقل من الحد الأدنى المسموح به.  الرجاء إرسال في الرصيد السلبي بالإضافة إلى ت %.  شكرا!

en: %N now has a <b>negative balance</b> in %h lunch account. Please send in the negative balance plus %T.  THANK YOU!
ar_AE: % N أصبح <b>الرصيد السلبي</b> في حساب الغداء % h. الرجاء إرسال في الرصيد السلبي بالإضافة إلى ت %.  شكرا!

en: %N's lunch account is getting low.  It's estimated that %g needs about a %T current balance to finish the year with a zero balance.  Please send in the requested amount with %h reminder slip.  THANK YOU!
ar_AE: حساب ل % N الغداء هو الحصول على منخفضة.  وقد يقدر أن % g يحتاج حول توازن الحالي % T لإنهاء السنة مع رصيد إلى مستوى صفر.  يرجى إرسال المبلغ المطلوب مع زلة تذكير % h.  شكرا!

en: %N's lunch account is getting low.  Please send in at least %P with %h reminder slip.  THANK YOU!
ar_AE: حساب ل % N الغداء هو الحصول على منخفضة.  يرجى إرسال على الأقل %P مع زلة تذكير % h.  شكرا!

en: %N's lunch account is getting low.  The requested payment anount is estimated so %h account will have a zero balance at the end of the school year.  Please send in the requested amount with %h reminder slip.  THANK YOU!
ar_AE: حساب ل % N الغداء هو الحصول على منخفضة.  ويقدر أنونت الدفع المطلوبة حتى الحساب % h سوف يكون رصيد إلى مستوى صفر في نهاية السنة الدراسية.  يرجى إرسال المبلغ المطلوب مع زلة تذكير % h.  شكرا!

en: %Y Years %m Months %d Days
ar_AE: %Y سنوات %m شهور  %d أيام

en: %d%% Done
ar_AE: %d%% تم

en: %s %s is assigned to the profile %s.
ar_AE: %s %s ربط بهذا الملف الشخصي %s.

en: %s Breakdown
ar_AE: توزيع %s

en: %s Categories
ar_AE: فئات % s

en: %s Category
ar_AE: فئة % s

en: %s Day
ar_AE: اليوم % s

en: %s Days
ar_AE: أيام %s

en: %s Handbook
ar_AE: %s كتيب

en: %s Honor Roll
ar_AE: % s الشرف رول

en: %s Item
ar_AE: البند % s

en: %s Items
ar_AE: العناصر % s

en: %s List
ar_AE: %s قائمة

en: %s Login
ar_AE: %s تسجيل دخول

en: %s Search
ar_AE: %s البحث عن

en: %s file missing or wrong permissions.
ar_AE: هذا الملف %s  مفقود أو أن الصلاحيات بها خلل.

en: %s in %s
ar_AE: %s في %s

en: %s of grade
ar_AE: %s للصف

en: %s this year
ar_AE: %s هذا العام

en: %s version %s
ar_AE: %s الاصدار %s

en: %s was too long. It was truncated to fit in the field.
ar_AE: %s طويل جداً. تم اختصاره ليلائم حجم الحقل.

en: %s, a date field, was not a valid date. This value could not be saved.
ar_AE: %s, هو حقل للتاريخ, لم يتم ادخال تاريخ سليم. لم يتم الحفظ.

en: %s, a numerical field, contained non-numerical characters. These characters were removed.
ar_AE: % s، حقل رقمي، يتضمن أحرف غير رقمية. وأزيلت هذه الأحرف.

en: (%d seats)
ar_AE: (المقاعد %d)

en: * one per line
ar_AE: * واحد في كل سطر

en: A user with that username already exists. Choose a different username and try again.
ar_AE: هناك مستخدم بنفس اسم المستخدم الذي أدخلته. اختر اسم مستخدم مختلف وحاول مرة أخرى.

en: ADA
ar_AE: متوسط الحضور

en: About
ar_AE: عن

en: Abs<br />YTD / MP
ar_AE: القيمة المطلقة<br>منذ بداية العام/MP

en: Absence Code
ar_AE: كود الغياب

en: Absence Reason
ar_AE: سبب غياب

en: Absence Summary
ar_AE: ملخص الغياب

en: Absence records were added for the selected students.
ar_AE: تم إضافة سجلات الغياب للطلاب المحددين.

en: Absences
ar_AE: حالات الغياب

en: Absences in %s
ar_AE: حالات الغياب في %s

en: Absences this year
ar_AE: الغياب هذا العام

en: Absent
ar_AE: تغيب

en: Access Log
ar_AE: سجل عمليات الدخول

en: Access Log cleared.
ar_AE: تم مسح سجل عمليات الدخول

en: Account ID
ar_AE: معرف الحساب

en: Account Information
ar_AE: معلومات الحساب

en: Account Status
ar_AE: حالة الحساب

en: Accounting
ar_AE: المحاسبة

en: Accounts
ar_AE: حسابات

en: Activate
ar_AE: فعل

en: Activated
ar_AE: مفعل

en: Active
ar_AE: نشط

en: Activities
ar_AE: الأنشطة

en: Activity
ar_AE: النشاط

en: Activity Report
ar_AE: تقرير النشاط

en: Add
ar_AE: إضافة

en: Add / Drop Report
ar_AE: إضافة/حذف التقرير

en: Add Absence to Periods
ar_AE: أضف الغياب للفترات

en: Add Absences
ar_AE: إضافة حالات الغياب

en: Add Absences to Selected Students
ar_AE: إضافة حالات الغياب للطلاب المحددين

en: Add Activity
ar_AE: إضافة نشاط

en: Add Activity to Selected Students
ar_AE: إضافة نشاط للطلاب المحدد

en: Add Comment
ar_AE: إضافة تعليق

en: Add Courses to Selected Students
ar_AE: أضف المواد للطلاب المختارين

en: Add Fee to Selected Students
ar_AE: إضافة رسوم للطلاب المحددين

en: Add Payment to Selected Students
ar_AE: إضافة مبلغ للطلاب المحددين

en: Add Referral
ar_AE: أضف الدعوة

en: Add Request to Selected Students
ar_AE: إضافة طلب للطلاب المحددين

en: Add Selected Parents
ar_AE: أضف الآباء المختارين

en: Add Selected Students
ar_AE: إضافة الطلاب المحددين

en: Add a <b>New</b> Address
ar_AE: إضافة عنوان <b>جديد</b>

en: Add a <b>New</b> Contact
ar_AE: إضافة جهة اتصال <b>جديدة</b>

en: Add a <b>New</b> Contact<br />without an Address
ar_AE: إضافة جهة اتصال <b>جديدة</b><br>دون عنوان

en: Add a Course
ar_AE: إضافة مادة - كورس

en: Add a Request
ar_AE: إضافة طلب

en: Add a School
ar_AE: إضافة مدرسة

en: Add a Student
ar_AE: إضافة طالب

en: Add a User
ar_AE: إضافة مستخدم

en: Add a User Profile
ar_AE: إضافة ملف شخصي للمستخدم

en: Add an <b>Existing</b> Address
ar_AE: إضافة عنوان <b>موجود</b>

en: Add an <b>Existing</b> Contact
ar_AE: إضافة جهة اتصال <b>موجودة</b>

en: Add an <b>Existing</b> Contact<br />without an Address
ar_AE: إضافة جهة اتصال <b>موجودة</b><br>دون عنوان

en: Add another marking period
ar_AE: إضافة فترة إدخال درجات أخرى

en: Address
ar_AE: عنوان

en: Address Field
ar_AE: حقل العنوان

en: Address Fields
ar_AE: حقول العنوان

en: Address ID
ar_AE: معرف عنوان

en: Address Labels
ar_AE: بطاقات العنوان

en: Address contains
ar_AE: عنوان يحتوي على

en: Addresses
ar_AE: العناوين

en: Administration
ar_AE: الإدارة

en: Administrator
ar_AE: مدير البرنامج

en: Administrator w/Custom
ar_AE: مدير بصلاحية خاصة

en: Administrators
ar_AE: الإداريون

en: Advanced
ar_AE: متقدم

en: Advanced Report
ar_AE: تقرير متقدم

en: Advanced Search
ar_AE: البحث المتقدم

en: Affects Class Rank
ar_AE: يؤثر على رتبة الفئة

en: Affects Honor Roll
ar_AE: يؤثر على لفة الشرف

en: Age
ar_AE: العمر

en: All
ar_AE: الكل

en: All Categories
ar_AE: جميع الفئات

en: All Contacts
ar_AE: كافة جهات الاتصال

en: All Courses
ar_AE: جميع المواد - الكورسات

en: All Day
ar_AE: طول اليوم

en: All Periods
ar_AE: جميع الفترات

en: All Schools
ar_AE: جميع المدارس

en: All Subjects
ar_AE: جميع المواد

en: Allow Eligibility Posting
ar_AE: السماح بترحيل الأهلية

en: Allow Teacher Grade Scale
ar_AE: السماح لميزان الدرجات الخاص بالمعلم

en: Allow Teachers to edit grades after grade posting period
ar_AE: السماح للمعلمين لتعديل الدرجات بعد فترة انتهاء ادخال الدرجات

en: Allowed maximum percent in Anomalous grades
ar_AE: يسمح بالمئة كحد أقصى في الدرجات الشاذة

en: Amount
ar_AE: المبلغ

en: Amount of Last Deposit
ar_AE: مبلغ الإيداع الأخير

en: Anomalous Grades
ar_AE: الدرجات الشاذة

en: Any Value
ar_AE: أي قيمة

en: Apply to all Periods for this Course
ar_AE: تنطبق على جميع الفترات لهذه المادة - الكورس

en: April
ar_AE: أبريل

en: Are you sure you want to %s that %s?
ar_AE: هل أنت متأكد من أنك تريد %s الذي %s؟

en: Are you sure you want to add %s?
ar_AE: هل أنت متأكد من إضافة %s؟

en: Are you sure you want to add this section?
ar_AE: هل أنت متأكد من أنك تريد إضافة هذا القسم؟

en: Are you sure you want to assign that barcode?
ar_AE: هل أنت متأكد من أنك تريد تعيين هذا الرمز الشريطي؟

en: Are you sure you want to copy the data for %s to a new school?
ar_AE: هل أنت متأكد من أنك تريد نسخ البيانات ل % s إلى مدرسة جديدة؟

en: Are you sure you want to delete the user profile <i>%s</i>?
ar_AE: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف الملف الشخصي <i>% s</i>؟

en: Are you sure you want to roll the data for %s to the next school year?
ar_AE: هل أنت متأكد من أنك تريد استعادة البيانات ل % s للعام الدراسي القادم؟

en: Are you sure you want to run the scheduler?
ar_AE: هل أنت متأكد من أنك تريد تشغيل الجدولة؟

en: Assigned
ar_AE: تم تعيينه

en: Assigned Date
ar_AE: تاريخ معين

en: Assigned Date defaults to today
ar_AE: افتراضيات التاريخ المعين لليوم

en: Assigned date is after due date!
ar_AE: التاريخ المعين بعد تاريخ الاستحقاق!

en: Assigned date is after end of quarter!
ar_AE: التاريخ المعين بعد نهاية الربع!

en: Assignment Sorting
ar_AE: الفرز التعيين

en: Assignment as well as the associated Grades
ar_AE: الواجب بالإضافة إلى الدرجات المرفقة

en: Assignment is Due
ar_AE: حان وقت تسليم الواجب

en: Assignment submission is not enabled.
ar_AE: خاصية تسليم الدرجات غير مفعلة

en: Assignment submitted.
ar_AE: تم تسليم الواجب

en: Assignments
ar_AE: التعيينات

en: Associate Parents with Students
ar_AE: إقران الآباء مع الطلاب

en: Associate Students with Parents
ar_AE: الطلاب المنتسبين مع أولياء أمورهم

en: Associated
ar_AE: المرتبطة

en: Associated Parents
ar_AE: أولياء الأمور المرتبطة بها

en: Associated Students
ar_AE: الطلاب المرتبطة بها

en: Attendance
ar_AE: الحضور

en: Attendance Chart
ar_AE: مخطط الحضور

en: Attendance Code
ar_AE: رمز الحضور

en: Attendance Codes
ar_AE: رموز الحضور

en: Attendance Date
ar_AE: تاريخ الحضور

en: Attendance Period Teacher
ar_AE: المعلم الذي يأخذ الحضور لهذه الفترة

en: Attendance Room
ar_AE: غرفة الحضور

en: Attendance Start
ar_AE: بداية الحضور

en: Attendance Start Date this School Year
ar_AE: تاريخ بدء الحضور هذه السنة الدراسية

en: Attendance Summary
ar_AE: ملخص الحضور

en: Attendance Teacher
ar_AE: المعلم المسؤول عن الحضور

en: August
ar_AE: أغسطس

en: Auto Pull-Down
ar_AE: سحب لأسفل بشكل تلقائي

en: Automatically scroll to top of the page
ar_AE: انتقل إلى أعلى الصفحة بشكل تلقائي

en: Available Seats
ar_AE: المقاعد المتوفرة

en: Average
ar_AE: المعدل

en: Average Absent
ar_AE: متوسط الغياب

en: Average Attendance
ar_AE: متوسط الحضور

en: Average Attendance by Day
ar_AE: متوسط الحضور حسب اليوم

en: Average Daily Attendance
ar_AE: متوسط الحضور اليومي

en: Back to Assignments
ar_AE: العودة للواجبات

en: Back to Calendar
ar_AE: العودة إلى التقويم

en: Back to Totals
ar_AE: العودة إلى المجاميع

en: Balance
ar_AE: الرصيد

en: Barcode
ar_AE: الرمز الشريطي

en: Base Grading Scale
ar_AE: ميزان الدرجات الأساسي

en: Basic Search
ar_AE: البحث الأساسي

en: Begins
ar_AE: يبدأ

en: Between
ar_AE: بين

en: Birth Day
ar_AE: يوم الميلاد

en: Birth Month
ar_AE: شهر الميلاد

en: Block
ar_AE: كتلة

en: Borderline
ar_AE: الشريط الحدودي

en: Breakdown by Student Field
ar_AE: توزيع حسب مجال الطالب

en: Breakoff
ar_AE: التفصيل

en: Browser
ar_AE: المتصفح

en: Bus
ar_AE: حافلة

en: Bus Dropoff
ar_AE: توصيل إلى البيت

en: Bus Pickup
ar_AE: توصيل للمدرسة

en: By Period
ar_AE: في الفترة

en: Calculate Eligibility using Cumulative Semester Grades
ar_AE: حساب أهلية استخدام "الدرجات الفصل الدراسي التراكمي"

en: Calculate GPA
ar_AE: حساب GPA

en: Calculate GPA and Class Rank
ar_AE: حساب GPA وفئة الدرجة

en: Calculate GPA for
ar_AE: برنامج العمل العالمي لحساب

en: Calculating ...
ar_AE: حساب...

en: Calculating GPA and class rank
ar_AE: حساب رتبة برنامج العمل العالمي، وفئة

en: Calendar
ar_AE: التقويم

en: Calendars
ar_AE: التقويمات

en: Call
ar_AE: اتصال

en: Can Edit
ar_AE: يمكن تحرير

en: Can Use
ar_AE: ويمكن استخدام

en: Cancel
ar_AE: إلغاء الأمر

en: Cancel Sale
ar_AE: إلغاء البيع

en: Cash
ar_AE: نقدي

en: Category
ar_AE: التصنيف

en: Category Breakdown
ar_AE: توزيع الفئة

en: Category Breakdown over Time
ar_AE: توزيع الفئة مع مرور الوقت

en: Cell Phone
ar_AE: الهاتف الخليوي

en: Certificate Studies Text
ar_AE: نص شهادة الدراسة

en: Certificates
ar_AE: شهادات

en: Check
ar_AE: علم

en: Check All
ar_AE: إختر الكل

en: Check Bus Pickup / Dropoff by default
ar_AE: تحقق من التوصيل إلى المدرسة"/والتوصل من المدرسة بشكل افتراضي

en: Checkbox
ar_AE: خانة الاختيار

en: Choose
ar_AE: اختر

en: Choose A User
ar_AE: اختر مستخدم

en: Choose a
ar_AE: اختر

en: Choose a Course
ar_AE: اختر مادة - كورس

en: City
ar_AE: مدينة

en: Class List
ar_AE: قائمة الفصل

en: Class Pictures
ar_AE: صور الفصل

en: Class Rank
ar_AE: مرتبة الصف

en: Class Rank GPA
ar_AE: الترتيب في الفصل حسب المعدل التراكمي

en: Clear All
ar_AE: مسح الكل

en: Clear Log
ar_AE: مسح سجل عمليات الدخول

en: ClipArt
ar_AE: قصاصات فنية

en: Closed
ar_AE: مغلق

en: Code Scale
ar_AE: حجم التعليمات البرمجية

en: Coded Pull-Down
ar_AE: المبرمج المنسدلة

en: Color
ar_AE: لون

en: Column
ar_AE: عمود

en: Comment
ar_AE: التعليق

en: Comment %d
ar_AE: تعليق %d

en: Comment Category
ar_AE: فئة التعليق

en: Comment Codes
ar_AE: أكواد تعليق

en: Comment Scale
ar_AE: مقياس التعليق

en: Comment Scales
ar_AE: تعليقات الموازين

en: Comments
ar_AE: تعليقات

en: Complete Sale
ar_AE: إتمام البيع

en: Completed
ar_AE: أكملت

en: Configuration
ar_AE: الإعدادات

en: Confirm
ar_AE: تأكيد

en: Confirm Copy School
ar_AE: تأكيد نسخ المدرسة

en: Confirm Delete
ar_AE: تأكيد الحذف

en: Confirm Scheduler Run
ar_AE: التأكد من تشغيل خدمة "جدولة"

en: Confirm Successful Installation
ar_AE: تأكيد عملية التثبيت بنجاح

en: Contact
ar_AE: جهة الاتصال

en: Contact Field
ar_AE: حقل معلومات الاتصال

en: Contact Field Category
ar_AE: تصنيف حقل معلومات الاتصال

en: Contact Fields
ar_AE: حقول جهات الاتصال

en: Contact Information
ar_AE: معلومات الاتصال

en: Contacts
ar_AE: جهات الاتصال

en: Contacts at this Address
ar_AE: جهات الاتصال على هذا العنوان

en: Contacts without an Address
ar_AE: جهات الاتصال دون عنوان

en: Copy Calendar
ar_AE: نسخ التقويم

en: Copy School
ar_AE: نسخ المدرسة

en: Count
ar_AE: العد

en: Course
ar_AE: المادة - الكورس

en: Course End Date
ar_AE: تاريخ نهاية المادة - الكورس

en: Course List
ar_AE: قائمة بالدورات الدراسية

en: Course Period
ar_AE: فترة المادة - الكورس

en: Course Period Absences
ar_AE: الغياب في فترة المادة - الكورس

en: Course Period ID
ar_AE: معرف فترة المادة - الكورس

en: Course Periods
ar_AE: فترات المادة - الكورس

en: Course Search
ar_AE: البحث عن دورة دراسية

en: Course Start Date
ar_AE: تاريخ بدء المادة - الكورس

en: Course Status
ar_AE: حالة الدورة التدريبية

en: Course Title
ar_AE: اسم المادة - الكورس

en: Course to Drop
ar_AE: المادة - الكورس المراد حذفها

en: Course-specific Comments
ar_AE: تعليقات لها علاقة بالمواد - الكورسات

en: Courses
ar_AE: المواد - الكورسات

en: Courses to Add
ar_AE: المواد المراد إضافتها

en: Create Account
ar_AE: إنشاء حساب

en: Create Assignment Type for Selected Courses
ar_AE: أنشيء نوع للواجب للمواد - الكورسات المختارة

en: Create Assignment for Selected Course Periods
ar_AE: أنشيء واجبا لفترات المادة - الكورس المختارة

en: Create Attendance Report for Selected Students
ar_AE: إنشاء تقرير الحضور للطلاب المحدد

en: Create Class Lists for Selected Course Periods
ar_AE: إنشاء قوائم الفصول للفترات المحددة

en: Create Class Pictures for Selected Course Periods
ar_AE: إنشاء صور للفصول للمواد التي تم اختيارها

en: Create Course Period in Moodle
ar_AE: إنشاء فترة المادة - الكورس في موودل

en: Create Grade Lists for Selected Students
ar_AE: إنشاء قوائم الصف للطلاب المحدد

en: Create Honor Roll by Subject for Selected Students
ar_AE: إنشاء لفة الشرف بهذا الموضوع للطلاب المحدد

en: Create Honor Roll for Selected Students
ar_AE: إنشاء لفة الشرف للطلاب المحدد

en: Create Labels for Selected Students
ar_AE: إنشاء بطاقات عنونة للطلاب المحددين

en: Create Parent Accounts for Selected Students
ar_AE: إنشاء حسابات  أولياء أمور للطلاب المحدد

en: Create Parent Users
ar_AE: إنشاء مستخدمين  لأولياء أمور

en: Create Progress Reports for Selected Students
ar_AE: إنشاء تقارير التقدم للطلاب المحددين

en: Create Reminders for Selected Students
ar_AE: إنشاء تذكير للطلاب المحدد

en: Create Reminders for Selected Users
ar_AE: إنشاء تذكير للمستخدمين المحددين

en: Create Report Cards for Selected Students
ar_AE: إنشاء تقرير بطاقات للطلاب المحددين

en: Create Schedules for Selected Students
ar_AE: إنشاء جداول للطلاب المحددين

en: Create Student Account
ar_AE: أنشيء حساب طالب

en: Create Student in Moodle
ar_AE: تهيئة الطالب في موودل

en: Create Transcripts for Selected Students
ar_AE: إنشاء سجلات أكاديمية للطلاب الذين تم اختيارهم

en: Create User Account
ar_AE: أنشيء حساب مستخدم

en: Create User in Moodle
ar_AE: إنشاء مستخدم في موودل

en: Create new calendar
ar_AE: إنشاء تقويم جديد

en: Credit
ar_AE: الائتمان

en: Credit Attempted
ar_AE: ائتمان وحاول

en: Credit Card
ar_AE: بطاقة الائتمان

en: Credit Category
ar_AE: الفئة الائتمان

en: Credit Earned
ar_AE: الائتمان المحصل

en: Credit Hours
ar_AE: ساعة معتمدة

en: Credits
ar_AE: الاعتمادات

en: Currency Symbol
ar_AE: رمز العملة

en: Current Password
ar_AE: كلمة المرور الحالية

en: Current Student
ar_AE: الطالب الحالي

en: Custody
ar_AE: حضانة

en: Custom
ar_AE: مخصص

en: Daily
ar_AE: يومي

en: Daily Absences this quarter
ar_AE: الغياب اليومي هذا الربع

en: Daily Attendance
ar_AE: الحضور اليومي

en: Daily Menus
ar_AE: القوائم اليومية

en: Daily Summary
ar_AE: ملخص يومي

en: Daily Totals
ar_AE: الإجماليات اليومية

en: Daily Transactions
ar_AE: المعاملات اليومية

en: Data Type
ar_AE: نوع البيانات

en: Database Backup
ar_AE: النسخ الاحتياطي لقاعدة البيانات

en: Date
ar_AE: تاريخ

en: Date Export Format
ar_AE: تنسيق تاريخ التصدير

en: Date Format
ar_AE: تنسيق التاريخ

en: Date Posted
ar_AE: تاريخ النشر

en: Date of Last Deposit
ar_AE: تاريخ آخر إيداع

en: Day
ar_AE: اليوم

en: Day Comment
ar_AE: تعليق اليوم

en: Days
ar_AE: أيام

en: Days Absent
ar_AE: أيام الغياب

en: Days Possible
ar_AE: ألأيام الممكنه

en: Days until ungraded assignment grade appears in Parent/Student gradebook views
ar_AE: أيام حتى يظهر الصف تعيين المصنفين في الأصل/الطالب كشف العلامات وجهات النظر

en: Deactivate
ar_AE: تعطيل

en: Debit
ar_AE: الخصم

en: Debit Card
ar_AE: بطاقة السحب الآلي

en: December
ar_AE: ديسمبر

en: Default
ar_AE: الافتراضي

en: Default %s comment code
ar_AE: الرمز الافتراضي لتعليق %s

en: Default Calendar for this School
ar_AE: التقويم الافتراضي لهذه المدرسة

en: Default Points
ar_AE: النقاط الافتراضية

en: Default Theme
ar_AE: الثم الافتراضي

en: Default for Teacher
ar_AE: الافتراضي للمعلم

en: Default is Full Day
ar_AE: الإعداد الافتراضي هو "يوم كامل"

en: Default is Full Day if Copy Calendar is N/A.
ar_AE: الإعداد الافتراضي هو "يوم كامل" إذا كان نسخة التقويم غير متوفرة.

en: Delete
ar_AE: حذف

en: Delete Account
ar_AE: حذف الحساب

en: Delete Current Schedules
ar_AE: حذف الجداول الحالية

en: Delete Duplicate Attendance
ar_AE: حذف الحضور مكررة

en: Delete this calendar
ar_AE: حذف هذا التقويم

en: Demographics
ar_AE: التركيبة السكانية

en: Deposit
ar_AE: إيداع

en: Description
ar_AE: الوصف

en: Detail
ar_AE: التفاصيل

en: Detailed View
ar_AE: عرض مفصل

en: Details
ar_AE: تفاصيل

en: Did not receive
ar_AE: لم يتلق

en: Disable login alerts
ar_AE: تعطيل تنبيهات تسجيل الدخول

en: Disabled
ar_AE: معطل

en: Discipline
ar_AE: الانضباط

en: Discipline Log
ar_AE: سجل الانضباط

en: Discount
ar_AE: الخصم

en: Display Columns
ar_AE: عرض الأعمدة

en: Display Mailing Address
ar_AE: عرض عنوان المراسلة

en: Display Options
ar_AE: خيارات العرض

en: Display Options Format
ar_AE: تنسيق خيارات العرض

en: Display student search screen
ar_AE: عرض شاشة البحث عن الطالب

en: Displaying %d through %d
ar_AE: عرض % d من % d خلال

en: Do not enroll after this school year
ar_AE: لا تسجل بعد هذه السنة الدراسية

en: Do not forget to update the $DefaultSyear to '%d' in the config.inc.php file when ready.
ar_AE: لا تنس تحديث$DefaultSyear إلى '%d' في ملف config.inc.php عندما تكون جاهزا.

en: Don't use
ar_AE: لا تستخدم

en: Done.
ar_AE: تم.

en: Down
ar_AE: إلى أسفل

en: Download
ar_AE: تحميل

en: Download Backup File
ar_AE: تحميل ملف النسخ الاحتياطي

en: Download backup files periodically in case of system failure.
ar_AE: قم بالاحتفاظ بنسخة من الملفات دائما فيما لو حصل فشل للنظام.

en: Dr
ar_AE: الدكتور

en: Drop
ar_AE: إسقاط

en: Drop Code
ar_AE: رمز الإلغاء

en: Drop Course for Selected Students
ar_AE: إسقاط المادة - الكورس للطلاب المحددين

en: Drop Date
ar_AE: تاريخ الإسقاط

en: Dropped
ar_AE: محذوف

en: Due
ar_AE: الواجب

en: Due Date
ar_AE: تاريخ الاستحقاق

en: Due Date defaults to today
ar_AE: الواجب افتراضيات التاريخ إلى اليوم

en: Due date is after end of quarter!
ar_AE: التاريخ المعين يقع بعد نهاية الربع سنة!

en: Due date is before assigned date!
ar_AE: تاريخ الاستحقاق يقع قبل التاريخ المحدد!

en: Duplicate Attendance Record
ar_AE: سجل الحضور مكررة

en: Earlier %s Sale
ar_AE: بيع %s سابق

en: Earlier %s Sales
ar_AE: المبيعات السابقة من %s

en: Edit
ar_AE: تحرير

en: Edit Pull-Down
ar_AE: تحرير المنسدلة

en: Edit Student Grades
ar_AE: تحرير درجات الطلاب

en: Eligibility
ar_AE: الأهلية

en: Eligibility Activities
ar_AE: نشاطات الأهلية

en: Eligible
ar_AE: المؤهلة

en: Email
ar_AE: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar_AE: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email Text
ar_AE: نص البريد الإلكتروني

en: Embed Link
ar_AE: تضمين ارتباط

en: Emergency
ar_AE: حالات الطوارئ

en: Enable Anonymous Grade Statistics for Administrators and Teachers
ar_AE: تمكين إحصائيات الدرجات للمعلمين والإداريين بدون تحديد هوية أحد

en: Enable Anonymous Grade Statistics for Parents and Students
ar_AE: تمكين إحصائيات الدرجات للآباء والطلاب بدون تحديد هوية أحد

en: Enable Assignment Submission
ar_AE: فعل استلام الواجبات

en: Enable Legacy Contact Information
ar_AE: تمكين معلومات جهة الاتصال القديمة

en: Ends
ar_AE: وينتهي

en: Enrolled
ar_AE: المسجلين

en: Enrollment
ar_AE: التسجيل

en: Enrollment Code | Enrollment Codes
ar_AE[0]: رمز التسجيل
ar_AE[1]: رمز التسجيل
ar_AE[2]: رمز التسجيل
ar_AE[3]: رمز التسجيل
ar_AE[4]: رمز التسجيل
ar_AE[5]: رمز التسجيل

en: Enrollment Codes
ar_AE: رموز التسجيل

en: Enrollment Date
ar_AE: تاريخ التسجيل

en: Enrollment End Date
ar_AE: تاريخ انتهاء التسجيل

en: Enrollment Start Date
ar_AE: تاريخ بدء التسجيل

en: Enter 0 so you can give students extra credit
ar_AE: أدخل الرقم صفر لكي تعطي الطالب درجات إضافية

en: Enter Eligibility
ar_AE: أدخل الأهلية

en: Enter an asterisk (*) to excuse student
ar_AE: أدخل النجمة (*) لتعطي الطالب عذرا

en: Entry Date
ar_AE: تاريخ الإدخال

en: Entry Times
ar_AE: أوقات الدخول

en: Error
ar_AE: خطأ

en: Estimate for year end
ar_AE: تقدير لنهاية السنة

en: Event | Events
ar_AE[0]: الحدث
ar_AE[1]: الحدث
ar_AE[2]: الحدثان
ar_AE[3]: الأحداث
ar_AE[4]: الحدث
ar_AE[5]: الحدث

en: Event Repeat
ar_AE: تكرار الحدث

en: Exclude Ungraded Assignments Not Due
ar_AE: استثن الواجبات التي لم يتم تصحيحها والتي لم يحن وقت تسليمها

en: Exclude Ungraded E/C Assignments
ar_AE: استبعاد غير المصنفين في رتب ه/ج التعيينات

en: Excluded
ar_AE: استبعد

en: Excused
ar_AE: معذور

en: Excused and Negative Grades
ar_AE: الدرجات عذر والسلبية

en: Expand All
ar_AE: توسيع الكل

en: Expanded View
ar_AE: عرض موسع

en: Expense | Expenses
ar_AE[0]: مصروف
ar_AE[1]: مصروف
ar_AE[2]: مصروفان
ar_AE[3]: مصاريف
ar_AE[4]: مصاريف
ar_AE[5]: مصاريف

en: Expenses
ar_AE: المصاريف

en: Explanation of Comment Codes
ar_AE: تفسير رموز التعليق

en: Export Pull-Down
ar_AE: تصدير المنسدلة

en: Export list
ar_AE: تصدير القائمة

en: Extra Credit
ar_AE: رصيد إضافي

en: Fail
ar_AE: رسب

en: Failed Login
ar_AE: فشل تسجيل الدخول

en: Failing
ar_AE: فشل

en: February
ar_AE: فبراير

en: Fee
ar_AE: رسوم

en: Fees
ar_AE: رسوم

en: Female
ar_AE: أنثى

en: Field Name
ar_AE: اسم الحقل

en: Fields
ar_AE: الحقول

en: File
ar_AE: الملف

en: File Attached
ar_AE: ملف مرفق

en: File Export Type
ar_AE: نوع ملف التصدير

en: File invalid or not moveable
ar_AE: الملف به مشكلة أو لا يمكن نقله

en: File not uploaded
ar_AE: لم يتم تحميل الملف

en: File size > %01.2fMb: %01.2fMb
ar_AE: حجم الملف أكبر من  %01.2fMb: %01.2fMb

en: Files not eraseable.
ar_AE: الملف لا يمكن مسحه

en: Filled
ar_AE: ممتلئة

en: Final Grade
ar_AE: الصف النهائي

en: Final Grades
ar_AE: الدرجات النهائية

en: Final Grading Percentages
ar_AE: نسب الدرجات النهائية

en: Find Parents who never logged in
ar_AE: ابحث عن أولياء الأمور الذي لم يدخلوا النظام أبداً

en: Find a Course
ar_AE: البحث عن مادة - كورس

en: Find a Student
ar_AE: ابحث عن طالب

en: Find a User
ar_AE: البحث عن مستخدم

en: First Name
ar_AE: الاسم الأول

en: First Name Initial
ar_AE: بدايات الاسم الأول

en: Folder not created
ar_AE: لم يتم إنشاء المجلد

en: Folder not writable
ar_AE: المجلد غير قابل للكتابة

en: Food Service
ar_AE: خدمة الغذاء

en: Food Service Account Exists
ar_AE: يوجد حساب خدمة الغذاء

en: Food Service Account ID
ar_AE: معرف حساب خدمة الغذاء

en: Food Service Balance
ar_AE: رصيد الخدمات الغذائية

en: Food Service Balance minimum amount
ar_AE: الحد الأدنى لرصيد الخدمات الغذائية

en: Food Service Balance minimum amount for warning
ar_AE: تحذير بسبب انخفاض رصيد الخدمات الغذائية

en: Food Service Balance target amount
ar_AE: المبلغ المستهدف لرصيد الخدمات الغذائية

en: Food Service Barcode
ar_AE: الرمز الشريطي - باركود - لخدمة الأغذية

en: Food Service Discount
ar_AE: خصم الخدمات الغذائية

en: Food Service Staff Accounts
ar_AE: حسابات الموظفين لخدمة الغذاء

en: Food Service Status
ar_AE: حالة خدمة الغذاء

en: For dates: YYYY-MM-DD
ar_AE: للتواريخ: سنة-شهر-يوم

en: Force
ar_AE: فرض

en: Forgot your password?
ar_AE: نسيت كلمة المرور؟

en: Frame
ar_AE: الإطار

en: Free
ar_AE: مجاناً

en: Free Price
ar_AE: السعر الحر

en: Friday
ar_AE: الجمعة

en: From
ar_AE: من

en: Full
ar_AE: كامل

en: Full Day
ar_AE: يوم كامل

en: Full Year
ar_AE: سنة كاملة

en: GPA
ar_AE: المعدل التراكمي

en: GPA / Class Rank
ar_AE: برنامج العمل العالمي/الدرجة الدرجة

en: GPA / Class Rank List
ar_AE: برنامج العمل العالمي/فئة قائمة مرتبة

en: GPA / MP List
ar_AE: برنامج العمل العالمي/قائمة MP

en: GPA Calculation
ar_AE: حساب GPA

en: GPA Value
ar_AE: قيمة برنامج العمل العالمي

en: GPA and class rank for %s has been calculated.
ar_AE: وقد حسبت الدرجة GPA وفئة % s.

en: GPA based on a scale of %d
ar_AE: برنامج العمل العالمي استناداً إلى مقياس من % d

en: GPA calculation modifies existing records.
ar_AE: حساب GPA تعديل السجلات الموجودة.

en: Gender Restriction
ar_AE: تقييد نوع الجنس

en: General
ar_AE: العام

en: General Balance
ar_AE: الميزانية العامة

en: General Comments
ar_AE: التعليقات العامة

en: General Info
ar_AE: معلومات عامة

en: Generate Menu
ar_AE: إنشاء قائمة

en: Get %s Comments
ar_AE: الحصول على تعليقات %s

en: Get %s Grades
ar_AE: الحصول على درجات %s

en: Get Extra Modules
ar_AE: احصل على موديول إضافي

en: Get Gradebook Grades.
ar_AE: الحصول على كشف الدرجات من سجل الدرجات.

en: Given Last
ar_AE: اسم العائلة

en: Go
ar_AE: ابدأ

en: Good Afternoon, %s.
ar_AE: مساء الخير، %s.

en: Good Evening, %s.
ar_AE: مساء الخير، % s.

en: Good Morning, %s.
ar_AE: صباح الخير، % s.

en: Grade Breakdown
ar_AE: تفصيل الدرجات

en: Grade Level
ar_AE: مستوى الصف

en: Grade Levels
ar_AE: مستوى الصف

en: Grade Points
ar_AE: نقاط الصف

en: Grade Post Date
ar_AE: تاريخ آخر الصف

en: Grade Posting Begins
ar_AE: فترة إدخال الدرجات تبدأ

en: Grade Posting Ends
ar_AE: فترة إدخال الدرجات تنتهي

en: Grade Posting dates: %s - %s
ar_AE: تواريخ رصد الدرجات: % s-% s

en: Grade Range
ar_AE: مجال الدرجات

en: Grade Scale
ar_AE: ميزان الدرجات

en: Gradebook
ar_AE: كشف العلامات

en: Gradebook Grades
ar_AE: درجات سجل الدرجات

en: Graded
ar_AE: عليه درجات

en: Grades
ar_AE: الدرجات

en: Grading Scale
ar_AE: ميزان الدرجات

en: Grading Scales
ar_AE: ميزان الدرجات

en: Grandparent
ar_AE: الجد

en: Grandparent Information
ar_AE: معلومات الجدود

en: Greyed items already have data in the next school year (They might have been rolled).
ar_AE: العناصر الرمادية تم نقلها للسنة الجديدة.

en: Group Assign Student Info
ar_AE: تعيين معلومات للطالب بشكل جماعي

en: Group Drops
ar_AE: انسحابات جماعية

en: Group Requests
ar_AE: طلبات المجموعة

en: Group Schedule
ar_AE: جدول المجموعة

en: Group by Assignment Category
ar_AE: المجموعة حسب فئة الواجب

en: Group by Family
ar_AE: جمع بالأسرة

en: Group by family by default
ar_AE: اجمع على أساس الأسرة بشكل افتراضي

en: Guardians
ar_AE: أولياء الأمور

en: Half Day
ar_AE: نصف يوم

en: Happy administrating...
ar_AE: تمنياتنا بالتوفيق ...

en: Happy learning...
ar_AE: تمنياتنا بالتوفيق ...

en: Happy parenting...
ar_AE: تمنياتنا بالتوفيق ...

en: Happy teaching...
ar_AE: تمنياتنا بالتوفيق ...

en: Has Account
ar_AE: لديه حساب

en: Help
ar_AE: تعليمات

en: Hide grade comment except for attendance period courses
ar_AE: إخفاء تعليق الرتب باستثناء حضور دورات الفترة

en: Hide letter grades for all gradebook assignments
ar_AE: إخفاء الدرجات لجميع الواجبات في دفتر الواجبات

en: High Honor
ar_AE: شرف عالية

en: High Honor Roll
ar_AE: لفة الشرف السامي

en: High Honor Roll GPA Min
ar_AE: لفة الشرف السامي دقيقة ببرنامج العمل العالمي

en: Highlight Color
ar_AE: لون الخلفية

en: History Marking Periods
ar_AE: تاريخ فترات إدخال الدرجات

en: Hit OK to reassign it to the current student or Cancel to cancel all changes.
ar_AE: اضغط موافق لإعادة تعيين فإنه للطالب الحالي أو "إلغاء الأمر" إلغاء كافة التغييرات.

en: Hit OK to reassign it to the current user or Cancel to cancel all changes.
ar_AE: اضغط موافق لتعيينه إلى المستخدم الحالي أو "إلغاء الأمر" لإلغاء كافة التغييرات.

en: Hit OK to reassign it to the user student or Cancel to cancel all changes.
ar_AE: اضغط موافق لإعادة تعيين فإنه للطالب المستخدم أو "إلغاء الأمر" إلغاء كافة التغييرات.

en: Home Phone
ar_AE: هاتف المنزل

en: Home Phone Number
ar_AE: رقم هاتف المنزل

en: Honor
ar_AE: شرف

en: Honor Roll
ar_AE: لفة الشرف

en: Honor Roll GPA Min
ar_AE: الشرف رول دقيقة ببرنامج العمل العالمي

en: Honor Roll by Subject
ar_AE: لفة الشرف حسب الموضوع

en: Honor Roll by Subject GPA Min
ar_AE: لفة الشرف بالموضوع GPA دقيقة

en: Horizontal Format
ar_AE: تنسيق أفقي

en: ID
ar_AE: معرف

en: II
ar_AE: الثاني

en: III
ar_AE: الثالث

en: IP Address
ar_AE: عنوان IP

en: IV
ar_AE: الرابع

en: Icon
ar_AE: أيقونة

en: If different than above
ar_AE: إذا كان مختلفاً عن العنوان أعلاه

en: If you supplied a correct email address then please check your email for the password reset instructions.
ar_AE: إذا كنت قد أدخلت عنوان بريد إلكتروني سليم فستصلك رسالة تحتوي على تعليمات إعادة تعيين كلمة المرور

en: Immunization
ar_AE: التحصين

en: Inactive
ar_AE: غير نشط

en: Incident Date
ar_AE: تاريخ الحادث

en: Include
ar_AE: تشمل

en: Include (should be left blank for most categories)
ar_AE: وتشمل (ينبغي أن تترك فارغة لمعظم فئات)

en: Include All Courses
ar_AE: تشمل جميع المواد - الكورسات

en: Include Anonymous Statistics
ar_AE: وتشمل الإحصاءات بدون تحديد الهوية

en: Include Inactive Assignments
ar_AE: وتشمل المهام الخاملة

en: Include Inactive Courses
ar_AE: وتشمل المواد - الكورسات الغير نشطة

en: Include Inactive Students
ar_AE: تشمل الطلاب غير نشط

en: Include Inactive Students in Shared Account
ar_AE: وتشمل الطلاب غير نشط في حساب مشترك

en: Include On Labels
ar_AE: وتشمل على الليبل

en: Include Parents of Inactive Students
ar_AE: وتشمل والدي الطلاب الغير نشطين

en: Include Teacher
ar_AE: تشمل المعلمين

en: Include in Counts
ar_AE: وتشمل في التهم الموجهة إليه

en: Include in Discipline Log
ar_AE: إدراج في سجل الانضباط

en: Include on Grade List
ar_AE: وتشمل قائمة الصف

en: Include on Report Card
ar_AE: أضف في إشعار الدرجات

en: Include on Transcript
ar_AE: تضاف إلى السجل الأكاديمي

en: Include only courses active as of
ar_AE: تشمل المواد - الكورسات النشطة منذ

en: Income | Incomes
ar_AE[0]: الدخل
ar_AE[1]: الدخل
ar_AE[2]: غير مكتملة
ar_AE[3]: غير مكتملة
ar_AE[4]: غير مكتملة
ar_AE[5]: غير مكتملة

en: Incomes
ar_AE: المداخيل

en: Incomplete
ar_AE: غير مكتملة

en: Incomplete Schedules
ar_AE: جداول غير كاملة

en: Incomplete or nonexistent module.
ar_AE: موديول غير مكتمل أو غير موجود

en: Incomplete or nonexistent plugin.
ar_AE: إضافة صغيرة غير مكتملة أو غير موجودة

en: Incorrect username or password.
ar_AE: اسم المستخدم غير صحيح أو كلمة المرور

en: Ineligible
ar_AE: غير مؤهل

en: Information about %s %s
ar_AE: معلومات عن %s% s

en: Information about spouse or significant other
ar_AE: معلومات عن زوجك أو أي شخص مهم آخر

en: Information about you
ar_AE: معلومات عنك

en: Information about your parents
ar_AE: معلومات عن والديك

en: Input Final Grades
ar_AE: إدخال الدرجات النهائية

en: Item | Items
ar_AE[0]: عنصر
ar_AE[1]: عنصر
ar_AE[2]: عنصران
ar_AE[3]: عناصر
ar_AE[4]: عناصر
ar_AE[5]: عناصر

en: Item Description
ar_AE: وصف الصنف

en: Items
ar_AE: العناصر

en: January
ar_AE: يناير

en: Jr
ar_AE: الابن

en: July
ar_AE: يوليو

en: June
ar_AE: يونيو

en: Kiosk Preview
ar_AE: معاينة كشك

en: Language
ar_AE: اللغة

en: Last Login
ar_AE: آخر تسجيل دخول

en: Last Name
ar_AE: الاسم الأخير

en: Last Year %s ID
ar_AE: معرف العام الماضي %s

en: Last Year Course
ar_AE: المادة العام الماضي

en: Last Year Course Period
ar_AE: فترة المادة في العام الماضي

en: Last Year Subject
ar_AE: الموضوع في العام الماضي

en: Last, First M
ar_AE: الأخير، الأول م

en: Last, Given Middle
ar_AE: اسم العائلة ، الأول ثم اسم الأب

en: Leave the field blank if the school does not use a Rotation of Numbered Days
ar_AE: اترك هذا الحقل فارغاً إذا لم تكن تستخدم المدرسة "التناوب لأيام معدودة"

en: Leave the field blank to always allow
ar_AE: اترك الحقل فارغاً للسماح دوماً

en: Leave this section blank if separated.
ar_AE: اترك هذا الحقل إذا كانا منفصلين

en: Length (minutes)
ar_AE: الطول (بالدقائق)

en: Less
ar_AE: أقل

en: Letter
ar_AE: رسالة

en: Letter Text
ar_AE: نص الرسالة

en: Limit Existing Contacts & Addresses to current school
ar_AE: اربط جهات الاتصال والعناوين بهذه المدرسة فقط

en: Limit to Teacher
ar_AE: خاص بالمعلمين

en: Line
ar_AE: خط

en: Link
ar_AE: الوصلة

en: List
ar_AE: قائمة

en: List Courses For All Schools
ar_AE: اعرض المواد - الكورسات لكل المدارس

en: List Events
ar_AE: قائمة الأحداث

en: List Students
ar_AE: اعرض الطلاب

en: List Unscheduled Students
ar_AE: اعرض الطلاب الذي ليس لهم جداول

en: Locked
ar_AE: مقفل

en: Login
ar_AE: تسجيل الدخول

en: Login record | Login records
ar_AE[0]: سجل الدخول
ar_AE[1]: سجل الدخول
ar_AE[2]: سجل الدخول
ar_AE[3]: سجل الدخول
ar_AE[4]: سجل الدخول
ar_AE[5]: سجل الدخول

en: Logout
ar_AE: تسجيل الخروج

en: Long Text
ar_AE: نص طويل

en: Lunch Payment
ar_AE: دفع الغداء

en: Lunch Payment Reminder
ar_AE: تذكير الدفع للغداء

en: Mailing
ar_AE: البريدية

en: Mailing Address
ar_AE: العنوان البريدي

en: Mailing City
ar_AE: أسم المدينه للمراسلات البريدية

en: Mailing Labels
ar_AE: بطاقات عنونة بريدية

en: Mailing State
ar_AE: أسم الدوله للمراسلات البريدية

en: Mailing Street
ar_AE: أسم ألشارع للمراسلات البريدية

en: Mailing Zipcode
ar_AE: الرمز البريدي للمراسلات البريدية

en: Male
ar_AE: أنثى

en: Map It
ar_AE: الخريطة

en: March
ar_AE: مارس

en: Marking Period
ar_AE: فترة الدراسة

en: Marking Period Statistics
ar_AE: إحصاء فترة إدخال الدرجات

en: Marking Periods
ar_AE: فترات الدراسة

en: Mass Assign Fees
ar_AE: تعيين رسوم لمجموعة

en: Mass Assign Payments
ar_AE: تعيين مدفوعات لمجموعة

en: Mass Create Assignments
ar_AE: إنشاء جماعي للواجبات

en: Master Schedule Report
ar_AE: تقرير الجدول الرئيسي

en: Maximum file size: %01.0fMb
ar_AE: أقصى حجم للملف: %01.0fMb

en: May
ar_AE: مايو

en: Meal Items
ar_AE: عناصر وجبة

en: Meal Reports
ar_AE: تقارير الوجبات

en: Meals
ar_AE: وجبات الطعام

en: Meeting Days
ar_AE: أيام الاجتماع

en: Menu
ar_AE: القائمة

en: Menu Item
ar_AE: عنصر القائمة

en: Message
ar_AE: رسالة

en: Middle Name
ar_AE: الاسم الأوسط

en: Mimimum Payment
ar_AE: دفع الحد الأدنى

en: Minimum
ar_AE: الحد الأدنى

en: Minimum Deposit
ar_AE: الحد الأدنى للإيداع

en: Minimum Passing Grade
ar_AE: درجة النجاح

en: Minimum assignment points for letter grade
ar_AE: نقاط تعيين الحد الأدنى للحروف

en: Minutes
ar_AE: دقائق

en: Minutes in a Full School Day
ar_AE: عدد الدقائق في اليوم الدراسي الكامل

en: Miss
ar_AE: الآنسة

en: Missing
ar_AE: مفقود

en: Missing Grades
ar_AE: الدرجات المفقودة

en: Missing Request
ar_AE: طلب لم يرد عليه

en: Module | Modules
ar_AE[0]: موديول
ar_AE[1]: موديول
ar_AE[2]: موديول
ar_AE[3]: موديول
ar_AE[4]: موديول
ar_AE[5]: موديول

en: Modules
ar_AE: موديول

en: Monday
ar_AE: الاثنين

en: Month
ar_AE: في الشهر

en: Month to Date
ar_AE: من شهر إلى الآن

en: Moodle
ar_AE: موودل

en: Moodle Parent Role ID
ar_AE: معرف دور الوالد موودل

en: Moodle Token
ar_AE: الرمز المميز موودل

en: Moodle URL
ar_AE: URL موودل

en: Mr
ar_AE: السيد

en: Mrs
ar_AE: السيدة

en: Ms
ar_AE: السيدة

en: My Preferences
ar_AE: خياراتي

en: My Report
ar_AE: تقريري

en: Name
ar_AE: الاسم

en: Negative
ar_AE: سلبي

en: New Address Field
ar_AE: حقل العنوان الجديد

en: New Address Field Category
ar_AE: فئة جديدة في حقل العنوان

en: New Assignment
ar_AE: تعيين جديد

en: New Assignment Type
ar_AE: نوع التعيين الجديد

en: New Contact Field
ar_AE: حقل جهة الاتصال الجديدة

en: New Contact Field Category
ar_AE: تصنيف  حقل جهة الاتصال الجديدة

en: New Course
ar_AE: مادة جديدة - كورس جديد

en: New Course Period
ar_AE: فترة مادة - كورس جديدة

en: New Event
ar_AE: حدث جديد

en: New Marking Period
ar_AE: فترة إدخال درجات جديدة

en: New Parent Account
ar_AE: حساب ولي أمر جديد

en: New Password
ar_AE: كلمة المرور الجديدة

en: New Period
ar_AE: الفترة الجديدة

en: New Progress Period
ar_AE: فترة التقدم الجديدة

en: New Question
ar_AE: سؤال جديد

en: New Registration
ar_AE: تسجيل جديد

en: New Registration %s (%d) has been registered by %s.
ar_AE: التسجيلات الجديدة %s (%d) تمت من قبل %s.

en: New School
ar_AE: مدرسة جديدة

en: New School Field
ar_AE: حقل جديد في المدرسة

en: New School's Title
ar_AE: العنوان للمدرسة الجديدة

en: New Semester
ar_AE: الفصل الدراسي الجديد

en: New Student Field
ar_AE: حقل الطالب الجديد

en: New Student Field Category
ar_AE: تصنيف لحقل الطالب الجديد

en: New Subject
ar_AE: موضوع جديد

en: New User Field
ar_AE: حقل مستخدم جديد

en: New User Field Category
ar_AE: تصنيف حقل المستخدم الجديد

en: New Year
ar_AE: السنة الجديدة

en: New discipline incident
ar_AE: حادثة انضباط جديدة

en: New students will be added as Inactive students
ar_AE: الطلاب الجدد سيضافون كطلاب غير نشطين

en: New users will be added with the No Access profile
ar_AE: المستخدمون الجدد سيضافون بدون ملفات شخصية

en: Newest First
ar_AE: الأحدث أولاً

en: Next Grade
ar_AE: الصف التالي

en: Next Grade at
ar_AE: الصف التالي في

en: Next School Year
ar_AE: العام الدراسي المقبل

en: Next Year
ar_AE: السنة المقبلة

en: Next grade at current school
ar_AE: الصف التالي في المدرسة الحالية

en: No
ar_AE: لا

en: No %s were found.
ar_AE: %s لم يتم العثور على

en: No Access
ar_AE: لا يمكن الوصول

en: No ClipArt
ar_AE: لا توجد رسوم

en: No Contact
ar_AE: لا يوجد جهة اتصال

en: No Duplicates Found
ar_AE: لم يتم العصور على مكررات

en: No Grade
ar_AE: لا توجد درجة

en: No Staff were found.
ar_AE: لم يتم العثور على موظفين

en: No Students were found.
ar_AE: لم يتم العثور على طالب.

en: No Users were found.
ar_AE: لم يتم العثور على أي مستخدم.

en: No Value
ar_AE: لا قيمة

en: No courses assigned to teacher.
ar_AE: ليس للمعلم صفوف مرتبطة به

en: No courses found
ar_AE: لم يتم العثور على مواد - كورسات

en: No data was entered.
ar_AE: لم يتم إدخال أي بيانات.

en: No frame
ar_AE: بدون الإطار

en: No quarters found
ar_AE: لم يتم العثور على أرباع السنة

en: Non-existent account!
ar_AE: عدم وجود حساب!

en: None
ar_AE: لا شيء

en: Normal
ar_AE: عادي

en: Not
ar_AE: لا

en: Not Graded
ar_AE: غير محسوب في الدرجات

en: Not Present
ar_AE: غير موجود

en: Not Requested
ar_AE: غير مطلوب

en: Not Specified
ar_AE: غير محدد

en: Not With
ar_AE: ليس مع

en: Not all of the dates were entered correctly.
ar_AE: لم يتم إدخال كل التواريخ بشكل صحيح.

en: Not due
ar_AE: لم يحن وقت التسليم

en: Not on
ar_AE: ليس في

en: Note
ar_AE: ملاحظة

en: Note: All unchecked means applies to all addresses
ar_AE: ملاحظة: جميع الخيارات التي لم يتم اختيارها ستطبق لكل العناوين

en: Note: All unchecked means applies to all contacts
ar_AE: ملاحظة: الخيارات التي لم يتم اختيارها ستطبق على جميع جهات الاتصال

en: Notes
ar_AE: ملاحظات

en: Nothing to preview.
ar_AE: لا شيء لكي يستعرض

en: Notify Parents
ar_AE: إعلام الوالدين

en: Notify Selected Parents
ar_AE: إعلام أولياء الأمور المختارين

en: November
ar_AE: نوفمبر

en: Number
ar_AE: عدد

en: Number of Days for the Rotation
ar_AE: عدد الأيام لتناوب

en: Number of Referrals
ar_AE: عدد من الدعوات

en: Number of Requests
ar_AE: عدد الطلبات

en: Number of Students
ar_AE: عدد الطلاب

en: Number of days after the school date teachers can edit attendance
ar_AE: عدد الأيام بعد التاريخ المدرسي التي يسمح للمعلمين تعديل الحضور

en: Number of days before the school date teachers can edit attendance
ar_AE: عدد الأيام قبل التاريخ المدرسي التي يسمح للمعلمين تعديل الحضور

en: OK
ar_AE: موافق

en: October
ar_AE: أكتوبر

en: Offer Enrollment in Child Marking Periods
ar_AE: عرض التسجيل في فترة الدراسة للأطفال

en: Office Comment
ar_AE: تعليق الإدارة

en: Office Only
ar_AE: الإدارة فقط

en: On
ar_AE: في

en: On or After
ar_AE: في أو بعد

en: On or Before
ar_AE: في أو قبل

en: One per line
ar_AE: واحد لكل سطر

en: Only one grade posting period can be open at any time.
ar_AE: يسمح لفترة واحدة لنشر الدرجات فقط في تاريخ معين.

en: Only one marking period can be open at any time.
ar_AE: فترة واحدة فقط من فترات الدراسة يمكن أن تكون مفتوحة. لا يمكن أن يكون هناك تداخل مع فترة أخرى.

en: Open
ar_AE: مفتوحة

en: Open calendar
ar_AE: افتح التقويم

en: Optimizing ...
ar_AE: الاستفادة المثلى من...

en: Options
ar_AE: خيارات

en: Order
ar_AE: ترتيب

en: Original View
ar_AE: العرض الأصلي

en: Other Attendance Year-to-date
ar_AE: الحضور الآخر منذ بداية السنة إلى اليوم

en: Other Attendance this quarter
ar_AE: الحضور الآخر في ربع السنة هذا

en: Other Contacts
ar_AE: جهات اتصال أخرى

en: Other Options
ar_AE: خيارات أخرى

en: Other Value
ar_AE: قيمة أخرى

en: Other students associated with the same account
ar_AE: الطلاب الأخرى المرتبطة بنفس الحساب

en: Other students associated with this address
ar_AE: الطلاب الأخرون المرتبطون بهذا العنوان

en: Other students associated with this person
ar_AE: الطلاب الأخرون المرتبطون بهذا الشخص

en: Other students on this account
ar_AE: الطلاب الآخرين على هذا الحساب

en: Otherwise Default is minutes from the Copy Calendar
ar_AE: خلاف ذلك الافتراضي دقائق من "نسخ التقويم"

en: Page
ar_AE: الصفحة

en: Page Size
ar_AE: حجم الورق

en: Parent
ar_AE: ولي أمر

en: Parent Course Period
ar_AE: فترة الدراسة الأكبر

en: Parent Name
ar_AE: اسم الوالد

en: Parent w/Custom
ar_AE: ولي أمر بصلاحية خاصة

en: Parents
ar_AE: الآباء والأمهات

en: Participated
ar_AE: شارك

en: Participation
ar_AE: مشاركة

en: Passing
ar_AE: تمرير

en: Password
ar_AE: كلمة المرور

en: Password Reset
ar_AE: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Password help
ar_AE: المساعدة في كلمة المرور

en: Password reset is not activated for students.
ar_AE: خاصية إعادة تعيين كلمة المرور غير مفعلة للطلاب

en: Payment Amount
ar_AE: قيمة المبلغ

en: Payment Reminder
ar_AE: تذكير بالدفع

en: Payments
ar_AE: المدفوعات

en: Percent
ar_AE: في المائة

en: Percent Total
ar_AE: النسبة المئوية من المجموع

en: Percent of Final Grade
ar_AE: نسبة مئوية من الدرجة النهائية

en: Percentage
ar_AE: النسبة المئوية

en: Percents
ar_AE: النسب المئوية

en: Period
ar_AE: الفترة

en: Period-by-period absences
ar_AE: الغياب على أساس الحصص - الفترات

en: Periods
ar_AE: فترات

en: Permissions
ar_AE: أذونات

en: Person Name
ar_AE: اسم الشخص

en: Phone
ar_AE: الهاتف

en: Phone Number
ar_AE: رقم الهاتف

en: Physical
ar_AE: الجسمية

en: Pie
ar_AE: كعكة

en: Please choose a category
ar_AE: الرجاء اختيار فئة

en: Please choose a student field
ar_AE: الرجاء اختيار مجال الطالب

en: Please enter a valid Amount.
ar_AE: الرجاء إدخال كمية صحيحة.

en: Please enter a valid Sort Order.
ar_AE: الرجاء إدخال ترتيب فرز صحيح.

en: Please enter a valid password
ar_AE: الرجاء إدخال كلمة مرور صالحة

en: Please enter valid Numeric data.
ar_AE: الرجاء إدخال بيانات رقمية صالحة.

en: Please enter valid Type and Amount.
ar_AE: الرجاء إدخال نوع وكمية صحيحة.

en: Please enter your email again.
ar_AE: الرجاء إدخال عنوان البريدي الإلكتروني مرة أخرى

en: Please fill in the required fields
ar_AE: يرجى ملء الحقول المطلوبة

en: Please permanently delete this email once you are done.
ar_AE: الرجاء حذف هذه الرسالة بشكل نهائي بعد الانتهاء منها.

en: Please try logging in again.
ar_AE: الرجاء محاولة تسجيل الدخول مرة أخرى.

en: Please visit the following link to reset your password
ar_AE: قم بالضغط على الوصلة أدناه لإعادة تعيين كلمة المرور

en: Plugin | Plugins
ar_AE[0]: إضافة صغيرة

en: Plugins
ar_AE: إضافات

en: Points
ar_AE: النقاط

en: Points / Possible
ar_AE: النقاط/ممكن

en: Poll completed
ar_AE: استطلاع للرأي أنجز

en: Portal Notes
ar_AE: قسم الإعلانات

en: Portal Polls
ar_AE: استطلاعات الرأي للمستخدمين

en: Possible
ar_AE: ممكن

en: Present
ar_AE: حاضر

en: Preview
ar_AE: استعرض

en: Previously Enrolled
ar_AE: المسجلين سابقا

en: Price
ar_AE: السعر

en: Principal
ar_AE: المدير

en: Principal of School
ar_AE: مدير المدرسة

en: Print
ar_AE: طباعة

en: Print Class Lists
ar_AE: طباعة قوائم الفصول

en: Print Class Pictures
ar_AE: طباعة صور الطلاب حسب الفصل

en: Print Info for Selected Students
ar_AE: طباعة معلومات للطلاب المحددين

en: Print Letters
ar_AE: طباعة الرسائل

en: Print Letters for Selected Students
ar_AE: طباعة خطابات للطلاب المحددين

en: Print Mailing Labels
ar_AE: طباعة بطاقات العنونة البريدية

en: Print Options
ar_AE: خيارات الطباعة

en: Print Requests
ar_AE: طلبات طباعة

en: Print Schedule
ar_AE: طباعة الجدول

en: Print Schedules
ar_AE: طباعة الجداول

en: Print Statements
ar_AE: طباعة البيانات

en: Print Student Info
ar_AE: طباعة معلومات الطالب

en: Print Student Labels
ar_AE: طباعة تسميات الطالب

en: Priority
ar_AE: أولوية

en: Problem
ar_AE: مشكلة

en: Processing Requests ...
ar_AE: تجهيز الطلبات...

en: Profile
ar_AE: الملف الشخصي

en: Profiles
ar_AE: الملفات الشخصية

en: Program Name
ar_AE: اسم البرنامج

en: Program Title
ar_AE: عنوان البرنامج

en: Progress Report
ar_AE: تقرير التقدم

en: Progress Reports
ar_AE: تقارير التقدم

en: Publish Event in Moodle?
ar_AE: نشر الحدث في موودل؟

en: Publish Note in Moodle?
ar_AE: نشر مذكرة في موودل؟

en: Publishing Options
ar_AE: خيارات النشر

en: Pull-Down
ar_AE: سحب لأسفل

en: Quarter
ar_AE: الربع

en: Question
ar_AE: سؤال

en: Reason
ar_AE: والسبب

en: Recalculate Daily Attendance
ar_AE: إعادة حساب الحضور اليومي

en: Recreate %s calendar
ar_AE: إعادة انشاء %s التقويم

en: Recreate this calendar
ar_AE: إعادة إنشاء هذا التقويم

en: Reduced
ar_AE: خفضت

en: Reduced Price
ar_AE: أسعار مخفضة

en: Referral
ar_AE: الدعوة

en: Referral Form
ar_AE: نموذج الإحالة

en: Referrals
ar_AE: الدعوات

en: Refund
ar_AE: رد المبلغ

en: Refunded
ar_AE: تم رد المبلغ

en: Registration
ar_AE: التسجيل

en: Relation
ar_AE: علاقة

en: Relation to Student
ar_AE: العلاقة  بالطالب

en: Relevance
ar_AE: العلاقة بالموضوع

en: Reminders
ar_AE: تذكيرات

en: Remove Marking Period
ar_AE: إزالة فترة إدخال الدرجات

en: Report Card
ar_AE: إشعار الدرجات

en: Report Card Comment
ar_AE: تعليق بطاقة تقرير

en: Report Card Comment Category
ar_AE: تصنيف التعليق الخاص ببطاقة التقرير

en: Report Card Comment Codes
ar_AE: أكواد التعليق لتقرير الدرجات

en: Report Card Comments
ar_AE: تعليقات تقرير بطاقة

en: Report Card Grade
ar_AE: بطاقة تقرير الصف

en: Report Card Grade Codes
ar_AE: رموز الدرجات في تقرير الدرجات

en: Report Card Grading Scale
ar_AE: مقياس الدرجات لبطاقة تقرير الدرجات

en: Report Cards
ar_AE: بطاقات التقرير

en: Report Timeframe
ar_AE: الإطار الزمني للتقرير

en: Reporter
ar_AE: موعد تقرير

en: Reports
ar_AE: تقارير

en: Request
ar_AE: طلب

en: Request to Add
ar_AE: الطلب للإضافة

en: Requested Payment
ar_AE: الدفع المطلوب

en: Requests
ar_AE: طلبات

en: Requests Report
ar_AE: تقرير الطلبات

en: Required
ar_AE: مطلوب

en: Reset
ar_AE: إعادة تعيين

en: Reset your password
ar_AE: أعد تعيين كلمة المرور

en: Residence
ar_AE: الإقامة

en: Resource | Resources
ar_AE[0]: مورد
ar_AE[1]: مورد
ar_AE[2]: موردان
ar_AE[3]: موارد
ar_AE[4]: موارد
ar_AE[5]: موارد

en: Resources
ar_AE: الموارد

en: Result
ar_AE: النتيجة

en: Results
ar_AE: النتائج

en: Results Display
ar_AE: عرض النتائج

en: Retain
ar_AE: احتفظ

en: Right Click to Save Image As...
ar_AE: انقر على الزر اليمين لحفظ الصورة بأسم...

en: Rolling / Retention Options
ar_AE: التسجيل/خيارات الحفظ

en: Rolling greyed items will delete already existing data in the next school year.
ar_AE: نقل العناصر الرمادية سيقوم بمسح البيانات الموجودة في قاعدة البيانات للسنة القادمة.

en: Rollover
ar_AE: النقل

en: Rollover Default
ar_AE: الانتقال الافتراضي

en: Room
ar_AE: الغرفة

en: Run Scheduler
ar_AE: تشغيل جدولة

en: Salaries
ar_AE: الرواتب

en: Salary
ar_AE: الراتب

en: Sale
ar_AE: بيع

en: Sales
ar_AE: المبيعات

en: Saturday
ar_AE: السبت

en: Save
ar_AE: حفظ

en: Saving Schedules ...
ar_AE: حفظ الجداول...

en: Scale Value
ar_AE: قيمة الميزان

en: Schedule
ar_AE: الجدول الزمني

en: Schedule Report
ar_AE: تقرير الجدول الزمني

en: Scheduler Progress
ar_AE: تقدم برنامج الجدولة

en: Scheduling
ar_AE: الجدولة

en: School
ar_AE: المدرسة

en: School Configuration
ar_AE: اعدادات المدرسة

en: School Day | School Days
ar_AE[0]: اليوم الدراسي
ar_AE[1]: اليوم الدراسي
ar_AE[3]: الأيام الدراسية
ar_AE[4]: الأيام الدراسية

en: School Field
ar_AE: حقل المدرسة

en: School Fields
ar_AE: حقول المدرسة

en: School Information
ar_AE: معلومات المدرسة

en: School Name
ar_AE: اسم المدرسة

en: School Number
ar_AE: رقم المدرسة

en: School Periods
ar_AE: الفترات الدراسية

en: School Setup
ar_AE: إعداد المدارس

en: School Status
ar_AE: حالة المدرسة

en: School Year
ar_AE: السنة الدراسية

en: School Years
ar_AE: السنوات الدراسية

en: School logo
ar_AE: شعار المدرسة

en: School year over two calendar years
ar_AE: السنة الدراسية ممتدة لأكثر من سنتين

en: Schools
ar_AE: المدارس

en: Score Breakoff Points
ar_AE: نقاط بريكوف

en: Score Rounding
ar_AE: نقاط التقريب

en: Search
ar_AE: بحث

en: Search All Schools
ar_AE: البحث عن كافة المدارس

en: Search all schools by default
ar_AE: البحث في جميع المدارس بشكل افتراضي

en: Seats
ar_AE: مقاعد

en: Sections
ar_AE: أقسام

en: Security
ar_AE: الأمان

en: Select Address
ar_AE: اختر عنواناً

en: Select Multiple from Options
ar_AE: تحديد عدة من الخيارات

en: Select One from Options
ar_AE: حدد أحد الخيارات

en: Select Parents email field
ar_AE: اختر حقل البريد الإلكتروني الخاص بأولياء الأمور

en: Select Person
ar_AE: حدد الشخص

en: Select some Options
ar_AE: اختر بعض الخيارات

en: Select the programs that users of this profile can use and which programs those users can use to save information.
ar_AE: قم بتحديد البرامج التي يمكن لأصحاب هذه الملفات الشخصية استخدامها والبرامج التي يمكن حفظ المعلومات بها.

en: Select the programs with which this user can use and save information.
ar_AE: قم بتحديد البرامج التي يمكن أن يستعملها المستخدم لحفظ المعلومات.

en: Seller
ar_AE: البائع

en: Semester
ar_AE: الفصل الدراسي

en: Send password reset instructions
ar_AE: أرسل تعليمات إعادة تعيين كلمة المرور

en: September
ar_AE: سبتمبر

en: Serve Meals
ar_AE: خدمة وجبات الطعام

en: Setup
ar_AE: الإعداد

en: Short Name
ar_AE: الاسم المختصر

en: Show Available Seats
ar_AE: إظهار المقاعد المتاحة

en: Show Child Marking Period Details
ar_AE: اعرض فترة الدراسة للطفل

en: Signature
ar_AE: التوقيع

en: Some dates were not entered correctly.
ar_AE: بعض التواريخ  لم يتم  إدخالها بشكل صحيح.

en: Some students have food service balances below %1.2f
ar_AE: بعض الطلاب لديهم أرصدة في خدمة الغذاء أقل من %1.2f

en: Sort Order
ar_AE: ترتيب الفرز

en: Sort by Name
ar_AE: فرز حسب الاسم

en: Sr
ar_AE: الأب

en: Staff
ar_AE: الموظفون

en: Staff Balances
ar_AE: رصيد الموظفين

en: Staff Payment
ar_AE: مدفوعات الموظفين

en: Staff Payments
ar_AE: مدفوعات الموظفين

en: Staff Payroll
ar_AE: رواتب الموظفين

en: Staff Payroll Balance
ar_AE: رصيد رواتب الموظفين

en: Staff Price
ar_AE: السعر للموظفين

en: Start Date
ar_AE: تاريخ البدء

en: Start date must be anterior to end date.
ar_AE: تاريخ البدء يجب أن يستبق تاريخ الانتهاء.

en: Starting column
ar_AE: بداية العمود

en: Starting row
ar_AE: بداية الصف

en: Starts
ar_AE: يبدأ

en: State
ar_AE: المنطقة

en: State Abs
ar_AE: Abs

en: State Code
ar_AE: قانون المنطقة

en: Statement
ar_AE: بيان

en: Statements
ar_AE: بيانات

en: Status
ar_AE: الحالة

en: Street
ar_AE: شارع

en: Student
ar_AE: الطالب

en: Student Balances
ar_AE: أرصدة الطالب

en: Student Billing
ar_AE: الفواتير الطالب

en: Student Billing Balance
ar_AE: رصيد فواتير الطالب

en: Student Breakdown
ar_AE: تفاصيل الطالب

en: Student Enrollment Codes
ar_AE: أكواد تسجيل الطلاب

en: Student Field
ar_AE: حقل الطالب

en: Student Field Category
ar_AE: تصنيف حقل الطالب

en: Student Fields
ar_AE: حقول الطالب

en: Student Grade
ar_AE: صف الطالب

en: Student Grades
ar_AE: درجات الطلاب

en: Student Info
ar_AE: معلومات الطالب

en: Student List
ar_AE: قائمة الطلاب

en: Student Listing
ar_AE: عرض الطلاب

en: Student Name
ar_AE: اسم الطالب

en: Student Payment
ar_AE: مدفوعات الطلاب

en: Student Payments
ar_AE: مدفوعات الطلاب

en: Student Photo
ar_AE: صورة الطالب

en: Student Price
ar_AE: سعر الطالب

en: Student Requests
ar_AE: طلبات الطلاب

en: Student Schedule
ar_AE: الجدول الزمني للطالب

en: Student Screen
ar_AE: شاشة الطالب

en: Student Search
ar_AE: بحث عن لطالب

en: Student Sorting
ar_AE: فرز الطلاب

en: Student email field
ar_AE: حقل البريد الإلكتروني للطالب

en: Student's Absences and Grades
ar_AE: غياب الطالب ودرجاته

en: Students
ar_AE: الطلاب

en: Students' Absences and Grades
ar_AE: غيابات الطالب ودرجاته

en: Studies Certificate
ar_AE: شهادة الدراسات

en: Subject
ar_AE: الموضوع

en: Submission date
ar_AE: تاريخ التسليم

en: Submissions for this assignment are closed.
ar_AE: تم اغلاق التسليم لهذا الواجب

en: Submit
ar_AE: أدخل

en: Submit Assignment
ar_AE: سلم الواجب

en: Submitted
ar_AE: تم التسليم

en: Substitutions
ar_AE: الاستبدالات

en: Success
ar_AE: نجاح

en: Suffix
ar_AE: لاحقة

en: Sunday
ar_AE: الأحد

en: Table
ar_AE: الجدول

en: Take Attendance
ar_AE: أخذ الحضور

en: Takes Attendance
ar_AE: يأخذ الحضور

en: Teacher
ar_AE: المعلم

en: Teacher & Office
ar_AE: الإدارة والمعلم

en: Teacher Comment
ar_AE: تعليق المعلم

en: Teacher Completion
ar_AE: إكمال المعلم

en: Teacher Programs
ar_AE: برامج المدرسين

en: Teacher w/Custom
ar_AE: معلم بصلاحية خاصة

en: Teacher who enters grades for %s
ar_AE: المعلم الذي يدخل الدرجات لـ %s

en: Teacher who takes %s attendance
ar_AE: المعلم الذي يأخذ الحضور  %s

en: Teacher who takes %s counts
ar_AE: المعلم الذي يأخذ العدد %s

en: Teacher who takes attendance | Teachers who take attendance
ar_AE[0]: المعلم الذي يأخذ الحضور
ar_AE[1]: المعلم الذي يأخذ الحضور
ar_AE[4]: المعلمين الذين يأخذوا الحضور

en: Teacher's Entry
ar_AE: دخول المعلم

en: Teachers
ar_AE: المعلمون

en: Teachers have missing attendance data
ar_AE: المعلمون الذين لديهم بيانات حضور ناقصة

en: Teachers who enter grades for %s
ar_AE: المعلمون الذين يدخلون الدرجات لـ %s

en: Teachers who take %s attendance
ar_AE: المعلمون الذين يأخذون الحضور %s

en: Teachers who take %s counts
ar_AE: المدرسين الذين يأخذون العدد %s

en: Term
ar_AE: مصطلح

en: Test Mode
ar_AE: وضع الاختبار

en: Text
ar_AE: نص

en: Text Block 2
ar_AE: كتلة النص 2

en: That %s ID is already taken. Please select a different one.
ar_AE: اسم المستخدم هذا %s  محجوز مسبقاً. الرجاء اختيار اسم مستخدم آخر.

en: That barcode is already assigned to Student <b>%s</b>.
ar_AE: هذا الرمز الشريطي تم تعيينه مسبقاً للطالب <b>% s</b>.

en: That barcode is already assigned to User <b>%s</b>.
ar_AE: هذا الرمز الشريطي تم تعيينه مسبقاً للمستخدم <b>% s</b>.

en: That discipline incident has been emailed.
ar_AE: حادثة الضبط تم ارسالها بالبريد الإلكتروني

en: That discipline incident has been referred to an administrator.
ar_AE: أحيلت تلك واقعت الانضباط إلى الإدارة.

en: That fee has been added to the selected students.
ar_AE: تمت إضافة تلك الرسوم للطلاب المحددين.

en: That payment has been added to the selected students.
ar_AE: تمت إضافة المبلغ للطلاب المحددين.

en: The %s course has been added to the selected students' schedules.
ar_AE: الـ %s المادة تمت إضافتها لجدول الطلاب المختارين.

en: The %s course meets on %s.
ar_AE: هذه المادة يلتقي طلابها %s بتاريخ %s.

en: The Assignment Types were successfully created.
ar_AE: تم انشاء نوع الواجبات بنجاح

en: The Assignments were successfully created.
ar_AE: الواجبات تم انشاؤها بنجاح

en: The Daily Attendance for that timeframe has been recalculated.
ar_AE: تم إعادة حساب "الحضور اليومي" لهذا الإطار الزمني.

en: The activity you selected is already assigned to this student!
ar_AE: يتم تعيين النشاط الذي قمت بتحديده مسبقاً لهذا الطالب!

en: The beginning and end dates you specified for this marking period overlap with those of "%s".
ar_AE: تواريخ بداية ونهاية فترة الدراسة تتداخل مع  "%s".

en: The data have been copied to a new school called "%s".
ar_AE: تم نسخ البيانات إلى مدرسة جديدة تسمى "% s".

en: The data have been rolled.
ar_AE: تم نقل البيانات.

en: The date you entered is not valid
ar_AE: التاريخ الذي أدخلته غير صحيح

en: The duplicate records have been deleted.
ar_AE:  تم حذف السجلات المكررة.

en: The grade posting dates you specified for this marking period overlap with those of "%s".
ar_AE: تاريخ فترة نشر الدرجات التابع لفترة الدراسة تتداخل مع "%s".

en: The gradebook configuration has been modified.
ar_AE: اعدادات دفتر الدرجات تم تعديلها

en: The include file was not found: "%s"
ar_AE: الملف المرفق غير موجود: "%s"

en: The number of selected students exceeds the available seats.
ar_AE: عدد الطلاب المختارين أكثر من المقاعد المتوافرة

en: The password must have at least 8 characters, at least 1 digit, at least 1 lower case letter, at least 1 upper case letter, at least 1 non-alphanumeric character
ar_AE: كلمة المرور يجب أن تتكون على الأقل من 8 خانات، حرف صغير، حرف كبير ورمز

en: The school configuration has been modified.
ar_AE: قد تم تعديل اعدادات المدرسة.

en: The selected date is not a school day!
ar_AE: التاريخ المحدد ليس يوم دراسياً!

en: The selected date is not in a school quarter.
ar_AE: التاريخ المحدد ليس في ربع السنة الدراسية.

en: The selected date is not today
ar_AE: التاريخ المحدد ليس اليوم

en: The selected user's profile now includes access to the selected students.
ar_AE: الملفات الشخصية التي تم اختيارها لديها الصلاحية للدخول على الطلاب المختارين

en: The specified information was applied to the selected students.
ar_AE: تم تطبيق المعلومات المحددة للطلاب المحددين.

en: The student is already enrolled on that date, and cannot be enrolled a second time on the date you specified. Please fix, and try enrolling the student again.
ar_AE: الطالب مسجل في هذا التاريخ مسبقا. لا تستطيع تسجيله مرة أخرى في نفس التاريخ. غير التاريخ ثم أعد تسجيل الطالب.

en: The value for %s
ar_AE: %s قيمة

en: Theme
ar_AE: الشكل

en: There are no calendars setup yet.
ar_AE: لم يتم اعداد أي تقويم.

en: There are no calendars yet setup.
ar_AE: لا توجد أية تقويمات معدة بعد.

en: There are no contacts at this address.
ar_AE: لا توجد أية جهات اتصال في هذا العنوان.

en: There are no contacts without an address.
ar_AE: لا توجد أية جهات اتصال دون عنوان.

en: There are no courses setup yet.
ar_AE: لا توجد مواد - كورسات حتى الآن

en: There are no grades available for this student.
ar_AE: لا تتوفر أي درجات لهذا الطالب.

en: There are no menus yet setup.
ar_AE: هناك لا القوائم بعد الإعداد.

en: There have been <b>%d</b> failed login attempts since your last successful login.
ar_AE: هناك <b>%d</b> محاولات فاشلة لتسجيل الدخول منذ تسجيل الدخول الناجح الأخير.

en: There is a conflict.
ar_AE: وهناك تعارض.

en: There is already a course scheduled in that period.
ar_AE: هناك مادة - كورس في نفس هذه الفترة

en: There is no column for %s. This value was not saved.
ar_AE: لا يوجد أي عمود ل %s. لم يتم حفظ هذه القيمة.

en: These grades are NOT complete.
ar_AE: هذه الدرجات ليست كاملة.

en: These grades are complete.
ar_AE: هذه الدرجات كاملة.

en: This activity has been added to the selected students.
ar_AE: تمت إضافة هذا النشاط للطلاب المحدد.

en: This attempted violation has been logged and your IP address was captured.
ar_AE: قد تم تسجيل هذة المحاولة وتم حفظ عنوان IP الخاص بك.

en: This course has been added as a request for the selected students.
ar_AE: هذه المادة - الكورس تمت إضافتها كطلب الطلاب المختارين.

en: This course has been dropped for the selected students' schedules.
ar_AE: تم إسقاط هذه المادة - الكورس  من جداول الطلاب المحددين.

en: This course is not graded.
ar_AE: هذه المادة ليس عليها درجات

en: This course meets on %s.
ar_AE: وتجتمع هذه المادة في %s.

en: This period does not meet in the marking period of the selected date.
ar_AE: لا تفي هذه الفترة في فترة الوسم من التاريخ المحدد.

en: This period does not meet on the selected date.
ar_AE: لا تفي هذه الفترة في التاريخ المحدد.

en: This person has no information in the system.
ar_AE: هذا الشخص ليست لديه معلومات في هذا النظام.

en: This school does not have a default calendar!
ar_AE: هذه المدرسة ليس لديها تقويم افتراضي!

en: This school has been modified.
ar_AE: تم تعديل هذه المدرسة.

en: This school has more than one default calendar!
ar_AE: هذه المدرسة لديها أكثر من تقويم افتراضي!

en: This section is already full.
ar_AE: هذا الفصل ممتليء

en: This student does not have a valid Meal Account.
ar_AE: لم يقم هذا الطالب على "حساب وجبة" صالحة.

en: This student doesn't have an address.
ar_AE: هذا الطالب لا يملك عنوان.

en: This student is already scheduled into this course.
ar_AE: هذا الطالب مسجل في هذه المادة مسبقا

en: This user does not have a Food Service Account.
ar_AE: هذا المستخدم ليس لديه "حساب خدمة الطعام".

en: This user does not have a Meal Account.
ar_AE: هذا المستخدم ليس لديه "حساب وجبة".

en: Thursday
ar_AE: الخميس

en: Time In
ar_AE: الوقت في

en: Time Out
ar_AE: Time out

en: Timeframe
ar_AE: الإطار الزمني

en: Title
ar_AE: لقب

en: To
ar_AE: إلى

en: To Contacts
ar_AE: لجهات الاتصال

en: To Student
ar_AE: للطالب

en: To assign permissions to this user, either change the permissions for this profile using the %s setup or change this user to a user with custom permissions by using %s.
ar_AE: لتعيين الأذونات لهذا المستخدم، قم بتغيير الأذونات للملف الشخصي باستخدام الإعداد %s أو تغيير هذا المستخدم إلى مستخدم لديه أذونات مخصصة باستخدام %s.

en: To the parents of
ar_AE: لآباء وأمهات

en: Today's Date
ar_AE: تاريخ اليوم

en: Top
ar_AE: أعلى

en: Total
ar_AE: المجموع

en: Total Count
ar_AE: العدد الإجمالي

en: Total Eligible
ar_AE: اجمالي المؤهلين

en: Total Participants
ar_AE: مجموع المشاركين

en: Total from Expenses
ar_AE: إجمالي المصاريف

en: Total from Fees
ar_AE: مجموع الرسوم

en: Total from Incomes
ar_AE: إجمالي الدخل

en: Total from Payments
ar_AE: مجموع المدفوعات

en: Total from Salaries
ar_AE: الإجمالي من الرواتب

en: Total from Staff Payments
ar_AE: إجمالي مدفوعات الموظفين

en: Total from Student Payments
ar_AE: إجمالي مدفوعات الطلاب

en: Total of Balances
ar_AE: مجموع الأرصدة

en: Totals
ar_AE: المجاميع

en: Transaction | Transactions
ar_AE[0]: العملية
ar_AE[1]: العملية
ar_AE[2]: العمليتان
ar_AE[3]: العمليات
ar_AE[4]: العمليات
ar_AE[5]: العمليات

en: Transaction Item
ar_AE: عنصر المعاملة

en: Transactions
ar_AE: المعاملات

en: Transactions Report
ar_AE: تقرير العمليات

en: Transcripts
ar_AE: السجل الأكاديمي

en: Transfer
ar_AE: تحويل

en: Tuesday
ar_AE: الثلاثاء

en: Type
ar_AE: نوع

en: Unfilled Request | Unfilled Requests
ar_AE[0]: طلب غير مكتمل
ar_AE[1]: طلب غير مكتمل
ar_AE[2]: طلبان غير مكتملان
ar_AE[3]: طلبات غير مكتملة
ar_AE[4]: طلبات غير مكتملة
ar_AE[5]: طلبات غير مكتملة

en: Unfilled Requests
ar_AE: طلبات غير معبأة

en: Ungraded
ar_AE: لا يحتسب في الدرجات

en: Ungroup by Family
ar_AE: فك تجميع بالأسرة

en: Unlocked
ar_AE: غير مقفل

en: Unweighted
ar_AE: غير مرجحة

en: Unweighted GP Value
ar_AE: قيمة المعدل التراكمي الغير موزون

en: Unweighted GPA
ar_AE: المعدل التراكمي غير الموزون

en: Unweighted Grade Points
ar_AE: نقاط الصف غير مرجحة

en: Up
ar_AE: حتى

en: Upcoming Assignment | Upcoming Assignments
ar_AE[0]: المهمة القادمة
ar_AE[1]: المهمة القادمة
ar_AE[2]: المهمة القادمة

en: Update
ar_AE: التحديث

en: Updated Parent Account
ar_AE: حساب ولي أمر محدث

en: Use Gradebook Grades
ar_AE: استخدام كشف الدرجات

en: Use Last Year's if Missing
ar_AE: استخدم المعلومات من العام الماضي إذا لم يكن موجوداً

en: Use Semester Comments instead of Quarter Comments
ar_AE: استخدام "التعليقات الفصل الدراسي" بدلاً من "التعليقات الربع"

en: Use at this school
ar_AE: استخدم في هذه المدرسة

en: Use letter and percent grades
ar_AE: استخدم الدرجات الرمزية مع النسبة المئوية

en: Use letter grades only
ar_AE: استخدام الدرجات الرمزية ( أ - ب - ج - د - ه) مثلا

en: Use percent grades only
ar_AE: استخدام الدرجات بالنسبة المئوية فقط

en: User
ar_AE: المستخدم

en: User Account
ar_AE: حساب المستخدم

en: User Field
ar_AE: حقل المستخدم

en: User Field Category
ar_AE: تصنيف حقل المستخدم

en: User Fields
ar_AE: حقول المستخدم

en: User ID
ar_AE: رقم المستخدم

en: User Info
ar_AE: معلومات المستخدم

en: User List
ar_AE: قائمة المستخدمين

en: User Permissions
ar_AE: أذونات المستخدم

en: User Photo
ar_AE: صور المستخدم

en: User Profile
ar_AE: الملف الشخصي للمستخدم

en: User Profiles
ar_AE: الملف الشخصي للمستخدم

en: User Search
ar_AE: بحث عن مستخدم

en: User Widgets
ar_AE: ودجتات المستخدم

en: Username
ar_AE: اسم المستخدم

en: Users
ar_AE: المستخدمين

en: Users of that profile will retain their permissions as a custom set which can be modified on a per-user basis through %s.
ar_AE: سيحتفظ المستخدمين لتلك الملفات الصخصية بالأذونات الخاصة بهم كمجموعة مخصصة التي يمكن تعديلها على أساس كل مستخدم عن طريق %s.

en: Utilities
ar_AE: خدمات

en: V
ar_AE: الخامس

en: Value
ar_AE: القيمة

en: Verify New Password
ar_AE: التحقق من كلمة المرور الجديدة

en: View Online
ar_AE: عرض على الإنترنت

en: Visible Between
ar_AE: تظهر بين

en: Visible To
ar_AE: مرئية إلى

en: Waive
ar_AE: التنازل عن

en: Waived
ar_AE: التنازل عن

en: Waiver
ar_AE: التنازل عن

en: Warning
ar_AE: تحذير

en: We have a problem, please contact technical support ...
ar_AE: لدينا مشكلة، الرجاء الاتصال بالدعم الفني

en: We would appreciate it if you would enter just a little bit of information about you and %s to help us out this school year. Thanks!
ar_AE: نشكركم إذا استطعتم إدخال قليل من المعلومات عنك وعن%s لمساعدتنا في هذه السنة الدراسية. شكرا!

en: Website
ar_AE: موقع على شبكة الإنترنت

en: Wednesday
ar_AE: الأربعاء

en: Weight Grades
ar_AE: وزن الدرجات

en: Weighted
ar_AE: موزون

en: Weighted GPA
ar_AE: المعدل التراكمي الموزون

en: Weighted and unweighted GPA is calculated by dividing the weighted and unweighted grade points configured for each letter grade (assigned in the Report Card Codes setup program) by the base grading scale specified in the school setup.
ar_AE: GPA المرجحة وغير مرجحة يحسب بقسمة النقاط الصف المرجحة وغير مرجحة تكوين لكل درجة الرسالة (التي تم تعيينها في برنامج الإعداد رموز بطاقة التقرير) بقاعدة الدرجات الحجم المحدد في الإعداد المدرسي.

en: Welcome to %s!
ar_AE: مرحبا بكم في % s!

en: Welcome, %s, to the %s
ar_AE: مرحبا بك %s, في %s

en: When do you want to recalculate the daily attendance?
ar_AE: متى تريد إعادة حساب الحضور اليومي؟

en: Widget
ar_AE: ودجت

en: Widgets
ar_AE: ودجت

en: With
ar_AE: بــ

en: Without
ar_AE: دون

en: Workplace
ar_AE: مكان العمل

en: Write
ar_AE: اكتب

en: Wrong file type: %s (%s required)
ar_AE: نوع الملف غير سليم: %s (%s مطلوب)

en: YTD
ar_AE: منذ بداية السنة إلى الآن

en: Year
ar_AE: السنة

en: Year End
ar_AE: نهاية السنة

en: Year to Date Totals
ar_AE: اجمالي منذ سنة إلى الآن

en: Year-to-date Daily Absences
ar_AE: سجل الغياب اليومي منذ بداية السنة إلى الآن

en: Yes
ar_AE: نعم

en: You <i>must</i> roll courses at the same time or before rolling report card comments.
ar_AE: <i>يجب</i> عليك نقل المواد - الكورسات في نفس الوقت أو قبل نقل تعليقات بطاقة التقرير.

en: You <i>must</i> roll enrollment codes at the same time or before rolling students.
ar_AE: <i>يجب</i> عليك نقل رموز التسجيل في نفس الوقت أو قبل نقل الطلاب.

en: You <i>must</i> roll users, school periods, marking periods, calendars, and report card codes at the same time or before rolling courses.
ar_AE: <i>يجب</i> عليك نقل المستخدمين وفترات المدرسة، فترات الدراسة، والتقويمات، ورموز بطاقة تقرير في نفس الوقت أو قبل نقل المواد - الكورسات.

en: You <i>must</i> roll users, school periods, marking periods, calendars, attendance codes, and report card codes at the same time or before rolling courses.
ar_AE: <i>يجب</i> عليك نقل المستخدمين وفترات المدرسة، فترات الدراسة، والتقويمات، ورموز الحضور ورموز بطاقة تقرير في نفس الوقت أو قبل نقل المواد - الكورسات.

en: You already have taken attendance today for this period.
ar_AE: كنت قد اتخذت بالفعل الحضور اليوم لهذه الفترة.

en: You are a <b>Parent</b> on the system.
ar_AE: أنت <b>ولي أمر</b> في النظام.

en: You are a <b>Student</b> on the system.
ar_AE: أنت <b>طالب</b> في النظام.

en: You are a <b>Teacher</b> on the system.
ar_AE: أنت <b>معلم</b> في النظام.

en: You are an <b>Administrator</b> on the system.
ar_AE: أنت <b>المسؤول</b> عن النظام.

en: You are not allowed to access this assignment.
ar_AE: ليست لديك الصلاحية للوصول لهذا الواجب

en: You are not currently in a marking period
ar_AE: أنت لست حاليا في فترة دراسية

en: You are not in the current Quarter.
ar_AE: لست في الربع الحالي

en: You can edit these grades.
ar_AE: يمكنك تعديل هذه الدرجات.

en: You can edit this attendance
ar_AE: يمكنك تحرير هذا الحضور

en: You can not edit these grades.
ar_AE: لا يمكنك تعديل هذه الدرجات.

en: You can only enter eligibility from %s %s to %s %s.
ar_AE: يمكنك فقط إدخال الأهلية من %s% s إلى %s% s.

en: You cannot edit this attendance
ar_AE: لا يمكنك تحرير هذا الحضور

en: You cannot enter grades for this course period.
ar_AE: لا يمكنك إدخال الدرجات لهذه الفترة.

en: You cannot schedule a student into that course during this marking period.
ar_AE: لا يمكنك جدولة طالب في هذه المادة خلال فترة الدراسة الحالية.

en: You cannot schedule a student into this course during this marking period.
ar_AE: لا يمكنك جدولة طالب في هذه الدورة خلال فترة الدراسة.

en: You cannot take attendance for this course period.
ar_AE: لا يمكنك أن تأخذ الحضور لهذه الفترة.

en: You cannot take attendance for this period on this day.
ar_AE: لا يمكنك أن تأخذ الحضور لهذه الفترة في هذا اليوم.

en: You cannot take meal counts for this period.
ar_AE: لا يمكنك أن تأخذ حساب الوجبات لهذه الفترة.

en: You have a <b>negative</b> food service balance of <span style="color:red">%s</span>
ar_AE: لديك <b>رصيد بالسالب</b> لخدمة الغذاء والرصيد <span style="color:red">%s</span>

en: You have missing attendance data
ar_AE: لديك بيانات حضور ناقصة

en: You have successfully installed %s.
ar_AE: %s قمت بنجاح بتثبيت

en: You have taken lunch counts today for this period.
ar_AE: كنت قد اتخذت التهم الغداء اليوم لهذه الفترة.

en: You must accept cookies to use %s.
ar_AE: يجب أن يقبل متصفحك استخدام الكوكيز لكي تستخدم %s.

en: You must choose a course.
ar_AE: يجب عليك اختيار مادة - كورس.

en: You must choose an activity.
ar_AE: يجب أن تختار أي نشاط.

en: You must choose at least one course period.
ar_AE: يجب عليك اختيار فترة دورة واحدة على الأقل.

en: You must choose at least one field
ar_AE: يجب عليك اختيار حقل واحد على الأقل

en: You must choose at least one field and one student
ar_AE: يجب أن تختار على الأقل حقل واحد وطالب واحد

en: You must choose at least one period and one student.
ar_AE: يجب أن تختار فترة واحدة على الأقل، وطالب واحد.

en: You must choose at least one student and one marking period.
ar_AE: يجب أن تختار فترة وسم واحد وطالب واحد على الأقل.

en: You must choose at least one student.
ar_AE: يجب عليك اختيار طالب واحد على الأقل.

en: You must choose at least one user
ar_AE: يجب عليك اختيار مستخدم واحد على الأقل

en: You must have javascript enabled to use %s.
ar_AE: جافا سكرت يجب أن تكون مفعلة لديك لكي تستخدم %s.

en: You must set the <b>test mode email</b> or have a user email address to use this script.
ar_AE: يجب أن تعيين <b>اختبار وضع البريد الإلكتروني</b> أو عنوان البريد إلكتروني للمستخدم لاستخدام هذا البرنامج.

en: You now have a <b>negative balance</b> below the allowed minimum.  Please send in the negative balance plus %T.  THANK YOU!
ar_AE: الآن لديك <b>رصيد سالب</b> أقل من الحد الأدنى المسموح به.  الرجاء إرسال في الرصيد السلبي بالإضافة إلى %T.  شكرا!

en: You now have a <b>negative balance</b> in your lunch account. Please send in the negative balance plus %T.  THANK YOU!
ar_AE: الآن لديك <b>رصيد بالسالب</b> في حساب الغداء الخاصة بك. الرجاء إرسال المبلغ  بالإضافة إلى %T.  شكرا!

en: You will be notified when it has been verified by a school administrator.
ar_AE: سيتم إعلامك بعد التحقق من قبل مسؤول مدرسة.

en: You will then be able to log in.
ar_AE: ثم سوف تكون قادراً على تسجيل الدخول.

en: You're not allowed to use this program!
ar_AE: غير مسموح لك استخدام هذا البرنامج!

en: Your Address
ar_AE: العنوان الخاص بك

en: Your Name
ar_AE: الاسم

en: Your Room
ar_AE: الغرفة الخاصة بك

en: Your account has been created.
ar_AE: تم إنشاء الحساب الخاص بك.

en: Your account has not yet been activated.
ar_AE: لم يتم تنشيط الحساب الخاص بك

en: Your child has been registered.
ar_AE: قد تم تسجيل طفلك.

en: Your current password was incorrect.
ar_AE: كلمة المرور الحالية غير صحيحة.

en: Your last login was <b>%s</b>.
ar_AE: آخر دخول لك على النظام كان <b>% s</b>.

en: Your lunch account is getting low.  Please send in at least %P with your reminder slip.  THANK YOU!
ar_AE: رصيد حساب الغداء الخاص بك منخفض.  يرجى إرسال على الأقل %P مع ورقة التذكير الخاص بك.  شكرا!

en: Your new password was saved.
ar_AE: تم حفظ كلمة المرور الجديدة الخاصة بك.

en: Your new passwords did not match.
ar_AE: لم تتطابق كلمات المرور الجديدة الخاصة بك.

en: Your parents have been registered.
ar_AE: لقد تم تسجيل والديك

en: Your preferences were saved.
ar_AE: تم حفظ خياراتك

en: Zip
ar_AE: الرمز البريدي

en: Zip Code
ar_AE: الرمز البريدي

en: Zipcode
ar_AE: الرمز البريدي

en: also delete
ar_AE: احذف أيضا

en: and all fields in the category
ar_AE: وكافة الحقول في الفئة

en: for checkboxes: Y
ar_AE: لخانات الاختيار: Y

en: her
ar_AE: هي

en: his
ar_AE: هو

en: his/her
ar_AE: هو/هي

en: of %d pages.
ar_AE: صفحة % d.

en: or select previous meal
ar_AE: أو حدد الوجبة السابقة

en: remove access to
ar_AE: إزالة صلاحية الوصول إلى

en: starts with
ar_AE: يبدأ بـ

en: student from that user
ar_AE: الطالب من هذا المستخدم

en: this marking period to date
ar_AE: فترة إدخال الدرجات لـ

en: this school year to date
ar_AE: هذا العام الدراسي لتاريخ

en: this semester to date
ar_AE: هذا الفصل الدراسي لتاريخ

en: to
ar_AE: إلى

en: version %s
ar_AE: %s الإصدار

en: your child
ar_AE: ابنك

en: your parents
ar_AE: والداك
